Aktualności

Powiat grójecki ze wsparciem samorządu Mazowsza

2021.02.25 12:20 , aktualizacja: 2021.02.25 13:18

Autor: oprac. Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Marszałek Adam Struzik oraz przedstawiciele władz lokalnych pozują do zdjęcia trzymając przed sobą banery z informacjami o wsparciu samorządu województwa dla powiatu Dzięki współpracy władz...
  • Marszałek i przedstawiciele władz lokalnych przecinają wstęgę na drodze Marszałek uczestniczył w...
  • Kadr z prezentacji o dofinansowaniu i inwestycjach w powiiecie Inwestycje w powiecie...
  • Marszałek i radny Przybytniak oglądają laptopa, rozłożonego na jednej ze szkolnych ławek Zespół szkół w Warce zyskał...
  • Pusta sala lekcyjna. Na ławkach, na każdym stanowisku uczniowskim leży zamknięty laptop Powiat grójecki realizuje...
  • Bok samochodu strażackiego z otwartymi schowkami na sprzęt. Marszałek zagląda do wnętrza auta Na udanej współpracy...

Umiejętne korzystanie ze wsparcia oferowanego przez samorząd Mazowsza, sprawiło, że powiat grójecki może się dziś pochwalić m.in. szkołami przygotowanymi do nauki zdalnej, nową stacją meteorologiczną czy nowoczesnymi pojazdami ratowniczo-gaśniczymi. Wizytę w powiecie złożył marszałek Adam Struzik.

 

Zdążyć przed klęską suszy

Powiat grójecki postanowił dołączyć do samorządowego przedsięwzięcia mającego wspierać system monitoringu suszy rolniczej. Stacja meteorologiczna powstała w Nowej Wsi, a jej uruchomienie możliwe było dzięki dofinansowaniu w wysokości około 47 tys. zł (koszt całkowity to ponad 60 tys. zł).

 

Z programu „Mazowiecki Instrument Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej Mazowsze 2020” przeznaczono ponad 464 tys. zł na stacje meteorologiczne. Automatyczna stacja meteorologiczna jest wyposażona w dodatkowe przyrządy pomiarowe, co pozwala na bieżące śledzenie czynników atmosferycznych i informowanie mieszkańców o aktualnym stanie pogody.

 

Nowa droga i wyposażenie dla szkół

Marszałek uczestniczył też w otwarciu wyremontowanej drogi wojewódzkiej nr 730 w Nowej Wsi, a także odwiedził Zespół Szkół im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce. Starostwo w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego realizuje projekt pn. Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego. Z tego programu szkoła zyskała nowe wyposażenie za ponad 100 tys. zł

 

Samochody dla jednostek OSP w Warce i Chynowie oraz sprzęt dla OSP w Machcinie

Na udanej współpracy samorządu Mazowsza z władzami lokalnymi zyskały również aż trzy jednostki OSP z terenu powiatu. Marszałek Adam Struzik uroczyście przekazał im nowe pojazdy ratowniczo-gaśnicze oraz sprzęt, które nie tylko poprawią bezpieczeństwo druhów, lecz także usprawnią znacząco akcje ratownicze.

– Samorząd Województwa Mazowieckiego już od 2006 r. wspiera jednostki OSP z naszego regionu w wypełnianiu ich trudnej i niezwykle odpowiedzialnej misji, finansuje lub współfinansuje m.in. zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych, sprzętu ratowniczego oraz wyposażenia strażaków ochotników – podkreślił marszałek Adam Struzik. – Z dumą mogę powiedzieć, że od 2006 r. z budżetu naszego województwa przeznaczyliśmy na te cele, w różnej formie, blisko 119 mln zł. Tylko w ubiegłym roku przekazaliśmy ponad 21 mln zł. W tym roku planujemy pomoc w postaci kolejnych niemal 23 mln zł. Cieszę się, że mogliśmy wspomóc także bardzo zasłużone dla naszego regionu jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Chynów i gminy Warka, dofinansowując zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz jednostkę OSP z Machcina, która otrzymała specjalistyczną pilarkę. Nowoczesny pojazd oraz profesjonalny sprzęt zdecydowanie zwiększą skuteczność działań tutejszych strażaków ochotników i podniosą poziom ich bezpieczeństwa podczas ryzykownych akcji – dodał marszałek.

 

W spotkaniu poza marszałkiem uczestniczył też radny województwa Leszek Przybytniak oraz poseł na Sejm RP Mirosław Maliszewski. Ze strony powiatu – przewodniczący rady powiatu Janusz Karbowiak, starosta Krzysztof Ambroziak oraz członkowie zarządu powiatu.

Liczba wyświetleń: 355

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.