Aktualności

Powiat miński Stolicą Kultury Mazowsza 2021

2021.02.17 09:25 , aktualizacja: 2021.02.18 14:46

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska wraz z trzema przedstawicielami powiatu stoją za stołem i wspołnie trzymają klucz do stolicy kultury Mazowsza Jarmarki, przeglądy...
– Ten tytuł to szansa dla...
- Propozycje powiatu...
Starosta miński Antoni Jan...
Wójt gminy Cegłów Marcin...

Jarmarki, przeglądy piosenek, wydarzenia sportowe czy konferencje naukowe – ten rok w powiecie mińskim zapowiada się wyjątkowo ciekawie. To właśnie ten powiat został Stolicą Kultury Mazowsza 2021 i otrzyma od Samorządu Województwa Mazowieckiego wsparcie w wysokości 100 tys. zł. Na uroczystość, podczas której przekazano symboliczny klucz, włodarze powiatu zaprosili do Cegłowa.

 

To już 20, jubileuszowa edycja konkursu Stolica Kultury Mazowsza – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

– Chcemy pokazać całej społeczności Mazowsza, ale również turystom i gościom z innych regionów Polski, to, co najpiękniejsze w danym powiecie. Dzięki konkursowi udało nam się do tej pory zaktywizować wielu ludzi – od dzieci, które w swoich szkołach i zespołach amatorskich realizują różnego rodzaju ciekawe projekty, po instytucje kultury w powiecie – dodaje marszałek.

W ubiegłych latach zaszczytne miano Stolicy Kultury Mazowsza nosiły takie powiaty jak: otwocki, przasnyski, nowodworski, legionowski czy Miasto Radom. Wsparcie od samorządu Mazowsza w wysokości 100 tys. zł to pieniądze na konkretne działania, co podkreśla członek zarządu województwa Elżbieta Lanc:

 – Ten tytuł to szansa dla domów kultury, muzeów, instytucji pozarządowych czy nawet lokalnych niezależnych artystów na realizację ich pomysłów na wydarzenia kulturalne oraz różnego rodzaju akcje społeczne.

 

Mieszkańcy będą świętować dwa wielkie jubileusze

Do tegorocznej edycji konkursu oprócz powiatu mińskiego zgłosiły się powiat żyrardowski oraz Miasto Ostrołęka. Wszystkie wnioski spełniały wymogi formalne. Jak zaznacza członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska powiat miński zainteresował Komisję bogatym i różnorodnym harmonogramem, skupiającym się na dwóch ważnych jubileuszach – 600. rocznicy nadania praw miejskich miastu Mińsk Mazowiecki oraz 400. rocznicy nadania praw miejskich dla Cegłowa.

– Powiat zadbał przede wszystkim o włączenie w realizację projektu wszystkich mieszkańców. To bardzo ważne, aby każdy mógł czuć się współtwórcą i realizatorem zaproponowanych wydarzeń. I to właśnie z tych powodów propozycje powiatu mińskiego wzbudziły największe uznanie i poparcie członków komisji.

 

Co nas czeka?

W harmonogramie wydarzeń realizowanych w ramach Stolicy znajdziemy takie wydarzenia jak: „Mazowiecki Przegląd Piosenki Znanej i Nieznanej STRUNA”, „Noc w Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem”, cykl „Zapoznanie z gen. Józefem Hallerem”: Konferencja naukowa „20 lat z Hallerem”, „III Błękitny Bieg w hołdzie gen. Józefowi Hallerowi”, a także „Święto Miasta Sulejówek – Dzień Marszałka” czy „Jarmark folkowy w Wilkowyjach”, na który wraz z organizatorami serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Mazowsza. Laureat konkursu „Stolica Kultury Mazowsza” otrzyma na realizację powyższych wydarzeń wsparcie od samorządu województwa mazowieckiego w wysokości 100 000 zł.

 

Powiat miński zaprasza

W ciągu ostatnich lat powiat miński i należące do niego 13 gmin intensywnie się zmieniają. Powstają nowe ulice, chodniki, kładziona jest nawierzchnia na drogach gruntowych, modernizuje się infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Wybudowano oraz wyremontowano wiele budynków użyteczności publicznej i obiektów sportowych. Dziś powiat miński to nowoczesny, przyjazny mieszkańcom i gościom samorząd z bogatą ofertą kulturalno-sportową.

 

Przekazanie symbolicznego klucza do Stolicy Kultury Mazowsza odbyło się podczas obchodów 400-lecia nadania praw miejskich dla Cegłowa. Klucz przekazały Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska, członkowie zarządu województwa mazowieckiego .

 

Liczba wyświetleń: 315

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.