Aktualności

Europejskie Lekcje o Mazowszu – czekamy na Wasze scenariusze

2021.02.12 14:05 , aktualizacja: 2021.02.15 11:08

Autor: Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Ujęcie potrtetowe podczas transmisji online Olgierd Łukaszewicz,...
  • Infografika. Treść: Mazowsze w Europie, konkurs, zgłoszenia do 18 marca Rusza kolejna edycja...
  • Kobieta i mężczyzna na podzielonym ekranie Izabela Stelmańska i...
  • Plakat promujący konkurs Zapraszamy do udziału w V...

Zapraszamy do udziału w V edycji konkursu „Lekcje o Mazowszu”. Podobnie jak w ubiegłych latach, zadanie konkursowe polega na opracowaniu scenariusza zajęć z zakresu edukacji regionalnej dla wybranej grupy wiekowej.

– Konkurs „Lekcje o Mazowszu” daje nauczycielowi wiele możliwości rozwoju – podkreśliła podczas konferencji promującej V edycję zmagań Joanna Jaworska, nauczycielka matematyki z SP
w Karniewie (pow. makowski), uczestniczka czterech edycji Konkursu. Jeśli zatem szukacie przestrzeni do rozwoju, zapraszamy do udziału.

Mazowsze w Europie

Konferencja online, w której uczestniczyło ponad 140 nauczycieli, była nie tylko okazją, aby dowiedzieć się o zasadach kolejnej edycji konkursu, ale również możliwością uzyskania inspiracji do przygotowania najlepszego scenariusza. Wskazówek udzielili przedstawiciele organizatorów – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie i Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz zaproszeni goście.

– Realizacji konkursu „Lekcje o Mazowszu” przyświecała idea przybliżenia młodym mieszkańcom naszego województwa, czym tak naprawdę jest Mazowsze – tłumaczyła na wstępie spotkania zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM Izabela Stelmańska – Utworzone z 6 innych województw łączyło w sobie różne krainy geograficzne i historyczne, różne kultury, tradycje, przyzwyczajenia administracyjne. Dlatego w 2017 r. rozpoczęliśmy działania edukacyjne na ten temat. W tym roku tematem przewodnim konkursu jest Mazowsze w Europie. Unia Europejska jest istotna nie tylko dla Mazowsza, ale również dla całej Polski, dostrzegamy jej wpływy na nasze codzienne życie, ale warto również dowiedzieć się, kto stoi za jej sukcesem – zaznaczyła.

Pierwsza prelegentka – dr Beata Jurkowicz z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, ekspertka Team Europe, przekonywała, jak ważna jest edukacja regionalna:

– Nie tylko rozwija wiedzę o kulturze własnego regionu i jej związkach z kulturą narodową i europejską, ale również sprzyja zakorzenieniu w małej ojczyźnie, co jest ważnym składnikiem procesu integracji europejskiej.

Tuż po niej wystąpił – w zupełnie nowej, jak przyznał, roli – Olgierd Łukaszewicz, założyciel Fundacji My Obywatele UE. Doskonale znany z ról filmowych i teatralnych aktor, podczas swojego wystąpienia, opowiedział o Wojciechu Bogumile Jastrzębowskim, patronie polskiej edukacji proeuropejskiej. Ten polski przyrodnik, profesor botaniki, współautor teorii ergonomii, podczas przerw w walkach o obronę Warszawy w bitwie o Olszynkę Grochowską napisał „Traktat o Wiecznym Przymierzu Między Narodami Ucywilizowanymi – Konstytucja dla Europy”, nazywany pierwszą w historii konstytucją zjednoczonej Europy.

– Mazowszanin wychowany wśród Poborzan na ubogim Mazowszu, zdobył swoją wizją uznanie dyplomatów. Dzięki staraniom prezydenta Bronisława Komorowskiego przetłumaczono jego dzieła na kilka języków. My też powinniśmy być z tego Mazowszanina dumni – zaapelował Olgierd Łukaszewicz.

Doświadczeni koledzy zachęcają

W ostatniej części spotkania wystąpili uczestnicy – laureaci dotychczasowych edycji konkursu „Lekcje o Mazowszu”: nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i plastyki SP nr 4 w Legionowie Dorota Hepner, autorka scenariusza „Tajemnica stuletniej kokardki”, Dariusz Weber z SP 154 w Warszawie, autor scenariusza „Powróćmy jak za dawnych lat. Rozrywki i czas wolny warszawiaków w latach dwudziestych XX wieku” oraz Joanna Jaworska, nauczycielka matematyki w szkole w Karniewie, uczestniczka wszystkich czterech edycji konkursu. Rozmowę z nauczycielami poprowadziła koordynator projektu Lekcje o Mazowszu z ramienia MSCDN Iwona Moczydłowska.

– Zachęcam Państwa do udziału w konkursie. Tegoroczny temat daje wiele możliwości, łączy edukację regionalną z integracją europejską. W historii naszego regionu nie brakuje fascynujących, pełnych pasji Mazowszan, możemy zatem przygotować niecodzienne lekcje i przy okazji spróbować swoich sił w rywalizacji z innymi nauczycielami – podsumował spotkanie Dyrektor MSCDN Jarosław Zaroń.

Termin nadsyłania prac upływa 18 marca!

Liczba wyświetleń: 335

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.