Aktualności

Ruszają samorządowe programy wsparcia

2021.03.04 14:00

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Elżbieta Lanc przemawia do mikrofonu, za nią stoi Janina Ewa Orzełowska – Pracujemy nad programem,...
  • Janina Ewa Orzełowska przemawia do mikrofonu, za nią stoi Elżbieta Lanc – Programy wsparcia to...
  • Grafika z informacjami jakie kwoty zostały przeznaczone na jakie zabytki infografika (arch. UMWM)

Remonty dróg gminnych i powiatowych, obiekty sportowe, nowe samochody dla OSP, remonty strażnic, stacje meteorologiczne, inicjatywy sołectw i działkowców – lista przedsięwzięć, które będzie można w tym roku zrealizować przy udziale środków z budżetu Mazowsza jest wyjątkowo długa. Właśnie ruszają nabory do programów wsparcia realizowanych przez samorządu województwa.

 

– Programy wsparcia to odpowiedź samorządu województwa na potrzeby mazowieckich samorządów – przekonuje członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. – W tym roku na ten cel mamy w budżecie Mazowsza niebagatelne ćwierć miliona złotych. Kontynuujemy programy, które się sprawdziły. Lekko je modyfikujemy, udoskonalamy zgodnie z sugestiami samorządów. To w końcu wsparcie, które trafia do mieszkańców, a któż lepiej zna ich potrzeby, jeśli nie samorządowcy, którzy na co dzień rozmawiają z mieszkańcami swoich społeczności. Jestem przekonana, że tak jak w ubiegłych latach dostaniemy wiele dobrych wniosków i będziemy mogli pomóc w zrealizowaniu inwestycji i przedsięwzięć, które przełożą się na komfort i jakość życia Mazowszan. Zachęcam do śledzenia www.mazovia.pl – dodaje członek zarządu.

W tym roku na realizację kolejnych edycji programów wsparcia samorząd województwa przeznaczy blisko 250 mln zł. Nie będzie to jednak jedyne wsparcie z zakresu polityki pomocniczości, którą prowadzi Mazowsze. Zwraca na to uwagę członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc:

 – Pracujemy nad programem, który wspomoże szpitale powiatowe. Zakładamy, że ruszy on już w drugim kwartale tego roku. Zależy nam, aby powiatowe placówki medyczne, zwłaszcza teraz w dobie pandemii, dysponowały niezbędnym sprzętem. Chcemy stale podnosić jakość leczenia w mazowieckich szpitalach. W tym roku, wzorem lat ubiegłych mamy jeszcze w planach pomoc dla uczniów i szkół z Mazowsza. Chcemy wspierać placówki szkolne w procesie nauki zdalnej i tym samym zwiększać komfort pracy uczniów i nauczycieli – zapowiada członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

151 mln zł na równomierny rozwój Mazowsza

Na realizację programu samorząd Mazowsza przeznaczy w tym roku rekordowe 151 mln zł, w tym 95 mln zł to pieniądze, które wspomogą nowe projekty samorządów. Reszta kwoty zostanie przeznaczona na kontynuację już rozpoczętych przedsięwzięć. W ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego w regionie siedleckim realizowane były m.in. rozbudowa i przebudowa Publicznej Szkoły Podstawowej w Gocławiu i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Maciejowicach (pow. garwoliński), budowa przedszkola przy Zespole Oświatowym w Stoku Lackim (pow. siedlecki) czy rozbudowa ulicy Obrońców Westerplatte i rozbudowa ulicy gen. Władysława Sikorskiego w Węgrowie (pow. węgrowski).

 

10 mln zł na obiekty sportowe

Do tej pory dzięki pomocy Mazowsza powstało lub zostało wyremontowanych 289 obiektów sportowych. W tym roku na rozbudowę i przebudowę istniejących oraz budowę nowych obiektów sportowych samorząd województwa zarezerwował 10 mln zł. Będzie można zdobyć pieniądze z budżetu Mazowsza m.in. na hale i boiska sportowe, korty tenisowe, skateparki, lodowiska, obiekty do uprawiania sportów wodnych, a także siłownie plenerowe, pumptracki czy też place sportowo-rekreacyjne, z wyłączeniem jednak placów zabaw. Maksymalne dofinansowanie, o które można się ubiegać to 200 tys. zł. Nabór do tegorocznej edycji programu trwa do 22 marca.

 

11 mln zł na ochronę powietrza

W ramach programu Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu (MIWOPiM) będzie można się ubiegać o wsparcie na ochronę powietrza (m.in. zadania tj.: inwentaryzacja źródeł ciepła, kontrola przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej) i ochronę mikroklimatu (m.in. zakup i montaż automatycznej stacji meteorologicznej wraz z ogródkiem meteorologicznym czy retencjonowanie wody deszczowej). Nabór do programu trwa do 26 marca.

 

15 mln zł dla ochotniczych straży pożarnych

W tym roku Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył aż 15 mln zł na zakup lekkich samochodów ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą, sprzęt specjalistyczny oraz odzież ochrony indywidualnej strażaka (hełmy strażackie z latarkami, buty strażackie, ubrania specjalne, rękawice specjalne). Wsparciem samorządu Mazowsza mogą zostać objęte jednostki OSP wpisane do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG), ale też te, które pretendują do spełnienia warunków włączenia do systemu. Nabór wniosków trwa do 12 marca br.

 

5 mln zł na remonty lub modernizację strażnic OSP

Strażacy ochotnicy mogą również liczyć na pomoc finansową Mazowsza przy remontach i modernizacji remiz. Radni województwa mazowieckiego wygospodarowali na ten cel 5 mln zł. Maksymalne wsparcie, o jakie można się ubiegać to 25 tys. zł. Wnioski można składać do 12 marca 2021 r.

 

1 mln zł na ogródki działkowe

To już trzecia edycja programu wsparcia dla działkowców. Samorząd Mazowsza przeznaczy na ten cel 1 mln zł. W ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców będzie można ubiegać się o środki na budowę i modernizację infrastruktury ogrodowej. O wsparcie dla działkowców powinny wnioskować samorządy. Nabór wniosków ruszy 15 marca i potrwa aż do 30 kwietnia.

 

15,1 mln zł dla sołectw

Na realizację czwartej edycji Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw Mazowsze władze regionu zarezerwowały 15,1 mln zł. Liczba projektów, które otrzymają wsparcie, będzie zależeć od wielkości gminy. Sołectwa będą mogły się starać, tak jak w ubiegłych latach, o wsparcie na  m.in. rewitalizację skwerów, remont obiektów sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, rozwój twórczości folklorystycznej czy rękodzieła ludowego. Nabór wniosków trwa od 4 do 26 marca.

 

Miliony na wsparcie ZOZ-ów oraz nauczanie zdalne

Władze Mazowsza pracują jeszcze nad dwoma programami wsparcia. Jeden skierowany jest do mazowieckich szkół. Ma wspomóc uczniów i nauczycieli w nauce zdalnej. Szkoły zostaną doposażone w nowoczesny sprzęt, taki jak komputery, laptopy, drukarki oraz tablice multimedialne. Drugi program dotyczy poprawy wyposażenia zakładów opieki zdrowotnej na potrzeby prowadzenia rehabilitacji pacjentów po COVID-19. Oba programy mają ruszyć w drugim kwartale 2021 r.

 

Szczegółowe informacje o tegorocznych samorządowych programach wsparcia można znaleźć na www.mazovia.pl

 

 

 

Liczba wyświetleń: 907

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.