Aktualności

Dobre wieści ze Skaryszewa i Szydłowca

2020.12.18 10:10 , aktualizacja: 2020.12.30 17:50

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Marszałek ogląda boisko Dzięki dofinansowaniu kwotą...
  • Marszałek przemawia podczas otwarcia drogi Jednym z istotnych...
  • Kartony ze sprzętem ustawione w szkolnej sali Uczniowie i nauczyciele ze...
  • Widok na pumptrack Przy MGOK powstał...
  • Widok na wnętrze karetki. Widać nosze i półki ze sprzętem Dzięki wsparciu z budżetu...
  • Widok z zewnątrz na karetkę, która ma otwarte drzwi boczne tak, by było widać znajdujący się w niej sprzęt medyczny Ten zakup to usprawnienie...

Marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Rafał Rajkowski i radny Leszek Przybytniak odwiedzili Skaryszew i Szydłowiec. Przed świętami w gminie Skaryszew oddano kilka nowych inwestycji, a SPZOZ w Szydłowcu wzbogacił się o nową karetkę.

 

– Nowa droga w Wilcznej, sprzęt komputerowy dla szkoły w Odechowie, utworzenie Centrum Aktywności przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Skaryszewie, pumptrack czy remont nawierzchni boiska to inwestycje, które udało się przeprowadzić dzięki wsparciu samorządu Mazowsza. Inwestycje te potwierdzają, że gmina Skaryszew to znakomity przykład świetnej współpracy między samorządami oraz wzór efektywności i umiejętności aplikowania o środki unijne oraz budżetu województwa – mówił marszałek Adam Struzik.

 

Nowa droga

Jednym z istotnych przedsięwzięć w gminie była przebudowa drogi gminnej w miejscowości Wilczna. Blisko 650-metrowy odcinek będzie teraz wygodniejszy dla kierowców. Jak podkreślił marszałek Adam Struzik, dbanie o drogi gminne i lokalne to jedno z zadań samorządu, które wpływa bezpośrednio na wygodę życia jego mieszkańców, ale także w wyraźny sposób poprawia warunki ich pracy, między innymi ze względu na sprawny dojazd do gruntów rolnych.

Inwestycja kosztowała przeszło 200 tys. zł., z czego połowę dołożył samorząd województwa w ramach FOGR.

 

Komputery dla szkoły

Uczniowie i nauczyciele ze szkoły podstawowej w Odechowie otrzymali sprzęt komputerowy, ułatwiający nie tylko obecną zdalną naukę, ale także prowadzenie zajęć stacjonarnych. Zakup komputerów umożliwił „Mazowiecki Program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020. Kwota wsparcia dla tej placówki to 150 tys. zł.

 

MGOK w nowej odsłonie

Nowy blask zyskało także otoczenie Miejsko-gminnego Ośrodka Kultury. Dzięki dofinansowaniu kwotą 100 tys. zł boisko zyskało nową nawierzchnię i wyposażenie, podobna kwota umożliwiła wybudowanie nowego pumptracku. Z kolei kosztujące ponad 350 tys. zł zadanie „Utworzenie Centrum Aktywności przy MGOK w Skaryszewie” samorząd Mazowsza wsparł kwotą ponad 220 tys. zł.

 

Nowa karetka dla SPZOZ Szydłowiec

Ten zakup to usprawnienie pracy zespołu ratownictwa medycznego i wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. Wartość zakupu to ponad 380 tys. zł, z czego blisko 230 tys. zł wyniosło wsparcie z budżetu samorządu województwa mazowieckiego. Dzięki pozyskanemu wsparciu zakupiono nowy samochód marki Renault Master Ambulans z pełnym wyposażeniem oraz sprzętem medycznym. W karetce znajduje się również aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej Lukas 3.

– W jego zakupie znacząco pomogły środki z budżetu Mazowsza. Ze względu na specyfikę powiatu, w którym nie ma szpitala, zespoły ratownictwa medycznego średniomiesięcznie przejeżdżają ponad 7 tys. km. Dodatkowo przez powiat przebiega trasa ekspresowa S-7 oraz magistrala kolejowa łącząca Warszawę z Krakowem, co dodatkowo zwiększa rolę zespołów ratownictwa medycznego w zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno mieszkańców, jak i podróżujących drogami powiatu. Dla samorządu województwa zdrowie mieszkańców regionu zawsze było priorytetem. Dlatego w nowym budżecie na 2021 r. na inwestycje w ochronie zdrowia samorząd Mazowsza przeznaczył aż 405 mln zł – podkreślił wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Na terenie powiatu szydłowieckiego zabezpieczenie medyczne z zakresu ratownictwa medycznego zapewniają specjalistyczny zespół wyjazdowy w Szydłowcu oraz dwa podstawowe w Chlewiskach i w Wierzbicy. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Szydłowcu dysponował do tej pory pięcioma samochodami na potrzeby ratownictwa medycznego. Inwestycja otrzymała dofinansowanie w ramach realizowanego przez samorząd Mazowsza „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego".

 

 

Liczba wyświetleń: 154

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.