Aktualności
Marszałek sprawozdawcą unijnej opinii – obrady EKR
Marszałek Adam Struzik został wybrany na sprawozdawcą opinii Europejskiego Komitetu Regionów (EKR) w sprawie „Strategii chemicznej na rzecz zrównoważonego rozwoju”. To ważny krok w pracy mającej na celu ochronę zdrowia i środowiska.
Za nami kolejne zdalne posiedzenie Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) Europejskiego Komitetu Regionów. Uczestniczył w nim Marszałek Adam Struzik, któremu powierzono funkcję sprawozdawcy opinii KR dotyczącej strategii chemicznej.
Podczas posiedzenia odbyła się debata m.in. na temat osiągania celów klimatycznych na 2030 r. i wspierania zielonej transformacji lokalnie i regionalnie. W dyskusji gościnnie wzięli udział: Jochen Flasbarth, sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego, przedstawiciel prezydencji Niemiec w Radzie Unii Europejskiej oraz Mauro Raffaelo Petriccioni, dyrektor generalny ds. działań w dziedzinie klimatu w Komisji Europejskiej.
Trzeba reagować na zmiany klimatu
Omówiono także opinie i dokumenty robocze. Jednym z nich był materiał dotyczący integracji systemu energetycznego w UE. Punktem odniesienia dla tego dokumentu jest komunikat KE z 8 lipca br., w którym zaproponowano konkretne działania – polityczne i legislacyjne – mające stopniowe kształtować unijny zintegrowany system energetyczny. Europejski Komitet Regionów zdecydowanie popiera stanowisko, by zredukować emisję gazów cieplarnianych do co najmniej 55 %. By to osiągnąć „bezpośredni przydział odpowiednich środków finansowych na działania dostosowane na poziomie regionalnym i lokalnym” musi być jednak zgodny z przyjętymi celami. W swojej opinii Komisja ENVE zwraca uwagę, że Europejski Zielony Ład musi być centralnym elementem unijnego planu naprawczego. W ten sposób kryzys może okazać się szansą na pilne reagowanie na zmiany klimatu i wzmocnienie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej UE.
Unijna tablica wyników dla zielonego ładu
Członkowie ENVE omówili także wpływ zmiany klimatu na regiony oraz dokonali oceny Europejskiego Zielonego Ładu. Zaproponowano współpracę z Komisją Europejską, by wprowadzić europejską regionalną tablicę wyników dotyczącą Zielonego Ładu na poziomie regionów (NUTS 2). Ze względu na fakt, że regiony UE mają bardzo różne punkty wyjścia i ścieżki rozwoju, tablica wyników umożliwiłaby udokumentowanie postępów w procesie realizacji Zielonego Ładu. Dało by to możliwość, określenia ewentualnych przeszkód, zaproponowania rozwiązań czy wymiany najlepszych praktyk ze strony liderów. Wspólne Centrum Badawcze mogłoby zapewnić Komisji Europejskiej i Europejskiemu Komitetowi Regionów wsparcie metodologiczne.
Liczba wyświetleń: 225
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.