Aktualności

Dwór w Iganiach własnością samorządu Mazowsza

2020.12.08 11:35 , aktualizacja: 2020.12.17 10:17
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Na zdjęciu zrujnowany dworek wiosną Samorząd Mazowsza kupił...
Dworek w dalekim planie, widać, że jest zaniedbany Dwór w Iganiach z 1828 r....

 

Samorząd Mazowsza kupił zabytkowy dwór w Nowych Iganiach (pow. siedlecki). Stanie się on siedzibą Muzeum Powstania Listopadowego – oddziałem Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

 

Ciekawa przeszłość

Dwór w Iganiach z 1828 r. obecnie jest opuszczony i zaniedbany. Dawną świetność chce przywrócić mu samorząd Mazowsza, który właśnie stał się jego właścicielem. Jak podkreśla członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska, budynek wymaga renowacji i nadania mu nowych funkcji:

– Dwór w Nowych Iganiach to dla wielu mieszkańców Siedlec i powiatu siedleckiego szczególne miejsce. Był świadkiem wielu historycznych wydarzeń i kojarzył się z bohaterstwem oraz nadzieją, bo w 1831 r. w Iganiach odbyła się jedna z niewielu zwycięskich bitew powstania listopadowego. Dzisiaj budynek potrzebuje wsparcia, aby mógł powrócić do dawnej świetności. Dlatego też zakupiliśmy tę nieruchomość i dołożymy wszelkich starań, aby współczesne i przyszłe pokolenia, patrząc na odrestaurowany dwór, mogły wracać myślami do naszej historii — mówi Janina Ewa Orzełowska.

 

Świetlana przyszłość

Zakup budynku to pierwszy krok – zauważa członek zarządu województwa Elżbieta Lanc. Dwór ma stać się siedzibą Muzeum Powstania Listopadowego, a pieczę nad nim obejmie Muzeum Regionalne w Siedlcach.

 

– Docelowo powstanie tu muzeum, dlatego wspólnie z konserwatorem zabytków, historykami i ekspertami musimy zastanowić się, w jaki sposób zaadaptować tę przestrzeń. Zależy nam, aby Iganie stały się centrum muzealnym, kulturalnym i naukowym – dodaje.

 

Jak zaznacza dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach Sławomir Kordaczuk, miejsce ma ogromny potencjał i daje szerokie możliwości wykorzystania.

– Przede wszystkim planujemy stworzyć tu Muzeum Powstania Listopadowego, które można nazwać inaczej – Muzeum Ostatniej Szansy. Powstanie listopadowe było bowiem ostatnim, w którym starły się regularne armie – polska i rosyjska. Po odbudowie, w dworze mieściłaby się ekspozycja historyczna. Jesteśmy w trakcie rozmów z prywatnymi właścicielami kolekcji z tego okresu. Oprócz budynku jest jeszcze działka rolnicza, więc tu moglibyśmy stworzyć park dostosowany do planowanych rekonstrukcji bitwy pod Iganiami. Chcielibyśmy też rozszerzyć działania dotyczące w ogóle powstań narodowych w naszym regionie. Możemy także, włączając Iganie, opracować szlak turystyczny – z Kotunia, przez Iganie, Siedlce, do Dąbrowy. Jednak musimy zacząć od inwentaryzacji obiektu i przygotowania z udziałem konserwatora zabytków harmonogramu odbudowy. Zależy nam też na tym, aby w nasze działania włączyć mieszkańców Igań i lokalne środowiska – podsumowuje dyrektor muzeum.

 

 

Liczba wyświetleń: 795

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.