Aktualności

W Przasnyszu powstanie Ośrodek Badań Lotniczych

2020.09.21 10:30
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Model samolotu Pod Przasnyszem powstaną...
Plac budowy Marszałek Adam Struzik wraz...

Marszałek Adam Struzik wraz z władzami Politechniki Warszawskiej wmurował kamień węgielny pod budowany na przasnyskim lotnisku Ośrodek Badań Lotniczych. Powstanie laboratoriów i poligonu doświadczalnego, głównie dla dronów, zostanie sfinansowane przy udziale środków unijnych.

 

Politechnika stawia na badania

Pod Przasnyszem powstaną laboratoria i poligon doświadczalny, głównie dla dronów. Będzie się tu mieścić także centrum badań i obróbki danych z lotów pomiarowych, system monitoringu dronów, laboratoria (m.in. laboratorium samolotów i napędów, laboratorium pomiarowe, komputerowo-obliczeniowe) oraz hangary, służące pracom nad systemami bezzałogowymi. Utworzenie zaplecza badawczego na terenie lotniska w Sierakowie pozwoli na wykonywanie m.in. badań naukowych i prac rozwojowych z zakresu systemów bezzałogowych, lotnictwa, nowoczesnych technologii materiałowych oraz energetyki. Dzięki inwestycji umocni się renoma Politechniki Warszawskiej i rozwinie się jej działalność, a także wzrośnie zdecydowanie potencjał Przasnyskiej Strefy Gospodarczej, która ma szansę stać się prawdziwym zagłębiem nowatorskiej myśli technicznej.

 

Szansa dla regionu

– Gratuluję tak owocniej współpracy Politechniki Warszawskiej z powiatem przasnyskim, od którego uczelnia nabyła w ubiegłym roku lotnisko w Sierakowie, na obszarze Przasnyskiej Strefy Gospodarczej. Realizacja projektu pn. „Terenowy poligon doświadczalno-wdrożeniowy w powiecie przasnyskim” to niezwykle cenna inicjatywa.  Cieszę się, że PW mogła otrzymać dofinansowanie na to szeroko zakrojone przedsięwzięcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020. Jest to bowiem projekt wyjątkowo ważny nie tylko dla prężnego rozwoju Państwa uczelni, lecz także powiatu przasnyskiego i całego północnego Mazowsza – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

 

Liczba wyświetleń: 228

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.