Aktualności
Europejski Dzień Maszynisty
2020.09.16 11:35 , aktualizacja: 2020.09.16 12:55
Autor: oprac. na podst. mat. Kolei Mazowieckich, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Rozpoczynali pracę, kiedy istniało jedno PKP, służba trwała nawet trzy dni, a torba maszynisty musiała pomieścić zarówno prowiant na ten czas, jak i rozkłady jazd, wykazy, instrukcje, latarkę, podstawowe narzędzia. Przeszli przez czas zmian, podział PKP, informatyzację i unowocześnianie taboru. Dzisiaj w swoich torbach noszą tablet i telefon, a do domu wracają po 12 godzinach służby. Osiągnęli wiek emerytalny, ale zamiast spokojnego życia emeryta w wygodnym fotelu i kapciach wolą fotel maszynisty.
Dlaczego zdecydowali się nie iść na emeryturę, a nadal jeździć?
– Teraz jest ten etap, kiedy trochę odrabiam czas z młodszych lat, kiedy się jeździło na długie służby. Żona jest na emeryturze, mam wnuki i więcej czasu dla najbliższych. Natomiast zamiłowanie do kolei zostało, tu się nic nie zmieniło. Bo do tej pracy trzeba mieć pasję. Trzeba ją pokochać, jak się kiedyś pokochało żonę. Gdyby wróciły moje młodzieńcze lata, z całą pewnością jeszcze raz chciałbym zostać maszynistą – podkreśla Marian Wasiak, maszynista KM, który za nastawnikiem spędził 41 lat.
– To jest moja pasja i zajęcie, które mnie pociąga. Całe życie lubiłem tę pracę, dlatego ciągle ją wykonuję, teraz na pół etatu, choć teoretycznie od ośmiu lat powinienem być na emeryturze. Na szczęście zdrowie pozwala mi robić to, co lubię – opowiada z entuzjazmem Franciszek Kotelba, który jako maszynista prowadzi pociągi już od 42 lat.
Obecnie w Kolejach Mazowieckich pracuje 610 maszynistów, w tym 72, którzy osiągnęli już wiek emerytalny. Spółka ma także 17 maszynistów instruktorów.
Sposób na lukę pokoleniową
W Kolejach Mazowieckich w ciągu roku średnio 16 maszynistów przechodzi na emeryturę. Spółka, aby przeciwdziałać powiększaniu się luki pokoleniowej, od 2012 r. systematycznie organizuje szkolenia na licencję oraz świadectwo maszynisty.
Około 420 absolwentów szkoleń zostało zatrudnionych w spółce i prowadzi pociągi. Jednak coraz więcej maszynistów, którzy osiągają wiek emerytalny, decyduje się kontynuować swoją pracę. Mają wiedzę i doświadczenie, które budowali latami, ale przede wszystkim mają pasję do wykonywanego zawodu. W KM obecnie jest ich 72.
Aktualnie trwają szkolenia na świadectwo maszynisty, w ramach których na maszynistki uczą się również dwie panie: Gabriela Karaś – odbywa ostatni etap szkolenia, czyli jazdy praktyczne pod nadzorem, oraz Marta Kucharska – aktualnie znajduje się na etapie stażu stanowiskowego oraz szkolenia praktycznego w obszarze pracy przy czynnościach maszynisty.
Maszyniści świętują
Europejski Dzień Maszynisty obchodzony jest 16 września. Ten zawód to profesja z tradycjami. Powołanie, pasja, a często też rodzinna tradycja.
Z okazji dzisiejszego święta życzymy wszystkim maszynistom satysfakcji ze służby, bezpiecznych podróży, uznania ze strony pasażerów i pracodawców oraz satysfakcji z odpowiedzialnej i wymagającej pracy.
Liczba wyświetleń: 241
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.