Aktualności

Jabłko? Najlepiej z Grójecczyzny

2020.09.28 10:00 , aktualizacja: 2020.09.30 11:57

Autor: Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

zielona gałąź jabłoni z pięcioma czerwonymi jabłkami Warto, dla zdrowia, jak...

Dziś przypada Światowy Dzień Jabłka. Świętują sadownicy, ale też konsumenci – to ulubiony owoc Polaków. Średnio ponad 45 proc. produkcji jabłek w kraju pochodzi z zagłębia grójecko-wareckiego, nazywanego „największym sadem Europy”.

 

Początki jego powstawania datuje się od panowania Królowej Bony, która słynęła z zamiłowania do ogrodnictwa, w tym również sadownictwa. Obecnie na terenie Grójecczyzny uprawia się intensywne sady karłowe. Jak mówią smakosze – to właśnie z tego rejonu jabłka są najlepsze. Najbardziej znane i doceniane odmiany to m.in. Gala, Jonagold, Golden Delicious, Red Jonaprince oraz Ligol. I jest na nie największe zapotrzebowanie.

 

Dzięki szczególnemu mikroklimatowi  i staraniom wielopokoleniowych rodzin sadowników jabłka z Mazowsza są wyjątkowo smaczne, odpowiednio wybarwione o jędrnym miąższu. Nazwa „jabłka grójeckie” obejmująca 27 odmian trafiła – jako jedne z nielicznych produktów w Polsce – do unijnego rejestru jakości jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Z pysznych grójeckich jabłek robi się soki, przetwory i desery. Owoce wykorzystywane są także przy produkcji kosmetyków.

 

O tym, co ma wspólnego królowa Bona z Grójcem i jak się żyje w rytmie jabłka w tym mieście przeczytamy w najnowszym numerze pisma "Mazowsze serce Polski" w artykule "Grójec – największy sad Europy".

 


Jedzmy, na zdrowie

Warto też wspomnieć, że na Południowym Mazowszu na terenie gminy Błędów uprawiane są też, zgodnie z technologią „czysty owoc”, jabłka "amela". Owoce te odznaczają się wyjątkowymi cechami zdrowej polskiej żywności, nie zawierają chemicznych pozostałości środków ochrony roślin. Program ten zwany także „zero pozostałości” jest realizowany przez sadowników skupionych w Klastrze „Polska Natura”. Zawarte w jabłku antyoksydanty opóźniają procesy starzenia, a obecna w nich witamina C zapewnia młody wygląd skórze, przeciwdziała jej wiotczeniu. Chrupiące twarde jabłka „amela” to dobre ćwiczenie dziąseł, zwłaszcza u dzieci. Dystrybutorem jabłek pod marką handlową „amela” jest Stowarzyszenie „Kraina Sadów i Ogrodów” koordynator Klastra „Polska Natura”.

 

Liczba wyświetleń: 217

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.