Aktualności

Władze Mazowsza chcą uzupełnić braki kadrowe w szpitalach

2021.03.31 13:55

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • KOnferencja, trzy osoby w maseczkach siedzą za stołem Samorząd Mazowsza chce...
  • KObieta w maseczce siedzi za stołem – Coraz częściej dyrektorzy...
  • Mężczyzna na ekranie laptopa – Apelujemy do ministra...
  • Mężczyzna w garniturze siedzi za stołem O pozostanie w domach...
  • Ekran laptopa odzielony na kilku uczestników W potkaniu on-line...

 

Decyzją wojewody w 14 szpitalach (z 26 podmiotów marszałkowskich) zostały utworzone łóżka dla pacjentów z koronawirusem. Dodatkowo utworzono 3 szpitale tymczasowe działające przy szpitalach wojewódzkich – w Płocku, Siedlcach i Ostrołęce. W sumie we wszystkich tych placówkach jest 1 066 łóżek covidowych.

 

– W strukturach naszego szpitala w grudniu 2020 r. utworzony został Szpital Tymczasowy. Dzięki temu teraz – podczas szczytowego momentu trzeciej fali – nasza placówka może działać w sposób ciągły, bez konieczności odwoływania planowych przyjęć – zaznacza prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o., Marcin Kulicki

Niemal 100-procentowe obłożenie łóżek

Niestety, w ostatnich dniach sytuacja obłożenia szpitali bardzo się pogorszyła. Wczoraj w 17 marszałkowskich szpitalach dysponujących 1066 łóżkami covidowymi hospitalizowane były łącznie 1063 osoby – 942 osoby z COVID-19 oraz 121 z podejrzeniem patogenu. Zajętych było także 95 z 97 dostępnych respiratorów przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem.

 

Rok temu (11 marca) w oddziałach zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych funkcjonowało niemal 280 łóżek, dziś, zgodnie z ostatnimi decyzjami wojewody i ministra zdrowia ma ich być 1 352. Jak zauważają dyrektorzy szpitali, decyzje o zwiększeniach są niezwykle trudne, bo następuje to kosztem innych oddziałów i pacjentów.

– W tej chwili w szpitalu przebywa na 74 łóżkach – 108 pacjentów covidowych. Szpital bródnowski nie jest szpitalem tymczasowym, co oznacza, że w placówce przebywają pacjenci w bardzo ciężkim stanie. 12 pacjentów przebywa obecnie na respiratorach i 20 na aparatach wysokoprzepływowych. Na 6-łóżkowym SOR-ze plus 3 łóżkach obserwacyjnych przebywa obecnie 35 pacjentów, w tym 21 covidowych. Tych 108 pacjentów spowodowało, że z bazy szpitala wyłączono około 35 proc. łóżek dla pacjentów niecovidowych. W naszym przypadku musieliśmy przekształcić na oddziały covidowe część oddziałów: internistycznego, laryngologicznego oraz gastrologicznego – mówi prezes Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego Teresa Bogiel.

 

W 2020 r. w marszałkowskich szpitalach hospitalizowano blisko 8 tys. pacjentów z koronawirusem. W tym czasie pacjenci ci stanowili od 2 do 11 proc. wszystkich leczonych. W 2021 r. proporcje te znacząco wzrosły i wynoszą od 7 do 100 proc.

 

Mazowsze planuje szkolenia dla lekarzy

– Coraz częściej dyrektorzy wskazują na niedobory kadrowe personelu medycznego oraz przemęczenie tych, którzy przez ostatni rok pracują przy pacjentach covidowych – zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. – Dlatego wczoraj zarząd Mazowsza podjął decyzję o przeszkoleniu 3 tysięcy lekarzy. Jest to nasza wspólna inicjatywa z Okręgową Izbą Lekarską. Celem jest przekazanie lekarzom najważniejszej wiedzy dotyczącej postepowania z pacjentem covidowym – dodaje.

 

Szkolenia mogą odbyć się już w kwietniu.

