Aktualności

#UEpomaga Szpitale na Mazowszu z nowym sprzętem

2020.10.22 14:20 , aktualizacja: 2020.11.17 13:43

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Grafika przedstawiająca na dwóch okrągłych polach informację o kwocie dofinansowania i programie Dzięki środkom w ramach...

COVID-19 przybiera na sile. Codziennie przybywa po kilkanaście tysięcy osób zakażonych, w tym znaczna część na Mazowszu. W szpitalach zaczyna brakować wszystkiego: sprzętu, środków ochrony, a także leków. Dlatego władze Mazowsza nie ustają w doposażaniu placówek medycznych. Dzięki środkom z realizowanego przez samorząd województwa projektu unijnego, jedenastu partnerów kupuje właśnie specjalistyczną aparaturę i prowadzi prace remontowe za ponad 60 mln zł.

 

W ramach drugiego etapu projektu, samorząd województwa udzielił jedenastu partnerom pełnomocnictwa do realizacji zamówień, w tym m.in. dotyczących zakupu sprzętu i prowadzenia robót remontowo-budowlanych, których celem jest lepsze przygotowanie szpitali do walki z COVID-19. Pula środków przeznaczona na ten cel to 60 mln zł. Sprzęt sukcesywnie trafia do placówek. Podpisanych zostało już ponad 220 umów, których wartość przekroczyła 52 mln zł.

 

Na tym etapie pandemii najważniejsze jest zabezpieczenie szpitali w niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej.

– Jesteśmy w trakcie finalizowania zakupów z bardzo dużego programu wsparcia, który obejmuje w sumie 70 placówek medycznych, w tym także stacje pogotowia ratunkowego – zauważa marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. – Dzięki pozyskanym środkom unijnym kupiliśmy już nie tylko dziesiątki tysięcy sztuk środków ochrony osobistej, ale także sprzęt i urządzenia do ratowania życia i diagnostyki. Chcemy pozyskać dodatkowych kilkadziesiąt milionów złotych na rozszerzenie tego projektu. Epidemia się nasila i chcemy skoncentrować wydatki na środkach ochrony osobistej, ale także urządzeniach do wspomagania oddychania. Jesteśmy po wstępnych rozmowach z Komisją Europejską i mamy jej wstępną pozytywną opinię – dodaje marszałek.

W grupie 11 partnerów, do których kierowane jest główne wsparcie w ramach II etapu projektu są zarówno szpitale stołeczne np. Wojewódzki Szpital Zakaźny, szpital międzyleski, bródnowski oraz szpital dziecięcy przy ul. Niekłańskiej, jak i te z regionu, w tym: Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim, szpitale wojewódzkie w Siedlcach, Radomiu, Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce czy szpital płucny w Otwocku.

– Epidemia gwałtownie przybiera na sile – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. – To trudny czas dla nas wszystkich, zwłaszcza dla tych, którzy stoją na pierwszej linii frontu i walczą o nasze życie i zdrowie. Pomagamy więc wszystkim naszym partnerom, przekazując im kolejne partie sprzętu czy środki ochrony osobistej. To ogromne wsparcie, dzięki któremu będziemy mogli szybciej reagować na potrzeby naszych pacjentów i udzielać im potrzebnej pomocy. Po raz kolejny zachęcam również przedsiębiorców do zgłaszania się do uruchomionego właśnie naboru na dostawę aparatów RTG. W sumie chcemy ich nabyć 15 – dodaje Elżbieta Lanc.

Dzięki środkom z UE szpitale zakupiły już ponad 3200 sztuk sprzętu i wyposażenia oraz 10 tys. testów. Prowadzone są także prace remontowo-budowlane.

– Działamy w bardzo trudnych warunkach, w których sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. Dlatego każde wsparcie jest potrzebne – zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Bez środków z UE nie moglibyśmy dziś tak szybko reagować i doposażać placówki medyczne – dodaje.

Jak zauważa radny województwa mazowieckiego, przewodniczący Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Krzysztof Strzałkowski II fala COVID-19 pokazała niestety to, czego wszyscy się obawiali.

– Pacjentów przybywa w zatrważającym tempie, a lekarze i placówki medyczne nie nadążają z udzielaniem pomocy. Zaczyna brakować łóżek, sprzętu, leków, a przede wszystkim personelu medycznego. Jako samorząd Mazowsza staramy się szybko reagować i pomagać tam, gdzie jest to możliwe. Do tej pory do 70 partnerów projektu trafiło już kilkanaście tysięcy środków ochrony osobistej i kilka tysięcy sztuk sprzętu i wyposażenia. Działamy dalej, aby mieszkańcy naszego regionu mogli otrzymać jak najlepszą pomoc.

Do placówek systematycznie trafia zakupiony sprzęt. Są to m.in. aparaty USG, respiratory, łóżka specjalistyczne, zamgławiacze powietrza, pompy strzykawkowe, ssaki medyczne, mikroskopy do prowadzenia operacji, wózki transportowe i inwalidzkie, urządzenia do dezynfekcji, spirometry, laryngoskopy, aparaty RTG, aparaty EKG, kardiomonitory czy defibrylatory. Kolejne zamówienia są już realizowane.

 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 255 mln zł, z tego 224,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel. Partnerami projektu jest 70 podmiotów zlokalizowanych w 75 lokalizacjach.

 

Liczba wyświetleń: 199

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.