Aktualności

Powstanie nowy obiekt szkolno-wychowawczy w Kozienicach

2021.03.19 12:30 , aktualizacja: 2021.03.19 12:38
Autor: Mirosław Oleksiak, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Cztery osoby przed wejściem do budynku Podczas ostatniej sesji...
Prezentacja wizualizacji budynku, grupa ludzi przy tablicy z rysunkiem Nowy budynek powstanie z...

Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego radni zdecydowali o dofinansowaniu kwotą 4 mln zł budowy nowego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kozienicach. Zadanie to samorząd dofinansował ze środków przeznaczonych na równomierny rozwój Mazowsza.

 

Wygodny i ekologiczny

Nowy budynek powstanie z myślą o dzieciach i młodzieży, które posiadają różne stopnie niepełnosprawności intelektualnej, cierpiących na  autyzm a także niedosłyszących  i niedowidzących. Ośrodek stanie przy ul. Głowaczowskiej  w Kozienicach. Będzie to obiekt wykonany w technologii proekologicznej, zasilany poprzez pompy ciepła i panele fotowoltaiczne.

Władze powiatu, będące inwestorem przedsięwzięcia, zapewniają, że nowy obiekt zostanie oddany do użytkowania już za dwa lata. Dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa prace rozpoczną się  już w tym roku.

 

Niezwykle potrzebna inwestycja

– Budowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kozienicach to jedna z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych inwestycji w powiecie kozienickim. Jest to na tyle ważne przedsięwzięcie, że uzyskało maksymalną kwotę dofinansowania  – podkreślił podczas spotkania z samorządowcami wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Obecnie podopieczni szkoły specjalnej z regionu kozienickiego uczęszczają do ośrodka w zabytkowym budynku, będącym częścią XVIII-wiecznego zespołu kościelno-klasztornego w Opactwie, w gminie Sieciechów. Obiekt objęty jest ochroną konserwatorską, co utrudnia jego rozbudowę. Mało komfortowa jest też lokalizacja ośrodka, bowiem znajduje się on przy ruchliwej drodze krajowej.

Jak mówi Anna Grzesik, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Opactwie, wielu uczniów dojeżdża busem. Żeby dotrzeć do szkoły, potrzebują nawet do dwóch godzin. Są to dzieci w różnym wieku i z różnym stopniem niepełnosprawności, i jest to dla nich bardzo problematyczne. Nowy obiekt, w nowej lokalizacji, rozwiąże zatem wiele problemów, z którymi na co dzień borykają się niepełnosprawni uczniowie i ich opiekunowie.

Liczba wyświetleń: 213

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.