 

Najdobitniej braki kadrowe widać w przypadku szpitali tymczasowych. Mimo starań dyrekcji szpitali, urzędów marszałkowskiego i wojewódzkiego, nie można pozyskać wystarczającej liczby personelu, aby uruchomić wszystkie moduły placówek w Płocku i Ostrołęce. I tak, szpital tymczasowy w Płocku potrzebuje m.in. 48 etatów lekarskich i 198 pielęgniarskich. Szpital w Ostrołęce potrzebuje m.in. 51 lekarzy i 145 pielęgniarek.

 

– Wojewódzki szpital w Płocku ma dedykowanych 39 łóżek do leczenie pacjentów covidowych oraz 60 łóżek w szpitalu tymczasowym. Obecnie w placówkach przebywa 103 pacjentów – 50 w szpitalu wojewódzkim przy ul. Medycznej 19 i 53 w szpitalu tymczasowym. Trwają intensywne poszukiwania lekarzy, aby otworzyć kolejny 28-łóżkowy moduł w szpitalu tymczasowym. Jest duża szansa, aby w szpitalu tymczasowym utworzyć 10-łóżkowy pododdział intensywnej terapii. Mam nadzieję, że uda nam się go otworzyć z początkiem kwietnia – mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku Stanisław Kwiatkowski.

 

Kolejny skutek pandemii – 30 proc. mniej pacjentów niecovidowych!

Przez rok pandemii aż o 30 proc. zmniejszyła się liczba pacjentów niecovidowych hospitalizowanych w marszałkowskich placówkach wielospecjalistycznych (w których są też łóżka covidowe). Liczba ta zmniejszyła się z 268 tys. hospitalizacji do 189,7 tys.  Podobną tendencję widać też w psychiatrii. W porównaniu do 12 miesięcy poprzedzających pandemię liczba pacjentów spadła aż o 20 proc.

Pandemia to dodatkowe koszty dla szpitali

To był niezwykle trudny rok dla wszystkich szpitali.  Z dnia na dzień dyrektorzy stanęli przed koniecznością wprowadzania wielu zmian organizacyjnych i architektonicznych, dostosowując placówki do wymogów epidemiologicznych przy jednoczesnym utrzymaniu działalności leczniczej. Bez olbrzymiego wsparcia samorządu województwa nie byłyby w stanie udźwignąć tego zadania. 360 mln zł – tyle wynosi dziś nasz projekt unijny, dzięki któremu od roku kupujemy dodatkowy sprzęt i środki ochrony. 

 

Dyrektorzy zwracają również uwagę na nieadekwatne do ponoszonych kosztów finansowanie szpitali w okresie pandemii. Konieczność dodatkowych zabezpieczeń, środków ochrony, modernizacji itp. to dodatkowe koszty dla każdej placówki. W przypadku marszałkowskich placówek wielospecjalistycznych wyniosły one od 500 tys. zł do nawet ponad 14 mln zł w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. w Radomiu.

 

– Apelujemy do ministra zdrowia, by szpitale nie musiały zwracać środków z NFZ za świadczenia, których nie mogły zrealizować. Te środki zostały także przeznaczone na działanie szpitali w pandemii i wykonywanie decyzji wojewody. Zwroty oznaczałyby w zasadzie zatrzymanie całej płynności finansowej tych placówek – podkreśla radny Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia.

 

– Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu otrzymał polecenie dołożenia kolejnych 70 łóżek covidowych. W związku z tym zarząd szpitala nakazał przekształcenie jednej interny z reumatologią na miejsca covidowe i połowę oddziału chirurgicznego, ponieważ mieliśmy również obowiązek zapewnić operowanie w zakresie chirurgii ogólnej pacjentów z potwierdzonym covidem. Dziś w szpitalu przebywa 650 osób na 690 łóżek. Jeśli chodzi o obłożenie łóżek covidowych już działających, to jest ono stuprocentowe.  Rozszerzamy liczbę tych łóżek stosownie do decyzji wojewody. Najważniejszymi problemami, z jakimi się borykamy, to brak personelu i środków finansowych. Dużym obciążeniem szpitala są zwiększone wydatki na pensje, dodatki covidowe – nie tylko te ministerialne, ale również personel ma je w związku z działalnością z pacjentami covidowymi. Do tego dochodzą zaległości wobec kontrahentów. To wszystko pogarsza naszą sytuację finansową. Ale myślę, że szpital wypełni rolę, jaka została mu przypisana i jesteśmy dobrej myśli – podkreśla prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu Tomasz Skura.

