Aktualności

Wsparcie z UE na doposażenie trzech stołecznych szpitali

2021.03.11 12:25 , aktualizacja: 2021.03.12 08:25

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

trzy osoby siedzą przy stole konferencyjnym, mężczyzna trzyma mikrofon Radna Katarzyna Bornowska,...

Dzięki decyzji Zarządu Województwa Mazowieckiego stołeczne szpitale: Szpital Południowy, Szpital Wolski im. dr Anny Gostyńskiej oraz Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki otrzymają środki unijne na zakup sprzętu ratującego zdrowie i życie pacjentów zarażonych koronawirusem. Projekt otrzymał 6 mln zł wsparcia w ramach programu operacyjnego województwa mazowieckiego.

 

30 nowych stanowisk OIT

– System ochrony zdrowia w czasie pandemii jest na granicy wydolności – zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Statystyki są nieubłagane. Pod względem nowych przypadków zakażenia koronawirusem, Mazowsze każdego dnia jest na czele medialnych rankingów. Dlatego po raz kolejny przeznaczamy środki z UE na wsparcie szpitali. Tym razem dzięki unijnym funduszom do trzech stołecznych placówek trafi nowoczesna aparatura medyczna, ale też środki ochrony osobistej – dodaje wicemarszałek.

 

– Zakupiony sprzęt i aparatura do walki z SARS-CoV-2 już trafia do trzech stołecznych szpitali. To bardzo ważny wkład w walkę o zdrowie mieszkańców nie tylko Warszawy, ale i całego Mazowsza. Liczymy, że dzięki środkom z UE łącznie uda się doposażyć blisko 30 nowych stanowisk OIT – podsumowuje wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Marcin Podsędek.

 

UE pomaga

Szpitale zostaną wyposażone w stacje pomp infuzyjnych, aparaty do terapii nerko-zastępczej z podgrzewaczem, łóżka OIT, kardiomonitory z odłączanym modułem, kapnografią, IBP, NIBP, EKG, ST, respiratory stacjonarne z kompresorem, ssaki akumulatorowe i elektryczne z wózkiem, a także urządzenia i systemy do biodekontaminacji.

– Nowoczesne stanowiska OIT to możliwość zwiększenia jakości i dostępności do terapii dla pacjentów chorych na COVID-19 – zauważa przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Krzysztof Strzałkowski. – To niezwykle ważne wsparcie, zwłaszcza teraz, gdy pandemia znów przybiera na sile. To co jest istotne to fakt, że z tego sprzętu będą mogły korzystać również inne placówki. Będzie on mógł być wypożyczony tam, gdzie będzie to niezbędne dla ratowania zdrowia i życia pacjentów.

 

Bezpieczny personel

– Ideą projektu jest także stworzenie odpowiednich warunków pracy dla medyków – podkreśla przewodnicząca sejmikowej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Katarzyna Bornowska. – Mówimy o takich działaniach jak np. utworzenie stanowiska lekarza w Szpitalu Bielańskim czy nowa łazienka. Personel medyczny, aby mógł nieść pomoc innym, sam musi czuć się bezpiecznie. Komfort pracy i odpowiednie wyposażenie szpitala mają temu służyć – dodaje przewodnicząca. W Szpitalu Wolskim natomiast, pojawi się kontener pielęgniarski z pokojem przygotowawczym, punktem pielęgniarskim, pomieszczeniem porządkowym oraz łazienką.

Dla ochrony personelu, na terenie Szpitala Bielańskiego i Szpitala Wolskiego zainstalowane zostaną kontenery medyczne służące do czasowej izolacji pacjentów podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (i innymi chorobami). Pozwoli to na uporządkowanie ruchu chorych, usprawnienie izolacji pacjentów potencjalnie zakażonych oraz poprawi warunki higieniczno-sanitarne towarzyszące przyjmowaniu pacjentów do SOR. W planach są także zakupy środków ochrony indywidualnej.

 

 

Liczba wyświetleń: 296

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.