Aktualności

Walonia „wyprowadza się” z Mazowsza

2020.12.01 15:00 , aktualizacja: 2020.12.01 15:44

Autor: WKZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

wieżowce, w tle polska flaga fot. Twitter Elio Di Rupo

Premier Federacji Walonia–Bruksela, Pierre-Yves Jeholet i Premier Walonii, Elio Di Rupo, „podążając za ostatnimi decyzjami rządzących w Polsce”, podjęli decyzję o zamknięciu na czas nieokreślony Przedstawicielstwa Generalnego Walonii–Brukseli w Warszawie.

 

Niezawisłość wymiaru sprawiedliwości, narastającą dyskryminację osób LGBT oraz ograniczoną wolność mediów w Polsce określają jako działania zagrażające „europejskim wartościom” i będące „sprzeczne z zasadą państwa prawa”. Jak podkreślają, podjęta decyzja jest reakcją na sytuację w naszym kraju i ma być „mocnym sygnałem politycznym skierowanym do władz polskich”.

 

„Od wielu lat autorytarne nadużycia urzędujących władz osłabiają Państwo prawa. Atakując niezawisłość wymiaru sprawiedliwości i rozdział władzy, wystawia się na niebezpieczeństwo demokrację i konstrukcję europejską, nie możemy tego akceptować” – oświadczyli Pierre-Yves Jeholet i Elio Di Rupo w specjalnym komunikacie.

 

Na ten wyrazisty głos nie pozostali obojętni marszałek Adam Struzik, prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski oraz Orgierd Łukaszewicz, Piotr Maciej Kaczyński i Jan Truszczyński – członkowie Rady ds. UE przy marszałku województwa mazowieckiego.

 

W liście otwartym czytamy „(…) „Aby zawalczyć o europejski los naszych narodów, musimy stawić czoła tym samym wyzwaniom na całym naszym wielkim kontynencie. powinniśmy łączyć siły, a nie iść różnymi drogami. Musimy zacieśnić naszą współpracę i przenieść ją na wyższy poziom, zamiast odwracać się od siebie plecami. Dziś potrzebujemy waszej pomocy i siebie nawzajem, aby sprostać wyzwaniu populizmu i pokusie izolacjonizmu (…). Agenda dla naszych wielkich miast, Warszawy i Brukseli, a także naszych wielkich regionów, Walonii i Mazowsza, jest tak bogata, że powinniśmy poszerzać nasze relacje, a nie je ograniczać, aby sprostać wyzwaniom związanym z zieloną transformacją naszych miast i naszych regionów. Dobra dotychczasowa tradycja współpracy w wielowymiarowym aspekcie powinna być kontynuowana(…). Dążymy do jeszcze mocniej zintegrowanej Europy, która jest naszym wspólnym powołaniem. Nie podważajmy więzi, która nas łączy. Nie służmy tym, którzy dążą do budowania murów, a nie mostów, między naszymi społeczeństwami”.

 

Podkreślenia wymaga cenne doświadczenie dotychczasowej dobrej współpracy Walonii i Brukseli Stolicy z województwem mazowieckim, życzliwe kontakty i możliwość wymiany dobrych praktyk z pożytkiem dla społeczności lokalnych. Przez wiele lat Mazowsze i Walonia, jako regiony partnerskie, współdziałały w wielu istotnych dziedzinach, takich jak polityka społeczna, gospodarka cyrkularna, polityka klastrowa czy działalność kulturalna.

 

Liczba wyświetleń: 232

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.