Aktualności

#UEpomaga Samorząd województwa kupuje środki dla szpitali. Ruszają kolejne zakupy środków ochrony osobistej

2020.10.12 15:45 , aktualizacja: 2020.11.16 10:22

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

(Infograf. UMWM).
(Infograf. UMWM).

Mazowsze realizuje obecnie jeden z największych projektów unijnych. Zaangażowanych zostało już 195 mln zł z puli 255 mln zł. Dzięki tym środkom Samorząd Województwa Mazowieckiego zakupił już ponad 17,4 mln środków ochrony osobistej i ponad 39 tys. sprzętu i wyposażenia. Cel jest jeden – zabezpieczenie personelu medycznego i pacjentów w walce z COVID-19. Właśnie ruszają kolejne zakupy środków ochrony osobistej.

 

Od początku pandemii wspieraliśmy mazowieckie szpitale kupując specjalistyczny sprzęt i aparaturę medyczną podkreśla marszałek Adam Struzik. – Zakupiliśmy także testy, aby personel medyczny mógł uzyskać szybką diagnostykę. Cały czas monitorujemy sytuację i przekazujemy nasze wsparcie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Do tej pory zaangażowaliśmy już ponad 195 mln zł – dodaje.

 

255 mln zł na walkę z COVID-19

 

Samorząd Mazowsza jako pierwszy polski region zdecydował się na uruchomienie środków unijnych na walkę z COVID-19. W projekcie bierze udział 75 partnerów z całego województwa. Są wśród nich zarówno szpitale wojewódzkie, miejskie, akademickie, jak i powiatowe. Niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej trafiły także do stacji pogotowia ratunkowego.

 

Ponad 17,4 mln środków ochrony osobistej

 

Do tej pory władze Mazowsza zakupiły ponad 17,4 mln środków ochrony osobistej. Jak zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc to niezbędne wsparcie, dzięki któremu zarówno personel medyczny, jak i pacjenci powinni czuć się bezpieczni. – Zapewnienie środków ochrony osobistej było priorytetem. Wiele placówek borykało się z ich brakiem, a bez tego personel medyczny nie mógłby udzielać pomocy pacjentom. To wciąż towar deficytowy. A przecież każdego dnia szpitale wykorzystują go w ogromnych ilościach. Dlatego monitorujemy sytuację i na bieżąco reagujemy na zgłaszane przez placówki zapotrzebowanie – dodaje.

 

Wśród dotychczas zakupionych środków ochrony osobistej znalazło się: 12,3 mln rękawiczek, ponad 4 mln maseczek (FFP2 i KN95, FFP3, chirurgiczne/medyczne), blisko 277 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk i powierzchni, ponad 207 tys. kombinezonów, ponad 209 tys. ochraniaczy na buty, ponad 216 tys. fartuchów ponad 47,5 tys. przyłbic i blisko 33 tys. gogli.

 

Ponad 39,6 tys. sztuk wyposażenia i specjalistycznego sprzętu

 

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza do placówek medycznych trafiło również niezbędne wyposażenie i sprzęt medyczny w tym m.in. kardiomonitory z dodatkowym wyposażeniem i funkcjami, łóżka do intensywnego nadzoru/intensywnej terapii z materacem i szafką przyłóżkową, wideolaryngoskopy z wyposażeniem, nebulizatory/inhalatory, bronchofiberoskopy i bronchoskopy z oprzyrządowaniem, respiratory, pompy infuzyjne, a także aparaty EKG, aparaty EKMO, chłodnie farmaceutyczne, defibrylatory, aparaty do wentylacji wysokoprzepływowej, aparaty USG, tomografy komputerowe, urządzenia do kompresji klatki piersiowej, pulsoksymetry, urządzenia do dodekontaminacji/zamgławiania/ozonowania powietrza, aparaty do mierzenia ciśnienia, butle tlenowe czy stetoskopy i termometry. W 20 placówkach zainstalowane zostały systemy do pomiaru temperatury i wilgoci.

 

Jak zauważa dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie Agnieszka Kujawska-Misiąg wsparcie udzielone przez samorząd województwa jest ogromne – Nasze potrzeby są systematycznie realizowane. Dotyczy to nie tylko środków ochrony osobistej, ale także odnowienia sprzętu, który jest niezbędny do udzielania pomocy pacjentom z COVID. Mam tu na myśli urządzenia do oczyszczania powietrza w obecności pacjentów, a także sprzęt skomplikowany typu aparaty diagnostyczne, wyposażenie pracowni czy oddziałów.

 

Busy i ambulanse dla stacji pogotowia

 

Stacje pogotowia w Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie otrzymały specjalne busy do przewozu osób zakażonych, niewymagających opieki ratowników medycznych oraz ambulanse typu C.

 

Rusza nabór na dostawę środków ochrony

 

W związku z rosnącą liczba osób zarażonych koronawirusem, rośnie zapotrzebowanie szpitali na środki ochrony osobistej. Dlatego po raz kolejny samorząd województwa mazowieckiego zaprasza producentów do udziału w naborze. Poszukiwane są przede wszystkim firmy oferujące jednorazowe rękawiczki nitrylowe, kombinezony ochronne, a także fartuchy ochronne, barierowe i chirurgiczne.

Oferty należy przesłać do 22 października na adres .

Więcej informacji na www.mazovia.pl.

 

Wkrótce planowany jest także zakup aparatów RTG i tomografów.

 

 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 255 mln zł, z tego 224,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

 

Zestawienia znaków dla RPO WM 2014-2020: znak Funduszy Europejskich, barwy RP, znak marki Mazowsze oraz znak Unii Europejskiej

Liczba wyświetleń: 405

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.