Aktualności
Propozycje na ferie zimowe
2020.12.31 12:45 , aktualizacja: 2021.01.11 10:19
Autor: Opr. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Mądral
W poniedziałek 4 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe. Ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia, zimowy wypoczynek będzie wyglądał nieco inaczej niż w latach ubiegłych. Nie oznacza to jednak, że musi być mniej interesujący. Instytucje kultury prowadzone przez Samorząd Województwa Mazowieckiego proponują ciekawe i bezpieczne formy spędzania tego czasu.
Specjalną ofertę filmów edukacyjnych oraz spacerów plenerowych na czas ferii przygotowało Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zainteresowani będą mogli poznać historie związane z oddziałami placówki, tj. Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz główną siedzibą, Pałacem Przebendowskich/Radziwiłłów. Ponadto w poniedziałek, 4 stycznia ruszają wydarzenia online:
- jako pierwsza zostanie zaprezentowana wystawa stała Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914–1921, prowadzenie Jan Engelgard. Początek o godz. 10.00;
- we wtorek 5 stycznia, o godz. 10.00 o Tajemnicach Cytadeli Warszawskiej opowie Michał Cieślak;
- w czwartek 7 stycznia (także o godz. 10.00) spotkanie na nt. „Czy w dobie sms-ów i maili pocztówka jest trendy” poprowadzi Michał Rybak;
- w piątek 8 stycznia Michał Rybak mówić będzie nt. Śledztwa w sprawie Orła Białego. Start również o godz. 10.00.
W kolejnym tygodniu program ferii przedstawia się następująco:
- 12 stycznia (wtorek), godz. 10.00. Jan Bytnar – bohater pokolenia, prowadzenie Piotr Piegat;
- 13 stycznia (środa), godz. 10.00. Koziołek Matołek a Pawiak – przedmioty wykonywane przez więźniów, prowadzenie Robert Hasselbusch;
- 14 stycznia (czwartek), godz. 10.00 W gestapowskim płaszczu bądź przez zwyżkę strażniczą – ucieczki z Pawiaka, prowadzenie Mariusz Wanarski;
- 16 stycznia (sobota), godz. 12.00 Zrób własną kokardę narodową! Warsztaty plastyczne nie tylko dla najmłodszych, prowadzenie dr Paweł Bezak.
Filmy dostępne będą na kanale YouTube Muzeum Niepodległości. Szczegóły na stronie internetowej Muzeum oraz muzealnym profilu na Facebooku.
Spacery z historią
Ponadto Muzeum Niepodległości zaprasza na imprezy plenerowe – spacery z zachowaniem zasad obowiązujących w czasie pandemii. I tak:
- 13 stycznia (środa), godz. 11.00 i 13.00 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej będzie można uczestniczyć w spacerze po wystawie plenerowej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Oprowadza Michał Cieślak. Zapisy – nr tel. (22) 839 23 83.
- 14 stycznia (czwartek), o godz. 12.00 rozpocznie się spacer po Mauzoleum Walki i Męczeństwa: Śladami zamachu na Kutscherę - oprowadza Andrzej Kotecki. Zapisy – tel. (22) 629 49 19
- 15 stycznia (piątek), godz. 10.00 – Muzeum Więzienia Pawiak: Spacer śladami Pawiaka, oprowadza Joanna Gierczyńska. Zapisy – nr tel. (22) 831 92 89.
Ferie z etnografią
Muzeum Dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat w dniach 4–8 i 11–15 stycznia od godz. 9.00 na spotkania i warsztaty online. Pierwsze dwa tygodnie stycznia będą wypełnione zadaniami i zabawami etnograficznymi! Nie zabraknie tematów karnawałowych, filozoficznych i podróży zbliżających do odległych i niezwykle ciekawych krain. Od poniedziałku do piątku, z samego rana uczestnicy spotkają się z edukatorkami i edukatorami, którzy sprawą, że nie będziecie nudy! Obowiązują rezerwacje (wt.-czw., godz. 8.00-15.00) rezerwacje@ethnomuseum.pl.
Harmonogram warsztatów jest następujący:
- 4 i 11 stycznia „Coś z niczego, czyli niekonwencjonalne karnawałowe nakrycie głowy”;
- 5 i 12 stycznia Tinga Tinga – baśniowe zwierzęta afrykańskie;
- 6 i 13 stycznia, Niezbędnik filozoficzny;
- 7 i 14 stycznia W co się bawimy? Tradycje karnawałowe w Polsce i na świecie;
- 8 i 15 stycznia, godz. 9.00 Smocze opowieści.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Muzeum.
Elektrownia online dla dzieci
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na spotkania ze sztuką współczesną podczas wirtualnych warsztatów artystycznych przygotowanych przez Gosię Jagielską, pracownika działu edukacji elektrowni. Zajęcia dostępne na stronie www.mcswelektrownia.pl, zakładka edukacja/filmy edukacyjne oraz na profilu YouTube.
Pomysł warsztatów jest odpowiedzią na warunki pandemii, która zatrzymała nas w domach, ograniczając możliwość organizacji zajęć edukacyjnych w naszej siedzibie. Bohaterem każdego odcinka jest jeden artysta, którego dzieło znajduje się w zbiorach „Elektrowni”. Na jego przykładzie proponowane są działania twórcze, które można przeprowadzić wykorzystując ogólnodostępne materiały. Zajęcia zostały przygotowane w formie filmu, dzięki czemu można wziąć w nich udział w dowolnym miejscu i czasie (bezpłatne).
Zajęcia artystyczne domowe z Gosią:
Odcinek 1 – Maria Jarema
Odcinek 2 – Ingo Glass
Odcinek 3 – Jerzy Nowosielski
Odcinek 4 – Edward Dwurnik
Odcinek 5 – Wojciech Fangor
Na stronie internetowej, zakładka edukacja/materiały do pobrania znajdują się również ćwiczenia edukacyjne/kolorowanki (bezpłatne). Można również zamówić Ćwiczownik małego artysty. Zamówienia . To wydawnictwo edukacyjne dla dzieci zawierające zestaw ćwiczeń i zabaw nawiązujących do sztuki współczesnej z kolekcji Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia i Muzeum Jacka Malczewskiego. Ćwiczownik małego artysty to propozycja pełna pomysłów, ćwiczeń i informacji, które zachęcą młodych odbiorców do świata sztuki. Wydawnictwo dla dzieci w wieku 5 – 12 lat.
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Na Facebooku, kanale YouTube i stronie internetowej muzeumplock.eu w zakładce Edumuzeum publikowane są filmy z cyklu „Śladem tajemniczych przedmiotów" opowiadające o obiektach prezentowanych na wystawie „X wieków historii Płocka". Bohaterem każdego z filmów jest jeden tajemniczy i bardzo wiekowy przedmiot lub kategoria przedmiotów – biżuteria, przedmioty służące do szycia, pogański posąg, instrumenty muzyczne oraz to, co dzieci lubią najbardziej, czyli szkielety (odcinek poświęcony sposobom pochówku). Każdemu z filmów towarzyszy link z kartą edukacyjną do ściągnięcia, wydrukowania i wypełnienia. Ponadto zamieszczane są prezentacje poświęcone malarzom, których dzieła można oglądać w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Posty na Facebooku oznaczone są hashtagami #feriewmuzuem i #ferieonlinenaMazowszu.
Liczba wyświetleń: 524
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.