Aktualności

11 listopada – uczcijmy Narodowe Święto Niepodległości

2020.11.10 17:10 , aktualizacja: 2020.11.18 12:48

Autor: oprac.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Flagi - Polski i...
Burmistrz Tłuszcza Paweł...
Flagi wiszą także przy...
Siedziba urzędu...
Zastępca Dyrektora...

Święto Odzyskania Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli Polska odzyskała suwerenność. Po latach rozbiorów, powstaniach narodowych (listopadowym 1830 r. i styczniowym 1863 r.), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli upragnioną wolność.

 

Dzień ten pozwala uhonorować wielkich bohaterów walki o wolną i niepodległą ojczyznę. W tym roku święto ma szczególny wydźwięk, nie tylko ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia. To czas, kiedy słowa wspólnota, integralność i wolność nabrały szczególnie wyrazistego znaczenia.

Na terenie całego Mazowsza obchody jubileuszu odzyskania niepodległości służą nie tylko umacnianiu poczucia wspólnoty narodowej i okazywaniu radości z przynależenia do niej, ale także przyczyniają się do rozwijania wśród mieszkańców tożsamości regionalnej. Szczególnie silnie jest ona akcentowana przez wiele mazowieckich powiatów, miast i gmin, które szczególnie teraz mocno i zdecydowanie akcentują swoją przynależność do mazowieckiej regionalnej wspólnoty samorządowej i dumę z bycia jej częścią.

 

Mazowiecka wspólnota wywiesza flagi

Wzdłuż głównej ulicy Tłuszcza – ul. Warszawskiej oraz na budynku Urzędu Miejskiego wywieszono flagi Polski oraz województwa mazowieckiego. Flaga Polski już tradycyjnie została wywieszona z okazji obchodzenia 11 listopada, flagi województwa mazowieckiego zostały wywieszone w związku z przyjęciem przez Radę Miejską w Tłuszczu stanowiska w sprawie zachowania integralności województwa mazowieckiego i powstrzymania planów podziału na dwa odrębne regiony.  

„To również dzięki wysiłkom mieszkańców naszych „małych ojczyzn” województwo mazowieckie jest w czołówce najsilniejszych gospodarczo regionów europejskich i liderem polskich województw.  Uważamy, że Mazowsze oraz jego Mieszkańcy zasługują na szansę dalszego rozwoju swojego regionu. Nie godzimy się na arbitralne rozstrzyganie o naszym losie za naszymi plecami oraz plecami mieszkańców – członków naszych wspólnot samorządowych. Rada Miejska w Tłuszczu wyraża zaniepokojenie konsekwencjami ewentualnego podziału Województwa Mazowieckiego. Rozdzielenie wspólnego organizmu na dwie, odrębne części doprowadzi do poważnych problemów z ich funkcjonowaniem” – czytamy w dokumencie.

„Nie dla podziału Mazowsza” mówią m.in. powiaty: ciechanowski, gostyniński, łosicki, nowodworski, pruszkowski, piaseczyński, żuromiński; gminy: Baranowo, Teresin, Długosiodło, Izabelin, Mochowo, Łąck, Wiązowna, Sońsk, Lutocin. Swój sprzeciw wyraziły też rady miast: Ciechanowa, Mszczonowa, Grójca, Mogielnicy, Ostrołęki i wielu innych.

 

Marszałek Adam Struzik podkreśla: „(…) przez 21 lat tworzyliśmy jeden organizm. Samorządy nauczyły się współpracy, dzięki której realizowano wiele projektów ważnych dla całego obszaru (…)”[1]

 

My również bądźmy dumni z naszej Ojczyzny, bądźmy dumni z bycia Polakami oraz bądźmy dumni z województwa mazowieckiego! I nie zapominajmy też o wywieszeniu flag!

 

Chociaż w tym roku większość wydarzeń rocznicowych przeniosła się do Internetu, to zachęcamy do uczczenia tego dnia w naszych domach poprzez m.in. przyłączenie się do wspólnego odśpiewania Hymnu Państwowego – Mazurka Dąbrowskiego, 11 listopada o godz. 12.00.

 

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na uroczyste spotkanie historyczno-artystyczne online z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości. Transmisja spotkania rozpocznie się 11 listopada o godz. 10.00 w mediach społecznościowych współorganizatorów i partnerów wydarzenia. Program obejmuje koncert polskiej muzyki klasycznej i patriotycznej.

 

 

[1] Cały wywiad z marszałkiem Adamem Struzikiem przeczytamy we wrześniowym numerze pisma „Mazowsze serce Polski”. Kolejne samorządy i instytucje, również szczebla unijnego, występują w obronie integralności Mazowsza –  piszemy o tym w artykule  „Samorządy nie chcą podziału Mazowsza” („Mazowsze serce Polski” nr 11/2020)

 

Artykuły powiązane

Liczba wyświetleń: 402

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.