Aktualności

„Ale dżaz!…”

2020.10.02 10:10 , aktualizacja: 2020.10.08 15:23

Autor: Patrycja Suwara (MLIM w Szydłowcu), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Sala ekspozycyjna, na pierwszym planie kilka instrumentów perkusyjnych, z tyłu plansze wystawowe. Muzeum Ludowych...
  • Grafment sali ekspozycyjnej, wypełnionej osobami zwiedzajacymi w maseczkach, ogladajacymi eksponaty i plansze. Wystawa jest częścią...
  • Muzyk w maseczce gra na instrumencie perkusyjnym typu Prezentowane są różne...

We wtorkowy wieczór, 29 września, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu otworzyło nową wystawę czasową „Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu”. To kolejna wystawa o tematyce instrumentologicznej, koncentrującej się wokół jednego typu instrumentów i roli jaką odgrywa w świecie muzyki tradycyjnej. 

 

Wystawa jest częścią większego projektu pod tym samym tytułem, realizowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego przy dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa jest czynna dla zwiedzających od 30 września 2020 r. do października 2021 r.

 

Wystawa „Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu” podzielona jest na sześć głównych części. Prezentowane są na niej głównie różne instrumenty membranowe – od prostych bębenków jedno i dwumembranowych, poprzez bębny o różnych gabarytach i różnym stopniu komplikacji konstrukcyjnej, po koncentrujące główną uwagę tzw. „dżazy” – ludowe perkusje, popularne w muzyce ludowej szczególnie w latach 60. i 70. XX wieku, jako efekt dialogu tradycji z ówczesnymi trendami muzycznymi, kierującymi uwagę świata muzycznego na rytm. 

Jedną z interaktywnych atrakcji wystawy jest, wykonany na zamówienie muzeum przez Jana Wochniaka z Kłudnadżaz”, na którym zwiedzający wystawę może spróbować zagrać, do muzyki ludowej płynącej z playbacku i poczuć się jak członek kapeli ze zdjęcia. 

Całość dopełniają różnego typu multimedia, w tym filmy, stanowiska do odsłuchu muzyki ludowej, zabawki muzyczne stworzone podczas warsztatów budowy w ramach wspomnianego projektu, fotogramy udostępnione przez Państwa Bieńkowskich z Fundacji Muzyka Odnaleziona. 

Część obiektów umieszczonych pochodzi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie, Muzeum Etnograficznego w Poznaniu – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz od Pana Zdzisława Sochy, gospodarza „Sochowej Zagrody” Ludowego Muzeum Wsi Rawsko-Opoczyńskiej.

 

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć akcentu muzycznego. Specjalnie na otwarcie nowej wystawy czasowej wystąpili: Kapela Dobrzeliniaków z Żychlina oraz zespół Artur Dutkiewicz TRIO. W programie znalazły się oberki, kujawiaki i mazurki, ale nie zabrakło również utworów z najnowszej płyty Artur Dutkiewicz Trio „Traveller” z elementami polskiej muzyki ludowej oraz world music.

 

Kurator wystawy, scenariusz: Karolina A. Pawłowska

Koncepcja: dr Aneta Oborny

Aranżacja plastyczna: Marta Majewska

Liczba wyświetleń: 381

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.