Aktualności

Przyłącz się do akcji #potrzebUEmy

2020.12.08 13:45 , aktualizacja: 2020.12.17 10:16

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Marszałek Struzik w garniturze stoi na tle flag UE, Polski i Mazowsza. Pozuje do zdjęcia - Apelujemy do Pana...
  • Widok wejścia do urzędu marszałkowskiego, przy którym są uczepione flagi UE, Polski i Mazowsza Urząd Marszałkowski...
  • Młody mężczyzna w okularach trzyma przed sobą kartkę z napisem jednolity rynek Akcję wspierają też radni...
  • Młody mężczyzna trzyma przed sobą kartkę z napsem wysokie standardy ochrony środowiska - Zablokowanie unijnego...
  • Dziewczyna w okularach trzyma przed sobą kartkę z napisem Unia Europejska to prawa człowieka Unia Europejska to pokój i...
  • Grafika przedstawiająca hasło potrzebuemy. U góry jest napis radni młodzieżowego sejmiku (fot. arch. UMWM)

– Pokażmy, że UE jest dla nas ważna – apeluje marszałek Adam Struzik, zapraszając mieszkańców regionu do samorządowej akcji #potrzebUEmy. Budżet unijny zaproponowany na lata 2021–2027 może zostać zawetowany przez rząd Polski i Węgier. A to będzie wiązało się z utratą unijnych pieniędzy. Udział w akcji #potrzebUEmy to nie tylko głos sprzeciwu wobec działań polskiego rządu, ale przede wszystkim głos Polaka – Europejczyka. Wywieszajmy flagi – polskie, europejskie i lokalne – by  pokazać, że jesteśmy dumni z przynależności do Wspólnoty.

 

W dniach 10-11 grudnia odbędzie się w Brukseli posiedzenie Rady Europejskiej.

– Na tym posiedzeniu polski premier może albo zawetować, albo przyjąć budżet UE na lata 2021–2027 – mówi marszałek Adam Struzik. – Łączy się to z przyjęciem Programu Odbudowy Europy, czyli również odbudowy Polski. Apelujemy do Pana Premiera, aby nie wetował budżetu unijnego. My po prostu potrzebujemy i tych unijnych pieniędzy, i dalszej naszej obecności w UE. Dotychczas Polska zyskała netto 130 mld euro. W związku z tym apelujemy jeszcze raz: Panie Premierze, potrzebujemy UE, potrzebujemy europejskich norm, zasad, praworządności i prosimy o niewetowanie budżetu. Wystarczy przestrzegać w Polsce prawa.

 

Samorządowy protest

Jeśli Polska i Węgry podtrzymają swoje weto już za kilka tygodni UE nie będzie miała budżetu. Oznacza to, że będzie mogła zarządzać jedynie pieniędzmi, które zostały z siedmioletniej perspektywy na lata 2014–2020. Dla Polski wiąże się to z cięciami w funduszach na politykę spójności, które już nam przyznano.

– Nie można się zgodzić, aby polityka polskiej partii rządzącej niszczyła nasze relacje z Unią Europejską. Unia Europejska to wspólnota narodów, wartości i solidarności. Jeśli Prawo i Sprawiedliwość nie ma nic na sumieniu, nie powinno się bać powiązania praworządności ze wsparciem unijnym – uważa marszałek Adam Struzik i dodaje: – Jak widać, inne kraje się tego nie boją. Nasz wspólny, samorządowy protest pokazuje, że nie wszyscy Polacy myślą tak jak politycy PiS. My doceniamy, szanujemy i stawiamy na współpracę, dialog i praworządność.

 

Młodzi radni poparli akcję

Radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego wspierają akcję i w mediach społecznościowych zachęcają do opowiedzenia się za unijnymi wartościami.

– Zablokowanie unijnego budżetu będzie miało katastrofalne skutki dla Polski, zarówno jeśli chodzi o sytuację wewnętrzną, jak i międzynarodową – zwraca uwagę Julia Senator, rzeczniczka młodzieżowego sejmiku.

– Z powodu tej decyzji ucierpi wiele grup społecznych. Budżet UE zostanie ograniczony do minimum. Inwestycje opłacone z Funduszu Spójności, z którego korzystają najbiedniejsze regiony UE, zostaną wstrzymane. Wstrzymane zostaną także programy naukowo-badawcze, takie jak HORYZONT 2020 czy programy edukacyjne, takie jak ERASMUS+ – podkreślają młodzi radni. I dodają, że dla nich Unia Europejska to pokój i bezpieczeństwo, jednolity rynek, wysokie standardy ochrony środowiska, korzyści dla konsumentów oraz gwarancja poszanowania praw człowieka.

 

Potrzebujemy UE! Potrzebujemy funduszy europejskich!

Akcję #potrzebUEmy zapoczątkował prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Jej celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec weta dla budżetu UE zgłoszonego przez polski rząd. Samorząd Województwa Mazowieckiego popiera tę akcję i aktywnie się w nią włącza, m.in. poprzez sygnowanie wspólnego listu polskich i węgierskich samorządowców do władz Unii Europejskiej.

– Kierujemy nasz wspólny, podpisany przez 275 polskich i węgierskich samorządowców, list do władz UE z prośbą o wsparcie naszych samorządowych działań. Nie możemy zgodzić się na utratę środków europejskich, tak potrzebnych na odbudowę po pandemii – podsumowuje marszałek Struzik.

 

Do akcji może się przyłączyć każdy mieszkaniec Mazowsza. Wystarczy w dniach 9–11 grudnia br. pokazać, jak ważne są dla nas wartości zjednoczonej Europy, np. poprzez wywieszanie flag unijnych, polskich i lokalnych, wyświetlanie flag unijnych czy odtwarzanie w przestrzeni publicznej hymnu Unii Europejskiej. Można również nagrać krótkie filmiki, w których każdy z nas powie, dlaczego wartości UE są ważne. Można też zaprosić znajomych, rodzinę i wspólnie opowiedzieć, dlaczego potrzebujemy UE, albo wyrazić sprzeciw wobec weta.

 

Akcja #potrzebUEmy to świadomy i ważny głos Polaków, którzy czują się także Europejczykami.

 

Liczba wyświetleń: 274

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.