Aktualności

Ponad 11 tys. uczniów z Mazowsza w programie zapobiegania depresji

2020.11.03 11:10 , aktualizacja: 2020.11.13 11:03

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Infografika tekstowa o tym programie, dwie sylwetki w osób: opiekunki która z troską odnosi się do ucznia. Samorząd Województwa...

Aż 11 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych z Mazowsza weźmie udział w projekcie samorządu Mazowsza. Młodzież będzie spotykać się i pracować ze specjalistami z zakresu zdrowia psychicznego i psychiatrii. Projekt, na który samorząd przeznaczył 451 tys. zł  będzie realizowany od listopada 2020 r. do czerwca 2022 r.

 

Marszałek Adam Struzik zwraca uwagę, że dzieci i młodzież są grupą, która coraz częściej doświadcza zaburzeń depresyjnych. 

 

– Chcemy pokazać młodzieży z naszego regionu, że depresja jest powszechnym problemem i dotyka ich rówieśników na całym świecie. Dzięki wiedzy i wzmożonej czujności, mogą pomóc sobie, ale też uratować życie swoich koleżanek i kolegów – podsumowuje marszałek.

 

Szacuje się, że zaburzeń depresyjnych doświadcza 1 proc. dzieci w wieku przedszkolnym powyżej 2 i 3 roku życia, a w wśród dzieci w wieku 6–12 lat – 2 proc. Depresja dzieci i osób dojrzewających charakteryzuje się wysokim współczynnikiem współwystępowania innych zaburzeń. U 30–75 proc. dzieci i młodzieży doświadczających depresji rozpoznawane są jednocześnie zaburzenia lękowe. Zgodnie z Mapami Potrzeb Zdrowotnych, w 2019 r. w województwie mazowieckim udzielonych zostało ponad 5 tys. porad związanych z zaburzeniami nastroju oraz ponad 18,5 tys. porad dotyczących zaburzeń nerwicowych związanych ze stresem i postacią somatyczną.

 

Profilaktyka depresji wśród młodzieży

 

Działania edukacyjne zrealizuje m.in. Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu. Jego prezes, Michał Stelmański podkreśla, że działania podejmowane przez samorząd Mazowsza to wyciągnięcie pomocnej dłoni do młodych ludzi, którzy nie mogą liczyć na państwową służbę zdrowia. 

 

Sytuacja jest bardzo trudna m.in. z powodu niedokończenia reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży. Dodatkową barierą w diagnozowaniu dzieci z depresją jest epidemia, która w pierwszym etapie zamknęła dzieci z depresją w domach, później był chwila rozprężenia i teraz znowu uczą się zdalnie. Sytuacja epidemiologiczna nie pomaga, bo z jednej strony trzeba leczyć dzieci, z drugiej strony jest strach rodziców przed zarażaniem się dzieci w poradniach czy oddziałach dziennych. Niestety, obserwujemy też przepełnienie oddziałów psychiatrycznych. Obecnie mamy dwa oddziały psychiatryczne stacjonarne dla dzieci, z których jeden w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zostanie przekształcony na covidowy oddział psychiatryczny. To w rezultacie spowoduje, że pozostanie tylko jeden oddział psychiatryczny dla dzieci w zasadzie na dwa województwa: mazowieckie i podlaskie – podsumowuje Michał Stelmański.

 

W zajęciach wezmą udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego. Będą odbywać się w 15-25 osobowych grupach, a przeprowadzą je doświadczeni psychologowie, psychoterapeuci i psychiatrzy. Spotkania składają się z dwóch modułów. Pierwszy dotyczy depresji, drugi – samobójstw. Wśród omawianych zagadnień są się m.in. rodzaje, objawy i leczenie depresji, motywy samobójstw, rozpoznawanie zachowań charakterystycznych dla osób planujących samobójstwo oraz skala obydwu problemów. Na omówienie tematów zaplanowano 3 godziny lekcyjne. 

 

Jak podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego, zajęcia mają edukować oraz zwrócić uwagę młodzieży na problem depresji i reagowania na nią. – To dla młodych ludzi szansa na szczerą rozmowę, podzielenie się swoimi doświadczeniami, emocjami i uzyskanie wiedzy z wiarygodnego źródła – dodaje.

 

Realizacją zadania zajmą się:

-       Centrum Kompetencji Zawodowych „Moja Droga” Monika Figler;

-       Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota;

-       Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o.;

-       Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie;

-       Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A.;

-       Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy;

-       Warszawski Szpital dla Dzieci – Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej;

-       Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy.

 

Projekt rozpoczyna się w listopadzie 2020 r. i potrwa do czerwca 2022 r. W związku z pandemią COVID-19 spotkania mogą odbywać się online. Na realizację działań edukacyjnych z zakresu zapobiegania depresji u młodzieży samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 451 tys. zł.

 

Depresja – poważny problem zdrowotny

 

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych należących do grupy zaburzeń afektywnych. Według Światowej Organizacji Zdrowia choruje na nią 322 mln ludzi na świecie. Stanowi ona 4,4 proc. globalnego obciążenia wszystkimi chorobami i jest jedną z najczęstszych przyczyn niesprawności na świecie. Każdego roku z jej powodu umiera ok. 800 tys. osób.

Liczba wyświetleń: 488

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.