Aktualności
Gloria Artis dla dyrektora muzeum w Liwie
2021.03.15 12:25 , aktualizacja: 2021.03.24 07:08
Autor: Justyna Poboży/WKZ, Wprowadzenie: Mirosław Oleksiak
Roman Postek, dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie – instytucji kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego, został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w dziedzinie muzealnictwo.
Odznaczenie to nadawane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal wręczyła wiceminister Magdalenę Gawin. Dwa lata temu zamek w Liwie przeszedł gruntowną przebudowę i modernizację, a na jego terenie powstał Park Kulturowo-Historyczny. Inwestycja kosztowała blisko 4,8 mln zł. Środki w całości pochodziły z budżetu województwa mazowieckiego.
Doceniany pasjonat
Dyrektor Roman Postek to pasjonat i historyk sztuki, muzealnik, animator kultury, autor wielu publikacji na temat zabytków regionu oraz książki „Liw. Miasto i zamek”. Jest prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej „Wielki Gościniec Litewski”, inicjatorem i realizatorem budowy szlaku turystycznego „Szlak Doliny Liwca”. Od 33 lat związany jest z Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, a od 2005 roku pełni funkcję dyrektora. Uhonorowany został licznymi odznaczeniami m.in. odznaką MKiDN „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, medalem przyznawanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego „Pro Masovia” dla placówki za szczególne zasługi dla Mazowsza Jest także laureatem nagrody Ludomira Benedyktowicza w dziedzinie ochrony dziedzictwa narodowego, literatury naukowej i popularno – naukowej oraz medalem „Zasłużony dla Gminy Liw” i tytułem „Zasłużony dla Powiatu Węgrowskiego”.
Zamek uratowany od zniszczenia
Odznaczony dyrektor Roman Postek ma niemałe zasługi w sukcesie ocalenia od zniszczenia zabytkowego dworu w Liwie, w którym znajduje się siedziba muzeum. Zakres koniecznych do przeprowadzenia prac budowlanych był bardzo szeroki i wiązał się z dużymi kosztami. Ale udało się i dziś można powiedzieć, że muzeum spełnia europejskie standardy, dorównując poziomem najlepszym placówkom. W 2015 r. muzeum otrzymało certyfikat – najlepszy produkt turystyczny województwa mazowieckiego.
Dalszy rozwój
W 2019 r. otwarty został przy zamku Park Historyczno-Kulturowy, którego pomysłodawcą był Roman Postek. Przy zamku organizowane są liczne koncerty, festiwale o charakterze międzynarodowym, a także turnieje m.in.: Międzynarodowy Turniej Smaków i Turniej Rycerski, które cieszą się ogromną popularnością i przyciągają wielu widzów. W ramach projektu zrekonstruowano most zwodzony z pomostem prowadzącym na Przygródek oraz pomost na palach prowadzący do zamku, mury kurtynowe zamku przeszły renowację, a część z nich została odtworzona. Ponadto zrewitalizowano gotyckie piwnice, wybudowano przystań kajakową, przenośne drewniane wiaty, plac zabaw dla dzieci w stylizacji średniowiecznej oraz zorganizowano pole namiotowe. Mieszczące się w zamku piwnice gotyckie zostały osuszone, wymieniono w nich stropy i zrekonstruowano sklepienia łukowe. Dzięki temu muzeum wzbogaciło się o dwie nowe sale wystaw czasowych, a także taras widokowy. Prace objęły również otoczenie wieży bramnej zamku. Odtworzone zostały historyczne elementy zamku – most zwodzony z pomostem prowadzącym na Przygródek, latryna średniowieczna oraz fragment pomostu straży, który będzie służyć także jako pomost widokowy. Wieża i piwnica zostały połączone schodami i pomostem.
Projekt objął również renowację murów kurtynowych oraz odtworzenie ich brakującej części. Podczas prac budowlanych odsłonięto kamienną podmurówkę murów. W efekcie zwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądały one w średniowieczu.
Liczba wyświetleń: 96
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.