Aktualności

Mazowsze pomoże w budowie domu dziecka w Lipsku

2021.04.27 08:10 , aktualizacja: 2021.05.06 14:38
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Rfał Rajkowski trzyma symboliczny czek Podpisano umowę na blisko...
Grupa osób z pamiątkowym czekiem To jedna z 16 inwetstycji...

Podpisano umowę na blisko 2,4 mln zł dofinansowania z budżetu Mazowsza na budowę trzech budynków domu dziecka w Lipsku. To pierwsza w regionie radomskim umowa w ramach tegorocznego Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. W sumie dofinansowanie w wysokości ponad 26,6 mln zł otrzyma 16 projektów.

 

– To pierwsza z 16 umów jaką podpisujemy w regionie radomskim zauważa marszałek – Adam Struzik. – Rozpoczynamy od bardzo ważnego projektu. Tym razem nie chodzi o drogę, boisko, ale o stworzenie odpowiednich warunków do życia dla 44 wychowanków Powiatowego Zespołu Placówek Pomocy Dziecku i Rodzinie w Siennie. Ten projekt to doskonały przykład współpracy pomiędzy samorządami – podsumowuje marszałek.

Budowa Domu Dziecka w Lipsku

W istniejącej obecnie placówce w Siennie (Powiatowy Zespół Placówek Pomocy Dziecku i Rodzinie) przebywa 44 wychowanków. Czynsz za wynajem budynku wynosi jedną czwartą budżetu placówki. Ponadto obowiązujące od zeszłego roku przepisy ograniczają liczbę wychowanków, którzy mogą przebywać w tego typu placówce do 14 podopiecznych. Likwidacja placówki przełożyłaby się nie tylko na wzrost bezrobocia, przede wszystkim ucierpiałyby dzieci, które musiałyby zostać rozdzielone i odesłane do innych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Rozwiązaniem dla tej sytuacji jest budowa nowej placówki w Lipsku. To bardzo dobra lokalizacja z uwagi na bliskość szpitala powiatowego i Zespołu Opieki Zdrowotnej oraz przychodni specjalistycznych, co przekłada się na łatwiejszy dostęp do usług medycznych.

 

Jak zauważa starosta lipski Sławomir Śmieciuch, troska o dzieci pozostające pod opieką powiatu lipskiego, a przebywające w domu dziecka w Siennie jest priorytetem dla obecnego Zarządu Powiatu.

– Dlatego podejmujemy się realizacji trudnej inwestycji-budowy 3 domów dziecka (14-to osobowych ) oraz budynku administracyjnego. Inwestycja jest trudna , bo wymaga od nas zaangażowania sporej kwoty wkładu własnego. Dzięki zrozumieniu ze strony Zarządu Województwa Mazowieckiego udało się uzyskać dofinansowanie ok. 2,4 mln zł przy naszym wkładzie 1,5 mln zł. W ciągu 3 lat powstaną nowe budynki, które w istocie mają się stać  bardziej domami rodzinnymi, aniżeli instytucjami.

 

– Wartość inwestycji to ponad 3,9 mln zł, z czego blisko 2,4 mln zł to środki z budżetu województwa  zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Pokrywamy ponad 60 proc. wartości inwestycji. Zależy nam, aby była ona jak najszybciej zrealizowana i młodzi ludzie mogli przenieść się do placówki, w której nie tylko odnajdą ciepło rodzinne, ale która także przygotuje ich do dorosłego życia.

 

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza, powiat lipski wybuduje cztery bliźniacze budynki – trzy dla domu dziecka oraz jeden na cele administracyjne. Każdy budynek mieszkalny będzie posiadał dwie kondygnacje z poddaszem użytkowym i z dwuspadowym dachem. Na parterze zlokalizowana będzie kuchnia ze spiżarnią i zmywalnią, jadalnia z salonem, pralnia z suszarnią i pokój koordynatora. Na piętrze i poddaszu rozmieszczone zostaną przestronne, dwuosobowe pokoje dla wychowanków oraz po dwie łazienki. Powierzchnia zabudowy każdego z budynków wyniesie 170 m2.

– To będzie ogromna zmiana dla 44 małych podopiecznych placówki w Siennie. Otrzymają zupełnie nowe miejsce, które zostanie stworzone od podstaw z myślą o zapewnieniu im jak najlepszych warunków do życia, nauki i startu w przyszłość. Cieszę się, że jako samorząd województwa mazowieckiego możemy mieć w tym swój udziałpodsumował radny województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak.

 

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 r.

16 inwestycji w regionie radomskim – 26,6 mln zł

Budowa nowego domu dziecka w Lipsku to nie jedyna inwestycja, która zostanie zrealizowana w regionie radomskim przy wsparciu samorządu województwa.

