Aktualności
Nie dajmy się Alzheimerowi
2020.11.30 12:55 , aktualizacja: 2020.12.09 09:40
Autor: opr. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Choroba Alzheimera to jedna z najczęstszych chorób otępiennych. O tym, jak pomagać chorym i ich rodzinom rozmawiano podczas zorganizowanej on-line konferencji, w której uczestniczyli m. in. marszałek Adam Struzik i członek zarządu Elżbieta Lanc.
— Dziękuję za zorganizowanie tej konferencji. Debata na ten temat jest niezwykle potrzebna, bo realną pomoc chorym i ich rodzinom możemy zapewnić, tylko działając wspólnie. Wiedza na temat tego, w jaki sposób choroba Alzheimera się rozwija, jak ją właściwie zdiagnozować i jakie wsparcie jest niezbędne rodzinie chorego pomaga nam tę pomoc zapewnić — zaznacza członek zarządu Elżbieta Lanc.
Co to za choroba?
Na chorobę Alzheimera choruje w Polsce 300 tys. osób. Mimo powszechności, jest ona niestety nadal przyczyną poczucia wstydu, osamotnienia i niepokoju dla opiekunów osób chorych. Jednak nie musi tak być – nad zmianą takiego stanu rzeczy od kilku lat aktywnie pracuje Samorząd Województwa Mazowieckiego m.in. poprzez działania podejmowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. W najnowszej kampanii społecznej MCPS namawia do tego, aby mówić głośno o chorobie Alzheimera – ponieważ jest to schorzenie, którego przebieg można łagodzić.
Najczęściej chorują osoby po 65. roku życia, ale tak naprawdę objawy mogą pojawić się już u osób w wieku 40–50 lat. Nie jest to więc efekt starzenia się, a zaburzeń neuropoznawczych.
Diagnoza musi być kompleksowa i wymaga współpracy między lekarzem pierwszego kontaktu, neurologiem, psychiatrą i psychologiem czy neuropsychologiem. Potrzebna jest obserwacja pacjenta, ale też wyniki badań laboratoryjnych i neuroobrazowych.
– Schorzenia otępienne są bardzo skomplikowane, uciążliwe i niebezpieczne. Dotykają ludzi na całym świecie, niezależnie od wieku, kraju pochodzenia, miejsca zamieszkania czy statusu społecznego. Wpływają destrukcyjnie na wszystkie sfery życia: uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie, niszczą relacje rodzinne i społeczne. Niezwykle ważne jest zatem, aby osoby cierpiące na tego typu zaburzenia były poddawane odpowiedniemu leczeniu i by mogły liczyć na wsparcie ze strony najbliższych oraz społeczeństwa — podkreśla marszałek Adam Struzik.
Jak możemy pomóc?
Samorząd Województwa Mazowieckiego podjął zainicjowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społeczne działania, by stworzyć pilotażowo pomoc dla osób chorych na choroby otępienne i ich rodzin. W tym roku uruchomionych zostało 6 placówek na Mazowszu, które świadczą niemedyczne usługi społeczne – są wsparciem dla osób we wstępnych fazach choroby. Funkcjonowanie tych placówek oraz działania edukacyjne mają uświadomić mieszkańców Mazowsza, że choroba Alzheimera to nie starzenie się, że pojawia się w różnych grupach, i że im szybciej się ją zauważy i rozpozna, tym lepiej będzie można dobrać właściwe działania. Samorząd Mazowsza przeznaczył na ten cel ponad 17 mln zł. Dzienne Domów Pobytu dzięki temu wsparciu będą prowadzone przez fundacje i stowarzyszenie. Pieniądze trafiły do:
1. Fundacji ZDROWIE W GŁOWIE, nazwa projektu „Z Alzheimerem, na co dzień” w Ząbkach,
2. Płockiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera na Płockie Centrum Alzheimera”,
3. Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Choroba Alzheimera na inicjatywę „Dzienny Dom Pobytu dla osób starszych z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera w Siedlcach”,
4. Fundacji „Mocni Mocą Nadziei”, na projekt „Dzienny Dom Pobytu – Przystań” w Myśliborzycach,
5. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Dzienny Dom Pobytu dla osób starszych z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera w Serocku,
6. Stowarzyszenia na rzecz wspierania rodzin „Nowe Perspektywy” na projekt „DDP Radosna Przystań” w Radomiu.
Liczba wyświetleń: 149
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.