Aktualności

Podaj pomocną łapę zwierzakom

2021.02.04 14:40 , aktualizacja: 2021.02.04 14:56
Autor: opr. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Fundacja Sowi Dwór...
Dwa leżące obok siebie, przytulone koty Wojtek i Tadzik to koty...

„Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta”. To słowa Immanuela Kanta bliskie sercom mazowieckich kolejarzy.

 

Bocian Kajtek i spółka proszą o pomoc

Warszawska Kolej Dojazdowa jest przewoźnikiem budującym swoją markę i pozycję na rynku kolejowym nie tylko poprzez zapewnienie pasażerom bezpiecznych przejazdów oraz komfortu i dostępności podróżowania, ale również poprzez wsparcie różnego rodzaju działań społecznych.

– Dużą wagę przywiązujemy do społecznej odpowiedzialności biznesu. Rok temu głosami pasażerów maskotką Spółki została wiewiórka Wukadka, która zainspirowała nas do zwrócenia uwagi na problemy, z którymi mierzą się dzikie zwierzęta w swoich naturalnych warunkach życia. To stało się inspiracją do podjęcia współpracy z Fundacją Swoi Dwór i wzięcia pod skrzydła WKD bociana Kajtka. – mówi członek zarządu WKD Tomasz Tretter.

Kajtek to bocian, który od początku miał wiele szczęścia w życiu. Został znaleziony w czerwcu 2020 r. jako małe, puszyste pisklę ze złamanym skrzydłem. Do Fundacji Sowi Dwór, pomagającej dzikim zwierzętom w powrocie do życia w warunkach naturalnych, przywiózł ptaka człowiek, który znalazł go w niedalekiej odległości od gniazda, z którego prawdopodobnie Kajtek został wyrzucony i odniósł poważne obrażenia. Niestety konieczna była amputacja skrzydła, co uniemożliwiło Kajtkowi powrót do środowiska naturalnego i samodzielne życie. Dzięki fundacji bocian znalazł bezpieczne schronienie i fachową opiekę, a pomoc dobrych ludzi umożliwiła mu przetrwanie najtrudniejszych chwil. Dziś Kajtek jest pełnym woli życia zwierzęciem z radosnym usposobieniem do otaczającego go świata.

Wukadka nie poprzestała na pomocy boćkowi. Trawa zbiórka dla podopiecznych Fundacji Sowi Dwór. Potrzebne są nie tylko pieniądze. Może przy sprzątaniu szafy znajdzie się niepotrzebny koc, na który czeka zziębnięty jeż lub wiewiórka?

 

Lista potrzeb obejmuje m.in.: maty dla zwierząt, karma dla ptaków, środki do odkażania ran, strzykawki insulinówki (3 cm, 5 cm, 10 cm i igły), materiały opatrunkowe, środki do odkażania ran, rękawiczki lateksowe, zboże, kukurydza, siano, papierowe ręczniki.

Zbiórka trwa do 11 lutego br.

Wszelkich informacji udzielą pracownicy WKD tel. 22 755 47 60 wew. 3.

 

Przyjaciele do adopcji

W pociągach KM zwierzęta są zawsze mile widzianymi pasażerami. W 2013 r. Spółka KM wprowadziła stałą ofertę nieodpłatnego przewozu zwierząt. W tym roku Koleje Mazowieckie będą pomagać bezdomnym psom i kotom, które są podopiecznymi warszawskiego Schroniska na Paluchu.

Informacje o psach i kotach przebywających na Paluchu będą emitowane na monitorach w pociągach KM, a także na profilu na Facebooku. Dzięki temu podopieczni schroniska będą mieli większą szansę na znalezienie domu.

– Bardzo się cieszę, że Koleje Mazowieckie zostały Przyjacielem Schroniska na Paluchu i będą promować adopcję bezdomnych zwierząt. Los czworonogów to bardzo ważna sprawa. Poprzez nagłośnienie problemu chcemy przyłączyć się do pomocy zwierzętom, które wciąż szukają opiekunów, u których oprócz domu i bezpieczeństwa znajdą przede wszystkim miłość – mówi dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Kolei Mazowieckich Donata Nowakowska.

Ze współpracy cieszą się też pracownicy schroniska.

– Od lat staramy się promować naszych podopiecznych w przestrzeni miejskiej, dlatego ogromnie cieszy nas współpraca z Kolejami Mazowieckimi. Wierzymy, że dzięki niej jeszcze mocniej problem bezdomnych zwierząt zaistnieje w świadomości warszawiaków i innych pasażerów KM. Liczymy przede wszystkim na to, że ta współpraca zaowocuje adopcjami, bo szukanie domów dla naszych podopiecznych jest naszym głównym celem – mówi Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska na Paluchu.

 

km
, wkd

Liczba wyświetleń: 136

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.