 – Dofinansujemy w sumie 16 projektów, na których realizację przeznaczymy ponad 26 mln zł. To prawie jedna trzecia środków, które zostały w tym roku przeznaczone na wsparcie nowych inwestycji – zauważa marszałek Adam Struzik. – Przypomnę, że w ramach tegorocznego budżetu na instrument zadań ważnych przeznaczyliśmy 150 mln zł, z czego 95 mln zł na nowe projekty. Niestety czas pandemii nie należy do łatwych. Samorządy lokalne szukają dodatkowych źródeł, by móc przeprowadzić niezbędne inwestycje. Nasze wsparcie to ogromna pomoc, zwłaszcza gdy większość miast, gmin pomijana jest w ramach programów rządowych tylko z powodu przynależności politycznej. My nie patrzymy na sympatie polityczne. Wspieramy każdego, kto przedstawia projekty, które służą nie tylko rozwojowi Mazowsza, ale przede wszystkim odpowiadają na potrzeby mieszkańców  – podsumował marszałek Adam Struzik.

 

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w regionie radomskim zrealizowane zostaną inwestycje dotyczące m.in. budowy i przebudowy dróg, modernizacji obiektów oświatowych, budowy boisk czy ośrodka szkolno-wychowawczego.

– W sumie od momentu uruchomienia wsparcia na realizację inwestycji, które służą równomiernemu rozwojowi Mazowsza, tylko w regionie radomskim przeznaczyliśmy ponad 53 mln zł. Te środki przekładają się na 29 inwestycji bardzo ważnych i oczekiwanych przez mieszkańców regionu. Bez naszego wkładu wiele z nich nie ujrzałaby światła dziennego. Potrzeby są ogromne, co widać chociażby po tym instrumencie, do którego samorządy cały czas składają wnioskipodsumowuje wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 

Lista projektów, które w tym roku otrzymały wsparcie samorządu Mazowsza:

 

Wnioskodawca

Nazwa zadania

 Łączna kwota dotacji

1.

Powiat Grójecki

Przebudowa drogi powiatowej 1672W Warka – Chynów na odcinku od drogi powiatowej 1675W Wola Chynowska – Podgórzyce (0+004,35) do przejazdu kolejowego w m. Gośniewice  gm. Warka (7+546,63) oraz przebudowa drogi powiatowej 1672W Warka – Chynów na odcinku od km 8+460,00 w m. Gośniewice do km 11+584,80 w Warce

4 000 000,00 zł

2.

Powiat Szydłowiecki

Przebudowa drogi powiatowej nr 4015W Szydłowiec - Mirów N.- gr województwa

585 847,00 zł

3.

Powiat Zwoleński

Przebudowa drogi powiatowej nr 4516W Bartodzieje – Kazanów od km 4+166 do km 8+054

2 680 794,00 zł

4.

Gmina Kozienice

Budowa drogi gminnej nr 170549W w m. Samwodzie - etap I i II

522 876,00 zł

5.

Gmina Rusinów

Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Wola Gałecka - Janki

223 440,13 zł

6.

Gmina Chlewiska

Modernizacja i termomodernizacja energetyczna obiektów użyteczności publicznej - budynek Szkoły Podstawowej w Budkach oraz budynek Szkoły Podstawowej w Cukrówce

660 000,00 zł

7.

Powiat Kozienicki

Budowa budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu przy ul. Głowaczowskiej w Kozienicach

3 999 443,98 zł

8.

Gmina i Miasto Mogielnica

Przebudowa boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących
w Mogielnicy ul. Nowomiejska26

779 082,00 zł

9.

Gmina Kowala

Budowa remizy OSP w miejscowości Kowala

1 078 497,02 zł

10.

Gmina Magnuszew

Przebudowa i modernizacja gminnej oczyszczalni ścieków w Magnuszewie

1 405 995,12 zł

11.

Gmina Miasto Pionki

Przebudowa targowiska miejskiego w Pionkach

2 064 000,00 zł

12.

Gmina Mirów

Rozbudowa oraz modernizacja gminnej sieci wodociągowej na terenie Gminy Mirów

1 003 677,85 zł

13.

Gmina Orońsko

Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic: Dworskiej, Górnej i Cichej - etap 1

1 167 110,00 zł

14.

Gmina Policzna

Budowa Centrum Integracji Społecznej w Policznie

2 700 000,00 zł

15.

Gmina Szydłowiec

Uzbrojenie terenu inwestycyjnego strefy przemysłowej S2 w Szydłowcu – Sektory 8.P i 9.P poprzez budowę przedłużenia ul. Leśnej wraz z infrastrukturą wodociągową i kanalizacją

1 380 900,95 zł

16.

Powiat Lipski

Budowa Domów Dziecka w Lipsku

2 379 324,89 zł

SUMA

26 630 988,94 zł

 

Liczba wyświetleń: 176

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.