Aktualności

Mazowsze zgasiło światło

2020.12.02 14:15 , aktualizacja: 2020.12.14 15:19

Autor: oprac. Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Fasada Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu. Zdjęcie robione nocą, budynek jest oświtlony, ale światła wewnątrz zgaszone Muzeum im. Jacka...
  • Zdjęcie budynku Teatru Polskiego w Warszawie. Okna wewnątrz teatru są zgaszone Teatr Polski w Warszawie...
  • Widok na chatkę ze skansenu. Oswietla ją tylko zewnętrzne światło z prawej strony Muzeum Wsi Mazowieckiej w...

Na znak solidarności z akcją „Pozostaje nam tylko ciemność”, którą zorganizowało stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski” w 18 instytucjach kultury prowadzonych przez samorząd Mazowsza wczoraj o 17.00 zgasło światło. Był to symboliczny gest sprzeciwu wobec obecnej polityki Rządu RP, który próbuje uniemożliwić skuteczne działanie samorządów i zdyskredytować ich pracę w oczach Polaków.

 

 – Wczoraj cały kraj, w tym nasze Mazowsze symbolicznie okryła ciemność. To wyraz niemego sprzeciwu samorządów przeciwko polityce Rządu RP. Nie ma naszej zgody na ograniczanie samorządności, na antysamorządowe ustawy. Nie zgadzamy się na prowadzone przez Rząd RP niesprawiedliwe antyunijne działania – mówił marszałek Adam Struzik. – Wpływy z PIT, tak samo jak środki unijne powinny nadal być kierowane na poprawę jakości życia wszystkich Polaków, bo jak nie... to pozostaje nam tylko ciemność.

 

Odebrano samorządom wpływy z PIT

Sejm RP uchwalił najbardziej antysamorządową ustawę w obecnej kadencji, kolejny raz pozbawiając mieszkańców pieniędzy na potrzeby ich lokalnych społeczności. Tym razem poprzez ograniczenie udziału we wpływach z PIT i CIT. Samorządy, bez dostępu do narzędzi finansowych, w tym środków z PIT i CIT oraz dostępu do środków unijnych, nie poradzą sobie same w warunkach niestabilnej polityki finansowej. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy trzeba będzie podjąć pracę nad odbudową potencjału społeczno-gospodarczego po kryzysie wywołanym pandemią Sars-Cov2. Ustawa jest obecnie procedowana w Senacie i niebawem ponownie wróci do Sejmu.

 

Ryzyko pozbawienia Polaków środków unijnych

Pojawiło się też zagrożenie pozbawienia mieszkańców środków budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy. W ciągu ostatnich dekad środki pomocowe z UE znacznie zmieniły poziom i jakość życia Polaków. Niestety, w ostatnich dniach polski Rząd zapowiada wetowanie budżetu i Funduszu Odbudowy UE.

 

Kto się przyłączył do akcji?

Działalność samorządów oraz środki unijne są niezwykle ważne dla wszystkich polskich regionów, ich instytucji, a w szczególności dla mieszkańców, którzy korzystają na ich działalności. Dlatego w akcję włączyły się instytucje kultury podległe samorządowi województwa, takie jak:

 

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Warszawska Opera Kameralna w Warszawie

Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Muzeum Niepodległości w Warszawie

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

Liczba wyświetleń: 222

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.