Aktualności

#UEpomaga kolejnym mazowieckim szpitalom

2020.11.13 14:20 , aktualizacja: 2020.11.18 12:47
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Infografika: Mazowsze wydało już 240 mln zł na doposażenie szpitali #UEpomaga kolejnym...

Cały czas trwają zakupy sprzętu dla warszawskich szpitali – międzyleskiego, bródnowskiego, zakaźnego i dziecięcego przy ul. Niekłańskiej oraz do wojewódzkiego szpitala w Radomiu. Dzięki uruchomionemu przez samorząd województwa projektowi unijnemu, do placówek trafiają właśnie kolejne niezbędne urządzenia. W sumie to aż 1638 sztuk sprzętu i wyposażenia. Szpitale prowadzą także prace remontowo-budowlane. Na ten cel placówki wydały już blisko 25 mln zł.

 

Od początku pandemii samorząd województwa dzięki środkom unijnym doposaża mazowieckie szpitale w niezbędny sprzęt, urządzenia i środki ochrony. W sumie do 70 placówek, w tym stacji pogotowia ratunkowego, przekazanych zostało już ponad 17,3 mln sztuk środków ochrony osobistej i blisko 40 tys. sztuk sprzętu i wyposażenia. Wartość całego projektu to aż 255 mln zł, z czego zaangażowanych zostało już 240 mln zł.

 

Pandemia nabiera na sile, a szpitale pracują na najwyższych obrotach, zauważa marszałek Adam Struzik.  

– Znaleźliśmy się w punkcie, w którym każda sztuka sprzętu ratującego życie ludzkie, środki ochrony osobistej, wolne łóżka, a przede wszystkim personel medyczny są na wagę złota. Cały czas monitorujemy sytuację. Jesteśmy w stałym kontakcie ze szpitalami i wojewodą mazowieckim. Reagujemy na potrzeby. Niestety, coraz częściej realizacja zamówień wydłuża się. A wirus ani na chwile się nie zatrzymuje – podkreśla marszałek.

 

Wicemarszałek Wiesław Raboszuk dodaje, że potrzeby placówek medycznych rosną z dnia na dzień, stąd decyzja o zwiększeniu projektu unijnego.

– Trwają ostatnie prace nad uruchomieniem kolejnych środków unijnych. Chcemy przeznaczyć je w pierwszej kolejności na zakup sprzętu ratującego życie, w tym przede wszystkim do tlenoterapii. Na bieżąco zbieramy zapotrzebowanie od partnerów projektu – zaznacza wicemarszałek.

Obecnie kolejna pula środków z drugiego etapu projektu przeznaczona na doposażenie szpitali to 67,5 mln zł. Sprzęt sukcesywnie trafia do stołecznych placówek – szpitala bródnowskiego (133 sztuki), międzyleskiego (384 sztuki), zakaźnego (220 sztuk) i dziecięcego przy ul. Niekłańskiej (701 sztuk). Zaangażowanych zostało już blisko 19 mln zł. W najbliższym czasie szpitale będą podpisywały kolejne umowy. W niektórych placówkach trwają prace remontowe, których celem jest dostosowanie oddziałów do nowej sytuacji.

 

Trwa walka z czasem, zauważa radny województwa mazowieckiego, przewodniczący Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Krzysztof Strzałkowski.

– Sytuacja zmienia się dynamicznie. Coraz częściej dochodzą do nas sygnały o problemach z tlenem czy odczynnikami. Reagujemy na bieżąco. Uruchamiamy kolejne środki. Niestety czas jest trudny, dostępność sprzętu coraz mniejsza, za to więcej chorych potrzebuje pomocy medycznej – dodaje radny.

Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Sp. z o.o.

W ostatnim czasie szpital bródnowski dzięki wsparciu samorządu zakupił: respirator noworodkowy z funkcją nCPAP. Wcześniej placówka nabyła już videolaryngoskop, 3 mobilne defibrylatory, ergospirometr, bieżnię rehabilitacyjną, rehabilitacyjny cykloergometr, komplet 70 sztuk głowic pneumotachometrycznych, 4 ssaki elektryczne, 20 łóżek do pionizacji oraz 3 zamgławiacze.

 

Codzienność szpitala to przede wszystkim walka z pandemią, zaznacza Piotr Gołaszewski z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

– Aby lekarze mogli pomagać i walczyć z wirusem potrzebny jest sprzęt i odpowiednie zaplecze medyczne. Dzięki realizowanemu przez Samorząd Województwa Mazowieckiego projektowi mogliśmy skorzystać w dwóch obszarach – inwestycyjnym i w zakupie sprzętu. Szpital bródnowski prowadzi obecnie 74 łóżka covidowe. Sami nie dalibyśmy rady przygotować tak dużego przedsięwzięcia. Lista sprzętu, który do nas trafił jest bardzo długa – od środków ochrony osobistej, przez sprzęt do dezynfekcji aż po ten ratujący życie – podsumowuje.

