Aktualności
Brandenburgia wspiera Mazowsze w walce z COVID-19
2021.01.26 14:40 , aktualizacja: 2021.02.02 16:01
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Pulsoksymetry, urządzenia do wentylacji nieinwazyjnej oraz 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk to tylko część pomocy, jaka trafi do mazowieckich szpitali w postaci darowizny władz niemieckiego landu.
To odpowiedź na apel marszałka Adama Struzika o wsparcie w walce z pandemią. Sprzęt oraz środki ochrony osobistej są już w kraju. Ich wartość to ponad 1,3 mln zł. Jak podkreśla marszałek w trosce o zdrowie i życie mieszkańców Mazowsza, będziemy walczyć o każdą pomoc:
– Liczy się każda para rękawiczek, pojedyncza maseczka. Potrzeby szpitali są wciąż ogromne. Bardzo dziękuję naszym niemieckim przyjaciołom za ten gest solidarności w tych trudnych czasach. Do walki z COVID-19 uruchomiliśmy wart już teraz ponad 360 mln zł unijny projekt. Codziennie przy wsparciu tych środków doposażamy mazowieckie szpitale. Nieskorzystanie z niemieckiej pomocy byłoby zwykłą nonszalancją – dodaje marszałek Adam Struzik.
W listopadzie Niemcy zaproponowali Polsce wsparcie w walce z COVID-19.
W liście do prezydenta Andrzeja Dudy prezydent Niemiec pisał:
– Tam, gdzie krajowe możliwości medyczne sięgają granic, powinnyśmy zrobić wszystko, żeby sobie nawzajem pomagać.
W ślad za tą deklaracją marszałek Adam Struzik zwrócił się do premiera Brandenburgii dr Dietmara Woidke z prośbą o wsparcie. Pod koniec listopada ubiegłego roku pojawiły się konkretne propozycje. Za zakres i organizację wsparcia ze strony niemieckiej odpowiadała Minister Finansów i Spraw Europejskich Brandenburgii, p. Katrin Lange. Efektem rozmów i ustaleń między stroną polską i niemiecką jest dostawa sprzętu oraz środków ochrony osobistej, która dotarła na Mazowsze w ubiegłym tygodniu. Otrzymane materiały już trafiają do mazowieckich szpitali.
Na Mazowsze w postaci darowizny trafiły urządzenia do wentylacji nieinwazyjnej, pulsoksymetry, maski KN95, rękawiczki diagnostyczne nitrylowe (darowizna od Kliniki RECURA) oraz 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk w pojemnikach po 1 tys. litrów.
Ze wsparcia skorzystały również Samorządy Województw Wielkopolskiego i Lubuskiego.
Liczba wyświetleń: 314
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.