Aktualności

Stan epidemii. Od 24 października nowe zasady bezpieczeństwa. Cała Polska w czerwonej strefie

2020.10.23 13:10 , aktualizacja: 2020.11.13 11:05

Autor: Wydział Komunikacji Zewnętrznej (KM), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

 • Infografika z obrazkami: maseczka ochronna, torba z telefonem. Wychodzisz? Pamiętaj!...
 • Infografika tekstowa. Wymieniony wykaz wszystkich nowych zasad bezpieczeństwa. Od soboty, 24 października...
 • Infografika tekstowa z czterema ikonkami. Zasady bezpieczeństwa:...
 • Infografika, rysunek dwóch myjących się, splecionych dłoni.z mydłem. To ważne! Często myj lub...
 • Infografika z tekstem wzywajacym do odpowiedzialności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Bądź odpowiedzialny! Uważaj...

W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa premier przedstawił w piątek nowe, kolejne zasady bezpieczeństwa. Od soboty, 24 października cała Polska została objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Podstawa prawna: rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r.

 

Wśród nowych zasad m.in.: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń.

 

Nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz  życia społecznego:

 • objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych (szczegóły w rozporządzeniu);
 • w godzinach 8.00-16.00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, chyba że przemieszczanie się ma na celu dotarcie do szkoły lub placówki oświatowej albo powrót z nich do miejsca zamieszkania;
 • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów;
 • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
 • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;
 • ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

 

Uwaga! W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m.in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2.

 

Zostańmy w domach i przestrzegajmy zasad

Skala rozprzestrzeniania się koronawirusa zależy od nas samych. Dlatego ważne jest przestrzeganie ustalonych obostrzeń i reżimów sanitarnych. Wszystkim zalecamy pozostawanie w domach, o ile jest to możliwe. Ograniczajmy wychodzenie z domu do absolutnego minimum, poza wykonywaniem pracy, czy zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

 

Zalecenie DDMA+W

Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzamy zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:

 • Dystans
 • Dezynfekcja
 • Maseczka
 • Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
 • Wietrzenie

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

 

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Zgodnie z zapowiedziami uruchamiany jest program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Dzięki programowi pomoc seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy będą przebiegały sprawniej, a osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie.

 

Specjalna darmowa infolinia dla seniorów – 22 505 11 11

W ramach Korpusu uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów. Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

 

Więcej informacji o walce z COVID-19: na stronie internetowego serwisu rządowego.

Liczba wyświetleń: 491

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.