 

W trakcie realizacji są zakupy dotyczące: przenośnych aparatów USG, respiratorów, autorefraktokeratometra z tonometrem bezkontaktowym i pachymetrem, aparatu USG z głowicami na potrzeby SOR i drugiego dla oddziału anestezjologii, łóżek z opcją transportu pacjenta, komory do transportu osoby zakażonej, urządzeń do czyszczenia powietrza i lamp bakteriobójczych. W placówce realizowane są także prace remontowe mające na celu dostosowanie poszczególnych oddziałów do walki z koronawirusem. Przebudowywana jest pracownia endoskopii zabiegowej, dostosowywany oddział intensywnej opieki kardiologicznej, przystosowywany jest też parter budynku "A" – szatnia, rejestracja pacjentów, śluzy, poczekalnia, a także toalety.

Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie

Dzięki otrzymanym środkom placówka zakupiła w ostatnim czasie: aparat RTG mobilny, aparat USG do badań naczyniowych, 13 pomp strzykawkowych podwójnych i 13 ssaków. Realizowane są także zamówienia dotyczące zakupu m.in. komór izolacyjnych do transportu pacjentów, drugiego mobilnego aparatu RTG, monitorów kontroli EKG i ciśnienia, łóżek elektrycznych, wózków medycznych, aparatów do hemodializ, termometrów automatycznych na SOR czy aparatu USG dedykowanego nefrologii. Placówka planuje również zakup: aparatu do wysokoprzepływowej terapii tlenem, pulsoksymetrów, lamp bakteriobójczych, ssaków elektrycznych, reduktorów tlenu i sprężonego powietrza na butlę, respiratorów ze sprężarką aparatu EKG, kardiomonitorów transportowych, defibrylatorów, łóżek do intensywnej terapii z materacami przeciwodleżynowymi i materaców przeciwodleżynowych, a także analizatora do parametrów krytycznych. W placówce wykonywane są także prace budowlano-remontowe, w tym adaptacja pomieszczeń na potrzeby 13 izolatek, malowanie ciągów komunikacyjnych farbą antybakteryjną oraz wykonanie wentylacji mechanicznej z podciśnieniem w tworzonych izolatkach.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie

W ostatnim czasie szpital zakupił: 20 materaców przeciwodleżynowych i 3 urządzenia do oczyszczania powietrza. Placówka realizuje kolejne zakupy w zakresie: 20 kardiomonitorów, 35 pomp infuzyjnych i 10 żywieniowych, stacji diagnostycznej, 6 respiratorów, 4 iluminatorów naczyniowych, 15 aparatów do tlenowej wentylacji wysokoprzepływowej przez nos, 4 urządzeń do ogrzewania pacjentów, urządzeń do kontroli czystości, 5 łóżek z funkcją wanny, 7 podnośników ramowych, 7 wózków transportowych i 10 inwalidzkich, 6 centrali kardiomonitorów, 40 przepływowych lamp bakteriobójczych, wirówki z kamerą, mikroskopu z kamerą, automatycznego analizatora immunochemicznego, urządzeń do dekontaminacji, a także zakupu i montażu monitoringu wizyjnego CCTV na oddziałach.

 

Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Szpital aktywnie realizuje kolejne zamówienia. W ostatnim czasie zakupił: zestaw do bronchoskopii, elektrokardiograf, 20 kardiomonitorów, w tym 5 z wyposażeniem dla niemowląt, 3 monitory parametrów krytycznych, 6 ozonatorów, 7 pomp infuzyjnych i 3 objętościowe, 18 pulsoksymetrów, 12 ssaków próżniowych, 6 ssaków z wózkami, 2 platformy hemodynamiczne, zestaw monitorujący pacjenta, tor wizyjny do operacji laparoskopowych, thoraskopowych i cystoskopowych z wyposażeniem, tor wizyjny do operacji artroskopowych z wyposażeniem, komory izolacyjne do transportu pacjenta, 5 aparatów do mierzenia ciśnienia, 2 glukometry, 2 inhalatory z regulacją wielkości cząstek, 10 inhalatorów pneumatycznych, 63 lampy bakteriobójcze, 10 nebulizatorów, 10 reduktorów do tlenu, 32 termometry, 20 tub do inhalacji, w tym 10 dla dzieci i niemowląt, 84 baterie bezdotykowe, 4 butle tlenowe, 20 dozowników na rękawiczki, 120 dozowniki automatyczne płynów do odkażania rąk, 60 dozowników łokciowych na mydło, 60 dozowników łokciowych na środek do dezynfekcji, 12 mat antybakteryjnych, 5 parawanów medycznych w ramie stalowej, 7 parawanów sufitowych i 6 szaf chłodniczych medycznych.

