Aktualności

Rada Powiatu w Ostrołęce przeciw podziałowi Mazowsza

2020.10.20 11:40 , aktualizacja: 2020.11.13 11:08

Autor: Wydział Komunikacji Zewnętrznej (KM), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Sesja Rady Powiatu w...
  • Marszałek Adam Struzik...
  • Stanowisko Rady Powiatu w...

Rada Powiatu w Ostrołęce przyjęła 19 października stanowisko w sprawie podziału Mazowsza na dwa oddzielne województwa. Samorządowcy w zdecydowanej większości opowiedzieli się za powstrzymaniem planu podziału województwa na dwa odrębne regiony.

 

Obrady odbywały się w trybie zdalnym. Uczestniczył w nich m.in. marszałek Adam Struzik, który przedstawił negatywne skutki podziału województwa, szczególnie uwzględniając straty, jakie poniesie subregion ostrołęcki.

 

Po merytorycznej dyskusji i wprowadzeniu dwóch poprawek, stanowisko Rady Powiatu Ostrołęckiego zostało przyjęte 15 głosami za, przy 5 głosach wstrzymujących się.

Poniżej pełna treść stanowiska przyjętego przez radnych powiatowych.

 

Stanowisko Rady Powiatu w Ostrołęce

z dnia 19 października 2020 r.

dotyczące zachowania integralności Województwa Mazowieckiego

 

Rada Powiatu w Ostrołęce wyraża swoje stanowisko w sprawie integralności Województwa Mazowieckiego i powstrzymania ewentualnego planu podziału Województwa na dwa odrębne regiony.

Powiat Ostrołęcki jest częścią mazowieckiej wspólnoty regionalnej, którą współtworzy od 1999 roku. To również dzięki wysiłkom naszych mieszkańców i dzięki pracy samorządu powiatu, Województwo Mazowieckie znajduje się dziś w czołówce najsilniejszych gospodarczo regionów Europy i jest liderem wśród polskich województw.

Rada Powiatu w Ostrołęce wyraża zaniepokojenie konsekwencjami ewentualnego podziału Województwa Mazowieckiego, związanymi m.in. z ustanowieniem podwójnej administracji samorządowej i rządowej szczebla centralnego, co znacznie zwiększy wydatki na ten cel.

Dane, którymi posługuje się Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, wskazują, że podział województwa wpłynie negatywnie na rozwój tego regionu. Jako radni Powiatu Ostrołęckiego zgłaszamy swoje obawy m.in. o środki unijne, które w momencie podziału Mazowsza mogą zostać zagrożone, a które w sposób istotny wpływają i będą wpływać na rozwój naszej małej ojczyzny.

Nie wyobrażamy sobie, aby planowane inwestycje, związane chociażby z poprawą infrastruktury drogowej, mogły zostać niezrealizowane. Zamieszanie kompetencyjne, którego należy się spodziewać po podziale, spowoduje opóźnienia w wielu dziedzinach, w tym, co budzi nasz największy niepokój, w wykorzystaniu środków unijnych z perspektywy finansowej 2021–2127.

Wiadomym jest także, że szereg inwestycji na terenie Powiatu Ostrołęckiego  realizowanych jest przy wydatnym udziale gmin, które w polityce długoterminowej, podobnie jak samorząd powiatu planują swoje wydatki i wkład własny. Wspomniany już podział Mazowsza wprowadza na każdym szczeblu samorządu niepewność co do przyszłych inwestycji, co zdecydowanie utrudnia długofalowe planowanie działań w naszym regionie. Kolejnym argumentem, który wywołuje  niepokój, są dochody z podatku CIT, które w przypadku podziału Województwa Mazowieckiego na dwa odrębne – ulegną nierównemu podziałowi, sprawiając, że jedno z nowo powstałych województw znajdzie się wśród najbiedniejszych w kraju.

Ewentualne przeniesienie  stolicy nowego województwa do odległych, z punktu widzenia naszego powiatu, miejscowości, tj. do Radomia, Siedlec bądź Płocka, byłoby dużym utrudnieniem komunikacyjnym dla mieszkańców Ostrołęki i Powiatu Ostrołęckiego oraz powodowałoby brak więzi emocjonalnych z nową stolicą.

Rada Powiatu w Ostrołęce pragnie podkreślić, że propozycja podziału Województwa Mazowieckiego powinna być poddana szerokim konsultacjom społecznym z mieszkańcami Mazowsza oraz uzależniona od wyników tych konsultacji.

 

Relacja z wczorajszej sesji Rady Powiatu w Ostrołęce została opublikowana na portalu eostroleka.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 1091 kB, Liczba pobrań: 138, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 230

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.