Aktualności

Rybno będzie mieć własny ośrodek zdrowia

2021.04.23 14:00 , aktualizacja: 2021.04.26 12:19

Autor: Daria Feliga, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Rysunek schamtyczny nowego budynku ośrodka zdrowia Dzięki uzyskanemu...
Mężczyzna i kobieta w maskach siedzą przy stole, przed nimi leżą dokumenty z planem nowego budynku Wójt gminy Rybno Damian...

Mieszkańcy gminy Rybno w powiecie sochaczewskim już niedługo będą mogli się cieszyć z nowego Ośrodka Zdrowia. Gmina otrzymała 500 tys. zł na „Budowę i wyposażenie projektowanego Ośrodka Zdrowia – centrum medyczno-rehabilitacyjnego” ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu w Rybnie powstanie całkowicie nowy budynek o powierzchni 331,35 mkw. Znajdą się tam poradnie dla dzieci zdrowych i chorych, a także dla pacjentów dorosłych. Będzie można skorzystać też z usług poradni stomatologicznej i rehabilitacyjnej. W budynku przewidziano też strefę pomieszczeń pomocniczych.

 

Łatwiej o specjalistyczną pomoc

W nowym ośrodku zdrowia pacjenci dorośli będą mogli skorzystać z 5 gabinetów (gabinet lekarski, zabiegowy, stomatologiczny, kinezyterapii oraz fizykoterapii). Dla dzieci przewidziany jest 1 gabinet wraz z dodatkowym pokojem przygotowawczym i przeznaczeniem do szczepień. Dzieci będą mieć też osobne wejście do ośrodka, osobną poczekalnię i recepcję.

 

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami

Poszczególne strefy przychodni będą ze sobą połączone, budynek będzie również dostosowany do osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Przed głównym wejściem do obiektu znajdzie się rampa podjazdowa dla wózków inwalidzkich, a wewnątrz budynku znajdować się będą dostosowane toalety. Również na parkingu przewidziane są odpowiednie miejsca postojowe.

 

Przychodnia na miarę XXI w.

W każdym gabinecie diagnostycznym, w którym przyjmowane będą dzieci, przewidziano stoliki do badań niemowląt – przewijaki dla maluchów, wagę niemowlęcą, wagę.

Przy poradni rehabilitacyjnej będzie osobna poczekalnia, dwie sale: do fizykoterapii i kinezyterapii oraz szatnia i toaleta.

 

W gabinecie fizykoterapii znajdować się będą 3 kabiny ze ściankami pełnymi o wysokości 2 m z kotarą przysłaniającą wejście, W każdej kabinie znajdą się leżanki i aparaty do elektroterapii, magnetoterapii i laseroterapii. Dodatkowo wydzielono kabinę ze ściankami pełnymi o wysokości pomieszczenia, zamykaną drzwiami, wyposażoną w leżankę i aparat do ultrasonoterapii. Gabinet kinezyterapii wyposażono w kabinę UGUL (do ćwiczeń), 2 materace, 2 drabinki gimnastyczne, rotor kończyn dolnych i górnych i stolik do terapii manualnej dłoni. Dla strefy gabinetów rehabilitacyjnych przewidziano szatnię wewnętrzną pacjentów.

 

Z myślą o bezpieczeństwie i komforcie mieszkańców

Wybudowanie nowego ośrodka zdrowia z większą liczbą gabinetów poprawi bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, a także usprawni i przyśpieszy świadczenie usług medycznych i leczenie pacjentów. Obecny budynek jest przestarzały i gabinety nie spełniają odpowiednich warunków przyjmowania pacjentów. Jest też ich zbyt mało, przez co tworzą się kolejki. W nowoczesnym obiekcie specjalistyczną pomoc znajdą wszyscy pacjenci. Zaprojektowany jest również tak, aby w żadnym stopniu nie stwarzał zagrożenia dla środowiska naturalnego i nie był uciążliwy dla otoczenia. Obiekt będzie się mieścić w centrum Rybna, co umożliwi spokojny i szybki dojazd z terenu całej gminy.

– Dziękuję Radzie Gminy Rybno za wsparcie oraz pracownikom urzędu gminy za zaangażowanie w przygotowanie dokumentacji, dzięki której mogliśmy ubiegać się o wsparcie finansowe – mówi wójt gminy Rybno Damian Jaworski.

Budowa ośrodka rozpocznie się na przełomie lipca i sierpnia. Zakończenie budowy planowane jest na listopad 2022/2023 r.

 

Liczba wyświetleń: 100

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.