Aktualności

Zanim rząd zaszkodzi szpitalom

2021.02.23 14:35 , aktualizacja: 2021.02.23 15:06

Autor: Anna Wiśniewska (ZD), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Front budynku szpitala bródnowskiego Zaniepokojony planami rządu...

Rząd przygotowuje reorganizację opieki zdrowotnej w Polsce, zakładającą centralizację zarządzania szpitalami, a prawdopodobnie nawet ich upaństwowienie. Mazowsze pracuje nad alternatywną propozycją rozwiązań, która pozwoli na pozostawienie roli właścicielskiej samorządowi terytorialnemu – czyli blisko pacjenta.

 

Samorząd terytorialny jest naturalnym merytorycznym partnerem dla rządu w kreowaniu polityki zdrowotnej. Powinien pozostać aktywnym uczestnikiem systemu ochrony zdrowia i nadal reprezentować interesy społeczności lokalnych oraz regionalnych. Dlatego Zarząd Województwa Mazowieckiego – zaniepokojony rządowymi planami ponownej centralizacji leczenia szpitalnego – powołał Zespół do spraw opracowania propozycji rozwiązań w obszarze ochrony zdrowia.

 

Do rządowego pomysłu centralizacji szpitali odniósł się marszałek Adam Struzik:

– Nie przyjmuję tezy, że – gdyby wszystkie szpitale znajdowały się w jednych rękach – to wszystko świetnie by funkcjonowało. Gdyby nie 350 mln zł, które Samorząd Województwa Mazowieckiego wpompował w 70 szpitali i 5 stacji pogotowia ratunkowego, to cały system na Mazowszu by się zawalił – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Propozycja poprzedzona badaniami i współpracą z ekspertami

Zespół, przygotowując swą odpowiedź dla rządu, będzie współpracował z praktykami, samorządowcami i ekspertami. Opracowanie propozycji optymalnego modelu rozwiązań w obszarze ochrony zdrowia w województwie mazowieckim będzie poprzedzone:

  • szczegółową analizą obecnej sytuacji pozwalającą na zidentyfikowanie potrzeb samorządowych podmiotów leczniczych na terenie województwa mazowieckiego,
  • zbadaniem aktualnego poziomu zabezpieczenia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

W pracach zespołu biorą udział przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego: członek zarządu Elżbieta Lanc, radni województwa Paweł Obermeyer, Krzysztof Strzałkowski oraz Konrad Wojnarowski, przedstawicielka Związku Powiatów Polskich – mec. Bernadeta Skóbel, prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego Sp. z o.o. w Warszawie Teresa Bogiel, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie Jarosław Rosłon, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, przedstawicielka Związku Powiatów Polskich Renata Kaznowska oraz radca prawny w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie Marcin Wielgolaski.

 

Liczba wyświetleń: 293

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.