Aktualności

VI edycja Nagrody Gombrowicza

2021.01.11 10:50 , aktualizacja: 2021.01.12 11:27

Autor: Robert Utkowski (Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli), Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Symboliczny czek na kwotę 40 tys. zł dla laureata Nagrody Gombrowicza Nagroda główną jest 40 tys....
  • Kobieta w obu dłoniach trzyma bukiet róż, przyciskając kwiaty do siebie. Barbara Sadurska, laureatka...
  • Grupa osób w maskach ochronnych pozuje do współnego zdjęcia. Organizatorzy, mecenasi i...

Do końca stycznia można przesyłać zgłoszenia do VI edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

 

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest za debiut, rozumiany w nieco szerszym kontekście: jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. Opublikowane w 2020 r. książki mogą zgłaszać do konkursu wydawnictwa, autorzy, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne, a także członkowie Kapituły. Zgłoszenia, wraz z dziewięcioma egzemplarzami książki, należy przesyłać do 31 stycznia br. na adres:

Muzeum Witolda Gombrowicza

Wsola, ul. W. Gombrowicza 1

26-660 Jedlińsk

z dopiskiem „Nagroda”

W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje:

  • imię i nazwisko autora, a jeśli książka napisana jest pod pseudonimem – również prawdziwe imię i nazwisko,
  • tytuł książki,
  • nazwa, adres i dane kontaktowe (w tym nr telefonu i adres email) osoby lub instytucji zgłaszającej.

Spośród nadesłanych książek kapituła wybierze pięcioro nominowanych. Ich nazwiska ogłoszone zostaną w czerwcu. Laureata (lub laureatów) nagrody poznamy we wrześniu 2021 r.

 

Nagrody dla najlepszych

Główna nagroda to 40 tys. złotych. Od dwóch edycji również nominowani do Nagrody Gombrowicza otrzymują nagrodę finansową, po 2 tys. zł. Dodatkowym wyróżnieniem, które przyznane zostanie po raz pierwszy jest rezydencja literacka – wskazany przez kapitułę autor spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie przez ostatnie lata życia mieszkał Witold Gombrowicz.

Przyznanie rezydencji możliwe jest dzięki współpracy z Zakładami Automatyki KOMBUD S.A., drugim, obok Jarosława Krzyżanowskiego, mecenasem nagrody. Partnerem Głównym nagrody jest Unidevelopment S.A. Honorowy Patronat nad nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz.

 

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza

Ustanowiona została przez samorząd Radomia w 2015 r. Współorganizatorem nagrody jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie (instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego). W Kapitule zasiadają wybitni znawcy literatury: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska. Sekretarzem kapituły jest Tomasz Tyczyński.

W dotychczasowych edycjach zgłoszono ponad 400 książek. W pierwszej edycji laureatami zostali: Weronika Murek oraz Maciej Hen. W kolejnych edycjach nagradzani byli: Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund oraz Barbara Sadurska. Gala wręczenia nagrody odbywa się w Radomiu podczas festiwalu Opętani Literaturą. Dotychczas w ramach festiwalu odbyło się 50 różnego rodzaju wydarzeń: spotkań literackich, koncertów i przedstawień teatralnych.

Więcej informacji i regulamin nagrody znaleźć można na stronie www.nagrodagombrowicza.pl.

 

Liczba wyświetleń: 115

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.