 

Coraz większe potrzeby pacjentów psychiatrycznych

Dyrektorzy placówek psychiatrycznych zwracają uwagę na znaczny wzrost liczby dzieci zgłaszających się do szpitala z problemami psychicznymi, a także na trudności z zapewnieniem wszystkim potrzebującym hospitalizacji, miejsca w oddziałach, zwłaszcza z zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego. Wynika to m.in. z konieczności dostosowania oddziałów do obowiązujących zaleceń epidemiologicznych.

 

Dyrektorzy pogotowia wskazują natomiast na coraz większy problem ze znalezieniem wolnego miejsca dla pacjentów covidowych w szpitalach. Niestety, problemem jest także zatajanie przez pacjentów istotnych informacji co do stanu zdrowia podczas wzywania zespołu ratownictwa medycznego.

Pandemia – wielka mobilizacja samorządu i darczyńców

Aby doposażyć i przygotować mazowieckie szpitale na walkę z pandemią, Mazowsze jako pierwszy region uruchomiło duży projekt unijny. Obecnie jego wartość to 360 mln zł. Jego celem jest doposażenie i przygotowanie mazowieckich placówek medycznych do walki z COVID-19.
W projekcie uczestniczy aż 75 partnerów, w tym stacje pogotowia ratunkowego. Dodatkowo prywatni darczyńcy przekazali do szpitali wsparcie o wartości szacowanej około 14 mln. zł.

 

1600 sztuk dodatkowego sprzętu już trafiło do szpitali

Do tej pory dzięki środkom unijnym samorządowi województwa udało się zakupić i przekazać m.in. ponad 1600 sztuk aparatury medycznej, 40 tys. sztuk wyposażenia oraz 20 mln środków ochrony osobistej.

 

W tej chwili samorząd województwa widzi ogromną potrzebę, aby część pieniędzy przeznaczyć na zakup asortymentu, który pozwoli na szybkie wdrożenie leczenia pacjentów postcovidowych. Chodzi tu głównie o spirometry, ergonometry, stoły rehabilitacyjne, USG, urządzenia do krioterapii, rezonanse magnetyczne, echokarfiografy, holtery czy zestawy do testów wysiłkowych.

 

W święta – zostańmy w gronie najbliższej rodziny!

– Rok z pandemią spowodował, że oswoiliśmy strach przed chorobą. Niestety, wirus jest tak samo groźny, jeśli nie bardziej – zauważa marszałek Adam Struzik. – Musimy jeszcze trochę wytrzymać. Spędźmy te święta w gronie domowników. Zróbmy to z troski i miłości do rodziny. Jeśli po świętach nastąpi nagły wzrost zachorowań, sytuacja może zrobić się dramatyczna – dodaje.

 

O pozostanie w domach apelują także mazowieccy medycy, którzy wspólnymi siłami przygotowali krótki filmik – życzenia dla mieszkańców Mazowsza:

 

– Przed nami święta Wielkiej Nocy. Nie wszyscy spędzą je w domach. My będziemy w pracy. Pacjenci w szpitalach. Zadbajmy o to, aby te święta były bezpieczne, zdrowe, spokojne. Zadbajmy o siebie i o tych, których kochamy. Zostańmy w domach – apelują medycy.

 

– Jesteśmy w szczycie trzeciej fali. Już teraz jest bardzo ciężko. Nie możemy sobie pozwolić na kolejną, poświąteczną falę zachorowań. System może tego nie wytrzymać – ostrzegają dyrektorzy mazowieckich szpitali oraz władze województwa. I proszą o ograniczenie kontaktów podczas nadchodzących świąt.

 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 360 mln zł, z tego 314,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

 

 

Liczba wyświetleń: 321

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.