Aktualności

Mazowsze wspiera organizacje pozarządowe w walce z COVID-19

2020.11.06 15:30 , aktualizacja: 2020.11.18 12:49

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

Grafika testowo-ilustracyjna informująca zwięźle o celach programu wsparcia i wysokości dofinansowania. Termin składania wniosków w...

Ozonowanie szkół, porady psychologiczne, dezynfekcja placów zabaw, budowanie sieci pomocy sąsiedzkiej czy zakup maseczek dla mieszkańców – to tylko kilka propozycji działań, na które organizacje pozarządowe Mazowsza mogą pozyskać wsparcie finansowe Samorządu Województwa Mazowieckiego. Na ten cel w budżecie województwa zarezerwowano w sumie 775 tys. zł.

 

Termin składania wniosków upływa 1 grudnia br.

 

Marszałek Adam Struzik podkreśla, że proponowany dla organizacji pozarządowych program to odpowiedź samorządu Mazowsza na panującą obecnie sytuację. – Nabór uruchomiliśmy już w czerwcu. Do tej pory z naszej pomocy skorzystało 49 organizacji, a szansę na dofinansowanie mają kolejne, ponieważ do rozdysponowania mamy jeszcze blisko 370 tys. zł. Takie wsparcie finansowe pozwoli organizacjom pozarządowym skutecznie nieść pomoc osobom słabszym czy szczególnie narażonym na zakażenie – niepełnosprawnym, samotnym, seniorom czy bezdomnym.

 

O dotację mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, które biorą udział w zwalczaniu, przeciwdziałaniu czy usuwaniu skutków epidemii COVID-19.

Otrzymane w ramach naboru wniosków środki mogą zostać przeznaczone m.in. na:

  • zakup środków ochrony osobistej dla mieszkańców województwa (np. maseczek ochronnych, przyłbic, płynów do dezynfekcji),
  • dezynfekcję przestrzeni publicznej (wiat przystankowych, bulwarów, parków czy placów zabaw),
  • ozonowanie pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej (przedszkoli, szkół, świetlic itp.)
  • poradnictwo specjalistyczne (prawne, psychologiczne związane z problemami spowodowanymi pandemią),
  • wsparcie osób przebywających na kwarantannie lub w grupie wysokiego ryzyka (np. transport lub sprawowanie opieki nad chorymi bądź z podejrzeniem zakażenia, budowanie sieci pomocy sąsiedzkiej, czyli m.in. robienie zakupów, dostarczenie książek z biblioteki czy wyprowadzanie psów na spacer).

 

Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa ma nadzieję, że program będzie się cieszył dużym zainteresowaniem mazowieckich organizacji pozarządowych. – To szansa na wzmocnienie dotychczasowych działań prowadzonych na terenie naszego województwa i dotarcie z pomocą do wszystkich mieszkańców Mazowsza. Przede wszystkim tych, którzy wymagają szczególnej uwagi i pomocy. Wiele osób potrzebuje psychologicznego wsparcia czy pomocy w dostarczeniu zakupów, bo akurat przebywają na kwarantannie albo nie mają nikogo bliskiego, kto mógłby otoczyć ich opieką.  

 

Nabór ofert został uruchomiony w czerwcu br. Na realizację całego zadania Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył w sumie 775 tys. zł. Dotychczas o dofinansowanie ubiegało się 110 organizacji, z których 49 otrzymało wsparcie o łącznej wartości ponad 407 tys. zł. Do rozdysponowania zostało jeszcze prawie 370 tys. zł

 

Jak zauważa radny województwa mazowieckiego Piotr Kandyba, takie działania są w obecnej sytuacji bardzo potrzebne. – To trudny czas dla nas wszystkich, dlatego wszelkie inicjatywy, które mogą wpłynąć na ograniczenie zakażeń i rozprzestrzenianie się wirusa są w tej chwili niemal na wagę złota.   

 

Każda organizacja może złożyć tylko jedną ofertę i otrzymać wsparcie w wysokości maksymalnie 10 tys. zł. Nabór wniosków trwa do 1 grudnia br.

 

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie: https://www.dialog.mazovia.pl/aktualnosci/informacje/329-1-37-mln-na-zwalczanie-przeciwdzialanie-lub-usuwanie-skutkow-epidemii-covid-19

 

Liczba wyświetleń: 895

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.