Aktualności

Ponad 34 mln zł z UE na przebudowę wału przeciwpowodziowego

2021.01.29 13:25 , aktualizacja: 2021.02.02 15:53

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Sześć osób stoi w rzędzie, pozując do zdjęcia. Przed sobą mają wielki symboliczny czek z wypisaną kwotą dotacji. Wszyscy są w maseczkach Prace będą prowadzone na...
  • Za stołem konferencyjnym widać pięć osób, które podpisują dokumenty. Wśród nich jest marszałek Umowę podpisali marszałek...
  • Marszałek Struzik stoi przed mikrofonem. Ręce ma zgięte w łokciach. Jest w maseczce W obliczu ogromnych zmian...

Unia Europejska wspiera Mazowsze w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom i ograniczaniu skutków klęsk żywiołowych. Dzięki ponad 34,5 mln zł dofinansowania przebudowany zostanie wał przeciwpowodziowy wzdłuż Wisły w gminie Maciejowice (powiat garwoliński). Wsparcie projektu pochodzi z programu regionalnego na lata 2014–2020.

 

Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

 

Zmiany klimatu są jednym z największych wyzwań współczesnego świata. Dlatego Unia Europejska od lat wspiera zrównoważony rozwój gospodarki zakładający ochronę środowiska i efektywne wykorzystanie jego zasobów. Pomoc finansowa kierowana jest również na działania ograniczające skutki zmian klimatu, takie jak ochrona przed katastrofami naturalnymi. Jeszcze w tym roku rozpocznie się przebudowa wału przeciwpowodziowych w gminie Maciejowice. W realizacji inwestycji pomoże ponad 34,5 mln zł dofinansowania z mazowieckiego programu regionalnego.

 

Inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców gminy Maciejowice

Fundusze europejskie przeznaczone zostaną na przebudowę wału na odcinku Bączki–Antonówka Świerżowska. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik:

– To kluczowa inwestycja. W obliczu ogromnych zmian klimatycznych, jakie dzieją się w zasadzie na naszych oczach, musimy robić wszystko, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Wisła to piękna rzeka, ale jak pokazują poprzednie lata – bywa też niebezpieczna. Dlatego trzymam kciuki za jak najszybsze rozpoczęcie i zakończenie tej wielomilionowej inwestycji.

Prace będą prowadzone na 4-kilometrowym fragmencie ponad 26-kilometrowego wału, który chroni przed powodzią mieszkańców Doliny Maciejowickiej. Planowany do przebudowy odcinek nie zapewnia pełnej ochrony przeciwpowodziowej, dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie inwestycji. Prace obejmą m.in.: przebudowę korpusu wału i ławy przywałowej, uszczelnienie korpusu i podłoża wału, przebudowę przepustu oraz wykonanie schodów skarpowych w czternastu lokalizacjach. W planach jest również budowa drogi eksploatacyjnej z przejazdami i zjazdami wałowymi.

 

Jak zauważa Christopher Todd, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, działania związane z adaptacją do zmian klimatu i zarządzaniem ryzykiem powodziowym, w które wpisuje się projekt, są jednym z priorytetów dla polityki spójności Unii Europejskiej.

– Dlatego w ramach budżetu unijnego na lata 2014–2020 Polska otrzymała ponad 1,1 miliarda euro bezzwrotnej pomocy na przedsięwzięcia, które pomogą ochronić ludzi i cenną infrastrukturę przed powodzią, ale również na wyposażenie służb ratowniczych, zarządzanie wodami opadowymi czy małą retencję. Wsparcie będzie kontynuowane w budżecie na lata 2021–2027, dlatego ważne jest odpowiednio wczesne przygotowanie kolejnych projektów przeciwpowodziowych, zgodnych z wymogami Ramowej Dyrektywy Wodnej – podkreśla dyrektor Christopher Todd.  

 

Fundusze europejskie wspierają inwestycje w powiecie garwolińskim

Gmina Maciejowice jest jednym z partnerów samorządu Mazowsza w realizacji projektu mającego na celu zwiększanie dostępu do e-usług w administracji. Aktywność w pozyskiwaniu funduszy unijnych samorządów i przedsiębiorców z powiatu garwolińskiego podsumowuje członek zarządu Janina Ewa Orzełowska:

 – W sumie udało się pozyskać do tej pory ponad 57 mln zł dofinansowania z naszego programu regionalnego na różnego rodzaju projekty służące lokalnym społecznościom.

Dzięki pomocy z Unii Europejskiej wprowadzono m.in. e-usługi z SPZOZ w Garwolinie, rozbudowano budynek Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pilawie, ale też dofinansowanie zyskały termomodernizacje budynków użyteczności publicznej na terenie gmin Pilawa, Parysów, Sobolew, Miastków Kościelny, Borowie i Żelechów. Przy dworcu PKP w Pilawie trwają prace nad budową centrum przesiadkowego, które będzie udogodnieniem w codziennych podróżach. Mieszkańcy korzystają też z efektów projektów z zakresu edukacji przedszkolnej, kształcenia dzieci i młodzieży, a także aktywizacji zawodowej.

 

Mazowsze w walce z COVID-19

Samorząd województwa mazowieckiego realizuje obecnie jeden z największych projektów unijnych, którego celem jest doposażenie mazowieckich placówek medycznych w specjalistyczny sprzęt i środki ochrony osobistej. Wartość tego zadania to aż 360 mln zł. Jednym z partnerów projektu jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Garwolinie, do którego trafiły respirator specjalistyczny mobilny, ponad 65 tys. sztuk środków ochrony osobistej w tym rękawiczki, maseczki, przyłbice, gogle, fartuchy, a także 3 tys. litrów płynów do dezynfekcji. Z kolei dzięki wsparciu udzielonemu przez władze Brandenburgii do szpitala trafią także pulsoksymetry.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020 skierowanego głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o wciąż dostępnych możliwościach pozyskania dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

 

 

Liczba wyświetleń: 249

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.