Aktualności

Drugie posiedzenie zespołu ds. rozwiązań w obszarze ochrony zdrowia

2021.03.03 13:25 , aktualizacja: 2021.03.04 14:03

Autor: Aleksandra Święcka (ZD), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Trwają prace nad...
  • W pracach zespołu...
  • Członkiem zespołu jest też...
  • Zastępca Prezydenta m.st....
  • Prezes Zarządu...

Trwają prace nad przygotowaniem propozycji optymalnego modelu rozwiązań w obszarze ochrony zdrowia w województwie mazowieckim. Ma on być odpowiedzią na planowaną przez rząd reorganizację opieki zdrowotnej w Polsce, zakładającej centralizację zarządzania szpitalami.

 

Członkowie Zespołu zapoznali się z analizą zabezpieczenia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na terenie województwa mazowieckiego. Omówiono także zasoby w obszarze ochrony zdrowia w Warszawie oraz na całym Mazowszu, a także wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący zgodności obowiązku finansowania z budżetu województwa świadczeń opieki zdrowotnej z Konstytucją RP.

 

Podczas spotkania debatowano o rekomendowanych przez Związek Powiatów Polskich założeniach usamorządowienia usług opieki zdrowotnej oraz zagadnieniach związanych z ewentualną konsolidacją szpitali w województwie mazowieckim.

 

O zespole

Samorząd terytorialny, jako aktywny uczestnik systemu ochrony zdrowia, reprezentuje interesy lokalnych oraz regionalnych społeczności, dlatego – zaniepokojony rządowymi planami – Samorząd Województwa Mazowieckiego powołał międzyregionalny Zespół ds. opracowania propozycji rozwiązań w obszarze ochrony zdrowia , który wypracuje określone modele, włącznie ze zwiększeniem nakładów finansowych. Zespół powołano, by przygotować rozwiązania, które poprawią sytuację w służbie zdrowia bez tak drastycznych ruchów, do których chce doprowadzić strona rządowa. Projekt ustawy pozwalającej na centralizację placówek medycznych ma powstać do końca maja br.

Liczba wyświetleń: 131

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.