Aktualności

Jaka będzie Umowa Partnerstwa?

2021.02.04 16:20 , aktualizacja: 2021.02.10 09:45

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Z przedstawicielami gmin z...

Na Mazowszu trwają konsultacje społeczne projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021–2027 – dokumentu określającego strategię wykorzystania funduszy europejskich. Z  przedstawicielami gmin z mazowieckiego regionalnego rozmawiali on-line marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk. Temat alokacji środków unijnych dla Mazowsza zostanie poruszony podczas najbliższej sesji sejmiku Mazowsza.

 

Trwa programowanie funduszy unijnych na lata 2021–2027. Mazowsze w ramach programu regionalnego otrzyma 1,69 mld euro. W związku z obowiązującym od początku stycznia 2018 r. podziałem statystycznym województwa mazowieckiego na dwie jednostki NUTS 2, o który władze zabiegały od 2011 r.,  alokacja została również podzielona zgodnie z kategoriami regionów. Mazowiecki regionalny otrzyma – 1 557,5 mln euro, a warszawski stołeczny, jako jedyny region lepiej rozwinięty w Polsce – 111,5 mln euro.

 

Skorzystamy na jedności

Region Mazowiecki regionalny może liczyć na nawet 85-procentowy poziom dofinansowania. Z kolei region Warszawski stołeczny na 50 proc. unijnego wsparcia.

 

– Integracja województwa jest niezwykle ważną sprawą. Nie można ulegać żadnym iluzjom mówiącym, że podział administracyjny sprawi, że część pozametropolitarna będzie jeszcze szybciej się rozwijała czy będzie miała dostęp do większych środków. To nieprawda. Rozwój regionu jest harmonijny, dlatego że mamy i stolicę, obszar metropolitarny i te regiony, które w ostatnim czasie znacząco przyspieszyły swój rozwój, również dzięki środkom unijnym. Dla części województwa Mazowieckiej regionalnej mamy naliczoną niebagatelną kwotę 1,55 mld euro. To bezpośredni efekt i sukces podziału statystycznego, o który zabiegaliśmy od lat. Gdyby nie on województwo mazowieckie dostałoby najmniejsze środki w kraju – zaznaczył marszałek Adam Struzik podczas spotkania z samorządowcami.

 

Są wątpliwości

Podczas spotkania zwracano uwagę na brak algorytmu podziału środków UE na programy regionalne dla poszczególnych województw, co podkreślił obecny na spotkaniu dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich urzędu marszałkowskiego Marcin Wajda.

 

– Do tej pory było tak, że rząd pokazywał jakiś algorytm, starał się bronić jego zasadności. A teraz nie mamy nic. Dostaliśmy tylko tabele finansowe z informacją, kto ile dostał i nic więcej. Widzimy tylko kwoty, ale dlaczego takie, jakie zmienne zostały wzięte pod uwagę – tego już nikt nam mówi – dodaje dyrektor – Znane były jedynie bardzo ogólnikowe informacje o dwóch wskaźnikach – liczbie ludności oraz poziomie zamożności wyrażonym w PKB na mieszkańca.

 

Biorący udział w konsultacjach zgodnie apelowali o likwidację 7 mld. rezerwy w alokacji dla programów regionalnych, która zgodnie z Umową Partnerstwa ma być rozdysponowana na późniejszym etapie. Nie są jednak znane zasady i kryteria podziału tych środków. Irracjonalną decyzję rządu skomentował dyrektor Marcin Wajda:

 

– Nie może być tak, że dostajemy do konsultacji dokument, w którym nie ma rozdysponowanych 25 proc. środków na regionalne programy – powiedział dyrektor.

 

Samorządowcy postulowali również o dodatkowe wsparcie na inwestycje z budżetu państwa dla najbiedniejszych samorządów. Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński zaznaczył, że również miasto Ciechanów będzie zgłaszało swoje uwagi do Umowy Partnerstwa, niejednokrotnie spójne z zastrzeżeniami władz województwa. Dodatkowo poprosił o konsultacje dotyczące wdrażania RPO już po przyjęciu Umowy Partnerstwa.

 

Warto podkreślić, że obszar Mazowiecki regionalny, dzięki staraniom władz Mazowsza, zostanie objęty Programem Polska Wschodnia Plus. Alokacja na 6 regionów Polski Wschodniej to 2,5 mld euro, co przy równym podziale daje alokację na poziomie 418 mln euro dla każdego z województw, w tym Mazowsza.

 

 

8 lutego br. w ramach konsultacji projektu Umowy Partnerstwa odbędzie się konferencja regionalna dla Mazowsza. Będzie dostępna na kanale YouTube Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Uwagi do samego projektu Umowy Partnerstwa można zgłaszać do 22 lutego 2021 r. przez formularz interaktywny dostępny na stronie internetowej.

 

Czym jest Umowa Partnerstwa na lata 2021–2027

 

Umowa obok opisów interwencji w poszczególnych Celach Polityki określa m.in. architekturę programów operacyjnych oraz podział alokacji pomiędzy poziom krajowy i regionalny, a także wysokość środków finansowych przydzieloną poszczególnym województwom w ramach programów regionalnych. W ramach Umowy Partnerstwa na lata 2021–2027 realizowane będą dotychczasowe programy krajowe oraz 16 programów regionalnych. Ponadto wdrożony będzie nowy program finansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji z instytucją zarządzającą na poziomie krajowym oraz istotną rolą urzędów marszałkowskich jako pełniących rolę instytucji pośredniczących.

Liczba wyświetleń: 475

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.