Aktualności

O szkolnictwie zawodowym na Mazowszu

2020.10.07 15:05 , aktualizacja: 2020.10.08 08:26

Autor: Agnieszka Pazio (OR), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • W duzym planie sala obrad - widok z tyłu, kilkudziesięciu uczestników siedzi na odosobnionych krzesłach i słucha wystąpienia osoby prowadzącej. W posiedzeniu udział wzięła...
  • Na tle ekranu z prezentacja występuje jedna z osób uczestniczących, pred nia w dwóch pierwszych rzedach kilku innych uczestników. 6. Posiedzenie Komitetu...
  • W duzym planie sala obrad - widok z przodu, kilkudziesięciu uczestników siedzi na odosobnionych krzesłach i słucha wystąpienia osoby prowadzącej - widok z boku. Podczas 6. Posiedzenia...
  • Widok na sale obrad z tyłu, w kilku rzedach na osobnych krzesłach siedza uczestnicy, w głębi na tle ekranu z prezentację mówi do mikrofonu osoba występująca. W posiedzeniu uczestnuczyła...

W Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie odbyło 6. Posiedzenie Komitetu Sterującego ds. Zintegrowanego Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego.

 

W spotkaniu udział wzięła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, dyrektorzy szkół zawodowych oraz pracownicy Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu UMWM w Warszawie.

 

Realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Agencję Rozwoju Mazowsza S.A. projekt jest odpowiedzią na potrzeby placówek zajmujących się kształceniem zawodowym oraz przedsiębiorców szukających wykwalifikowanych pracowników. Staże i praktyki zawodowe, nowy sprzęt w pracowniach, kursy i szkolenia dla uczniów oraz nauczycieli to tylko niektóre z korzyści naszego programu. Jestem przekonana, że przeznaczanie blisko 120 mln zł na szkolnictwo zawodowe to dobry kierunek, tym bardziej, że Mazowsze nieustannie się rozwija, a rynek pracy potrzebuje młodych specjalistów – zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Innowacje pedagogiczne

Kluczowe dla realizacji projektu są innowacje pedagogiczne. Polegają one na wprowadzeniu do podstawy programowej nieszablonowych działań, które podnoszą skuteczność nauczania. Kierując się tym założeniem, placówka opracowuje indywidualny program nauczania dla zawodu, uwzględniający najnowsze trendy na rynku pracy. Poza tym, w ramach innowacji pedagogicznych szkoły wyposażane są w sprzęt niezbędny do nauki danego zawodu, a nauczyciele otrzymują możliwość iczestniczenia w szkoleniach eksperckich, studiach podyplomowych i kursach kwalifikacyjnych.

Wprowadzone w szkołach innowacje pozwolą wzbogacić obecny system kształcenia o ciekawe, zachęcające do nauki działania. Modyfikowane są treści nauczania, ale też, w zależności od potrzeb warunki i organizacja zajęć edukacyjnych. Wszystko to odbywa się pod opieką eksperta mającego doświadczenie oraz wiedzę i umiejętności w obszarze związanym z innowacjami edukacyjnymi. Innowacje opracowywane są przez zespół składający się z ekspertów oraz nauczycieli z danej szkoły, aby dane rozwiązanie było jak najlepiej osadzone w środowisku szkolnym.

 

Projekt: Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego

Projekt ma na celu zwiększenie potencjału szkół/placówek oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe na Mazowszu, których organem prowadzącym są jednostki samorządu terytorialnego, poprzez zwiększenie kwalifikacji i umiejętności uczniów i nauczycieli kształcenia zawodowego oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu.

W projekcie bierze udział 175 szkół i placówek oświatowych z terenu województwa mazowieckiego, realizujących kształcenie zawodowe w tym 104 technika, 49 szkół branżowych I stopnia, 18 szkół policealnych, 3 Centra Kształcenia Ustawicznego oraz 1 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (140 szkół i placówek oświatowych jest spoza obszaru ZIT WOF). Łącznie uczestniczy w projekcie 9 tys. uczniów i słuchaczy, 1 tys. nauczycieli kształcenia zawodowego i instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz 60 osób realizujących zadania z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego, które nie mają kwalifikacji w tym obszarze.

 

Okres realizacji projektu: od 1 września 2017 r. do 30 września 2023 r.

Wartość ogółem: 120 mln zł, w tym wkład UE: 96 mln zł

 

Realizowane zadania:

1. Praktyki zawodowe lub staże zawodowe

2. Szkolenia zawodowe dla uczniów

3. Rozwój doradztwa edukacyjno-zawodowego oraz współpraca z rynkiem pracy

4. Wyposażenie szkół prowadzących kształcenie zawodowe

5. Opracowanie i wdrożenie programów innowacji pedagogicznych

6. Wsparcie rozwoju nauczycieli zawodu i instruktorów praktycznej nauki zawodu na potrzeby innowacji pedagogicznych.

Liczba wyświetleń: 557

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.