 

W trakcie realizacji są kolejne zamówienia dotyczące zakupu m.in. pulsoksymetrów, monitorów parametrów krytycznych, audiometrów, kardiomonitorów na statywie jezdnym, videobronchoskopu, platformy monitorującej saturację mózgową, systemu do kontrolowanego zarządzania temperaturą pacjenta, systemu do podgrzewania płynów, systemu monitorowania parametrów hemeodynamicznych metodą Doplera, mobilnego aparatu RTG, ultrasonografów klasy referencyjnej, analizatora do diagnostyki panelowej górnych dróg oddechowych, komory laminarnej, urządzenia do diagnostyki metodą oscylacji wymuszonych z wyposażeniem, urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń za pomocą suchej mgły, zamgławiaczy mobilnych i zamrażarki biomedycznej. Szpital planuje także przeprowadzenie prac remontowo-budowlanych.

 

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu

Szpital trzymał blisko 6,1 mln zł. Aktualnie Podpisano 19 umów z kontrahentami. Zaangażowanych jest już blisko 5,9 mln zł. W najbliższym czasie podpisywane będą kolejne umowy.

 

Gwałtowny wzrost zakażeń w naszym kraju spowodował, że w szpitalach brakuje nawet podstawowego sprzętu, a medycy codziennie alarmują o poważnej sytuacji – zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski.

– Lekarze codziennie walczą o ludzkie życie, dlatego my też nie możemy pozostawić ich bez pomocy. Od początku pandemii sukcesywnie dostarczamy niezbędny sprzęt, wyposażenie czy środki ochrony osobistej i będziemy robić to dalej – zapewnia wicemarszałek.

W ostatnim czasie Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu dzięki wsparciu samorządu zakupił: 3 defibrylatory z Lifepac 20 z monitorami, urządzenie do kompresji klatki piersiowej, aparat RTG z ramieniem C, 3 monitory transportowe z pomiarem kapnografii, aparat USG, 10 pomp dwustrzykawkowych, 8 lamp UVC, 5 myjek dezynfektorów do izolatek do mycia i dezynfekcji naczyń sanitarnych oraz 15 maceratorów do izolatek przeznaczonych do utylizacji jednorazowego użytku naczyń wykonanych ze specjalnie przetworzonej pulpy papierowej.

 

Epidemia nabrała tempa – podkreśla prezes zarządu mazowieckiego szpitala specjalistycznego w Radomiu Tomasz Skura.

– Sytuacja radomskiej ochrony zdrowia jest bardzo trudna. Zostaliśmy jedynym szpitalem na południu Mazowsza, który ma leczyć pacjentów z innymi schorzeniami niż COVID-19. Dokładamy wszelkich starań, by jak najlepiej wypełniać swoją codzienną służbę niesienia pomocy naszym pacjentom. Jednak, by skuteczniej walczyć o ich zdrowie, potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego otrzymaliśmy urządzenia medyczne za łączną kwotę ponad 6 mln zł.

 

W trakcie realizacji są zamówienia dotyczące m.in. zakupu aparatu RTG z dwiema stacjami opisowymi z podłączeniem do systemu informatycznego szpitala, pomp infuzyjnych, kardiomonitorów stacjonarnych i transportowych, łóżek do intensywnego nadzoru/intensywnej terapii z materacami zmiennociśnieniowymi i szafkami przyłóżkowymi, wytwornicy pary do sterylizatora w centralnej sterylizatornii, aparatu RTG z ramieniem C, kardiomonitorów mobilnych, defibrylatorów, aparatów do kriochirurgii, urządzeń do ogrzewania pacjentów, zbiornika na tlen, parawanów oddzielających chorych oraz klawiatur zmywalnych do komputerów na oddziałach szpitalnych. Dodatkowo planowany jest także zakup analizatora do wykonywania oznaczeń metodą biologii molekularnej wraz z odczynnikami.

 

Ponadto, w placówce realizowane będą prace remontowe, polegające na malowaniu ścian i sufitów farbą antybakteryjną w oddziałach SOR i OIOM, w gabinetach i salach zabiegowych oraz oddziałach szpitalnych.

 

 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 255 mln zł, z tego 224,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

 

 

Zestawienia znaków dla RPO WM 2014-2020: znak Funduszy Europejskich, barwy RP, znak marki Mazowsze oraz znak Unii Europejskiej

Liczba wyświetleń: 197

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.