Aktualności

Fitch – stabilna kondycja Mazowsza

2020.10.23 15:55 , aktualizacja: 2020.11.13 11:02

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

Tekstowo-graficzne wyobrażenie pozytywnego ratingu ogłoszonego przez agencję Fitch. (infograf. UMWM).

Fitch potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi województwa mazowieckiego dla zadłużenia w walucie zagranicznej i w walucie krajowej na poziomie „A-”. Także długoterminowy rating krajowy województwa nie uległ zmianie i pozostaje na poziomie „AAA(pol)”. Ich perspektywa jest stabilna.

 

Potwierdzenie ratingów oznacza, że Mazowsze utrzymuje solidne wyniki budżetowe i dobrą płynność finansową.

 

Fitch potwierdził długoterminowy rating w walucie zagranicznej dla obligacji województwa na poziomie „A-”, a Samodzielny Profil Kredytowy województwa mazowieckiego oceniany jest na „a+”. Oznacza to ocenę średnią dla profilu ryzyka kredytowego województwa oraz wskaźników zadłużenia na średnim poziomie. – Na pierwszy rzut oka rating jest trochę słabszy niż rok temu, ale po dokładnej analizie komunikatu agencji, wynika, że sytuacja nie jest zła. Pamiętajmy, że pandemia wpłynęła na obniżenie wzrostu gospodarczego, co odbiło się na naszych dochodach. Ważne, że utrzymujemy stabilny dla województwa poziom ratingu – podkreśla Marek Miesztalski, skarbnik województwa mazowieckiego.

 

Agencja zauważa, że województwo mazowieckie ma najwyższy udział CIT w dochodach. Dodatkowo region jest największym płatnikiem tzw. „janosikowego”. W 2020 r. Mazowsze wpłaci aż 593 mln zł na rzecz wyrównania dochodów innych województw.

 

Fitch podkreśla również, że województwo mazowieckie jest największym i najbogatszym regionem w Polsce. PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca Mazowsza stanowi 161 proc. średniej krajowej i 67 proc. średniej unijnej. Stopa bezrobocia w województwie mazowieckim na koniec 2019 r. wyniosła 4,4 proc. (krajowa 5,2 proc.).

 

Ponadto, Fitch Ratings zaznacza, że zdolność kredytowa województwa ma pewien margines bezpieczeństwa, który pozwoli mu utrzymać ratingi na obecnym poziomie, pomimo negatywnych skutków gospodarczych wywołanych pandemią koronawirusa. Przewiduje również, że wskaźnik spłaty zadłużenia regionu pogorszy się na skutek spadku nadwyżki operacyjnej, ale pozostanie na poziomie odpowiadającym ratingom.

 

 

Rating – proces oraz wynik oceny ustalonej przez wyspecjalizowaną firmę (agencję ratingową) po przeprowadzeniu procedury ratingowej, wg kryteriów określonych przez daną agencję dla wszystkich badanych obiektów. Rating może być wydawany m.in. dla podmiotów zaciągających zobowiązania na rynku finansowym oraz rządów państw. Ocenia on jakość dłużnych papierów wartościowych pod kątem wiarygodności finansowej oraz warunków panujących na rynku.

Liczba wyświetleń: 259

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.