Aktualności

Szczepmy się!

2021.01.14 14:15 , aktualizacja: 2021.01.14 15:35
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Grafika - 3 symboliczna wirusy, naprzeciwko trzy strzykawki Ministerstwo Zdrowia...

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło kampanię Szczepimy Się, wpisującą się w „Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19”. Swoje stanowisko w tej sprawie wyraził także Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Kampania

Kampania Ministerstwa Zdrowia zachęca Polaków do szczepień w swoich grupach. Na stronie ministerstwa można znaleźć wszystkie niezbędne informacje, takie jak mapa punktów szczepień, sposób, w jaki można się zapisać na szczepienie czy odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania. Można również poczytać o samej szczepionce i jej działaniu. Resort przypomina również, że od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat.

 

Samorządy wspierają program

Do programu szczepień odniósł się również Zarząd Związku Województw RP. Przedstawił on swoje stanowisko, zachęcające mieszkańców do powszechnego szczepienia się.

– Szczepionki są bez wątpienia jednym z najważniejszych osiągnięć współczesnej medycyny,
a szczepienia są najbardziej efektywnymi działaniami profilaktycznymi, które chronią nas przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi. Dostępne dziś szczepionki przeciw COVID-19 w ocenie naukowców są bardzo bezpieczne. Przeszły pełny proces dopuszczenia do obrotu a ryzyko wystąpienia zagrażającej życiu reakcji poszczepiennej jest znikome. Zaszczepienie się pozwoli na uniknięcie zachorowania na tę chorobę, bądź na łagodniejsze jej przejście. Jest to istotne, bowiem osoby przechodzące łagodniej COVID-19 w mniejszym stopniu zakażają innych. Współgra to także z innym celem szczepień, jakim jest osiągnięcie odporności zbiorowej i wygaszenie epidemii – czytamy w stanowisku.

Zarząd związku w imieniu samorządów województw zadeklarował również współpracę prowadzonych przez samorządy jednostek przy realizacji narodowego programu szczepień. Jednocześnie zaapelował do Rządu RP o przyspieszenie szczepień poszczególnych grup.

Liczba wyświetleń: 461

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.