Aktualności

Brandenburgia wspiera Mazowsze w walce z COVID-19

2021.01.26 14:40 , aktualizacja: 2021.02.02 16:01

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Widok na tira, przed którym są ustawione wielkie baniaki z płynem Na Mazowsze w postaci...
Trzy kobiety pozują do zdjęcia. W tle magazyny i pakunki z przekazywanym towarem Za zakres i organizację...
Widok na tira z otwartą tylną klapą naczepy. Kierowca w wózku widłowym ładuje na niego palety Środki ochrony osobistej za...

Pulsoksymetry, urządzenia do wentylacji nieinwazyjnej oraz 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk to tylko część pomocy, jaka trafi do mazowieckich szpitali w postaci darowizny władz niemieckiego landu.

 

To odpowiedź na apel marszałka Adama Struzika o wsparcie w walce z pandemią. Sprzęt oraz środki ochrony osobistej są już w kraju. Ich wartość to ponad 1,3 mln zł.  Jak podkreśla marszałek w trosce o zdrowie i życie mieszkańców Mazowsza, będziemy walczyć o każdą pomoc:

 – Liczy się każda para rękawiczek, pojedyncza maseczka. Potrzeby szpitali są wciąż ogromne. Bardzo dziękuję naszym niemieckim przyjaciołom za ten gest solidarności w tych trudnych czasach. Do walki z COVID-19 uruchomiliśmy wart już teraz ponad 360 mln zł unijny projekt. Codziennie przy wsparciu tych środków doposażamy mazowieckie szpitale. Nieskorzystanie z niemieckiej pomocy byłoby zwykłą nonszalancją – dodaje marszałek Adam Struzik.

W listopadzie Niemcy zaproponowali Polsce wsparcie w walce z COVID-19.

 

W liście do prezydenta Andrzeja Dudy prezydent Niemiec pisał:

– Tam, gdzie krajowe możliwości medyczne sięgają granic, powinnyśmy zrobić wszystko, żeby sobie nawzajem pomagać.

W ślad za tą deklaracją marszałek Adam Struzik zwrócił się do premiera Brandenburgii dr Dietmara Woidke z prośbą o wsparcie. Pod koniec listopada ubiegłego roku pojawiły się konkretne propozycje. Za zakres i organizację wsparcia ze strony niemieckiej odpowiadała Minister Finansów i Spraw Europejskich Brandenburgii, p. Katrin Lange. Efektem rozmów i ustaleń między stroną polską i niemiecką jest dostawa sprzętu oraz środków ochrony osobistej, która dotarła na Mazowsze w ubiegłym tygodniu. Otrzymane materiały już trafiają do mazowieckich szpitali.

 

Na Mazowsze w postaci darowizny trafiły urządzenia do wentylacji nieinwazyjnej, pulsoksymetry, maski KN95, rękawiczki diagnostyczne nitrylowe (darowizna od Kliniki RECURA) oraz 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk w pojemnikach po 1 tys. litrów.

 

Ze wsparcia skorzystały również Samorządy Województw Wielkopolskiego i Lubuskiego.

 

Liczba wyświetleń: 309

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.