Aktualności

Przed Muzeum Niepodległości w Warszawie zawisła flaga Mazowsza

2021.04.27 12:50 , aktualizacja: 2021.05.06 15:20

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Grupa osób w maseczkach przed frontem pałacu Pobierz: Grupa osób w maseczkach przed frontem pałacu Po uroczystości...
  • Marszałek z flagą w dłoni Pobierz: Marszałek z flagą w dłoni W najbliższych dniach w...
  • Janina Ewa Orxełowska z mężczyzną i kobieta w ludowych strojach Pobierz: Janina Ewa Orxełowska z mężczyzną i kobieta w ludowych strojach Chcemy przybliżyć...
  • Front pałacu Pobierz: Front pałacu Kompleksowy remont budynku...

Przed Muzeum Niepodległości w Warszawie wciągnięto na masz flagę województwa mazowieckiego. W najbliższych dniach w wielu miastach na Mazowszu również zawiśnie flaga województwa. To inicjatywa władz województwa, które chcą, aby flaga zagościła w przestrzeni publicznej regionu.

 

Po uroczystości zaprezentowane zostały zrewitalizowane wnętrza zabytkowego, barokowego Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów – siedziby Muzeum Niepodległości. Koszt inwestycji to blisko 26 mln zł.

 

Jak wyjaśnia Ludwik Rakowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, dzięki decyzji radnych województwa flaga Mazowsza może być używana bez ograniczeń co do miejsca i czasu, jako symbol służący identyfikacji i promocji województwa mazowieckiego.

– Eksponując flagę województwa mazowieckiego, przywołujemy wspólną historię i korzenie, a równocześnie budujemy i integrujemy naszą mazowiecką wspólnotę – dodaje przewodniczący.

Symbolika flagi nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich (stąd brak korony) i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne.

 

– Chcemy przybliżyć mieszkańcom Mazowsza symbole naszego województwa i zachęcić do wywieszania flagi przed swoimi domami czy urzędami – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

W tym celu władze Mazowsza przekazują flagę do wszystkich mazowieckich samorządów, a także sołectw.

– Flaga Mazowsza jest mi bardzo bliska, bo pracuję na rzecz regionu od wielu lat. A prezentacja flagi w Warszawie  ma swoją szczególną symbolikę, bo miasto z Mazowszem jest nierozerwalnie związane. To fakt warty podkreślenia teraz w czasie prób podziału regionu, na czym mieszkańcy ucierpieliby nie tylko finansowo – powiedział uczestniczący w uroczystości zastępca prezydenta m.st. Warszawy Robert Soszyński.

 

Muzeum Niepodległości po rewitalizacji

Prezentowane odnowione wnętrza Pałacu Przebendowskich to kolejny etap kompleksowej rewitalizacji budynków należących do Muzeum Niepodległości w Warszawie.

 – Dokładnie trzy lata temu oddaliśmy do użytku wyremontowany zabytkowy budynek X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Warto wspomnieć również o przebudowie dziedzińców Pawiaka. Wszystkie te prace pozwalają na stałe poszerzanie oferty kulturalno-edukacyjnej muzeum – zaznacza marszałek Adam Struzik.

 

Kompleksowy remont budynku obejmował elewację zewnętrzną z zachowaniem wszelkich detali architektonicznych, wymianę pokrycia dachu oraz wnętrze pałacu. Wewnątrz budynku, w miejscu dawnej sali kinowej, zaaranżowana została duża, jasna sala z wyjściem do ogrodu. Marmurowe posadzki poddano gruntownej konserwacji. W salach wystawienniczych oraz holach głównych zawisły zdobione żyrandole.

 

Przebudowa, kompleksowy remont oraz wyposażenie pałacu pozwoli na poszerzenie oferty kulturalno-edukacyjnej Muzeum Niepodległości. 

– Muzeum ma bardzo szerokie plany rozwoju. Konferencje, seminaria, wykłady, badania. Wszystko to prowadzone również w formie on-line wpisuje się w koncepcję utworzenia Centrum Myśli Niepodległościowej. Jego osią ma być właśnie Muzeum Niepodległości ulokowane w Pałacu Przebendowskich wraz ze swoimi oddziałami – Muzeum X Pawilony Cytadeli Warszawskiej oraz Muzeum Więzienia Pawiak – zwraca uwagę wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Remont budynku pozwolił na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w salach konferencyjnych oraz ekspozycjach stałych. Projekt obejmował również zakup wyposażenia trzech wystaw: „Polonia Restituta O Niepodległość i granice 1914–1921”, „Kresy i bezkresy w zbiorach Muzeum Niepodległości” oraz „Historia Pałacu Przebendowskich/Radziwiłów”.

 

– Pałac Przebendowskich/Radziwiłłow to niezwykły obiekt zlokalizowany w centrum Warszawy. Cudem ocalał po latach okupacji niemieckiej. Zakończona rewitalizacja otworzyła przed nami nowe możliwości i perspektywy. Przeprowadzona dzięki pozyskaniu środków unijnych i wsparciu samorządu województwa mazowieckiego przebudowa i remont podniosły walory architektoniczne Śródmieścia i uczyniły je jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do spędzania czasu dla mieszkańców i turystów. Zakończone prace pozwoliły udostępnić w pełni funkcjonalny obiekt o wysokiej estetyce i znaczeniu historycznym – mówi dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie Tadeusz Skoczek.

 

 Adaptacja piwnic

Ważnym elementem projektu były pogłębienie i adaptacja piwnic. Prowadzą do nich dwie jendobiegowe, półkoliste klatki schodowe. Podczas pogłębiania podziemna odkryto fragmenty muru ceglanego, czyli oryginalnego fundamentu pałacu. Pozostawiona w surowym stanie ściana pokazuje XVIII-wieczną technikę budowy ścian fundamentowych, polegającą na przeplataniu warstw cegły z otoczakiem granitowym.

 

Teren wokół pałacu zagospodarowany

Prace remontowe objęły również teren wokół pałacu z zachowaniem istniejącego układu osiowego. Do budynku prowadzi aleja główna, wzdłuż której ustawiono cztery postumenty z rzeźbami prezentującymi sylwetki działaczy ruchów niepodległościowych. Z kolei na tyłach pałacu zaaranżowano strefę ogrodową – zieloną enklawę, umożliwiającą organizację kameralnych imprez plenerowych. Dzięki pracom remontowym przywrócony został dawny charakter ogrodu. Powstał taras dolny w formie półkola, na obwodzie którego postawiono postumenty z kopiami zachowanych rzeźb i waz. Wytyczono alejki biegnące symetrycznie po łuku. Wykonane będą również ogródki kwiatowe przy aneksach bocznych tarasu dolnego.

 

Pałac Przebendowskich/Radziwiłłow

Zabytkowy pałac powstał w latach 20. XVIII w. dla Jana Jerzego Przebendowskiego i jest jedną z najlepiej zachowanych w Warszawie rezydencji z czasów saskich. Podstawową częścią budynku jest korpus o dwóch kondygnacjach nadziemnych, opisanych na planie prostokąta. W narożach obiektu znajdują się dwukondygnacyjne wieżyczki alkierzowe, połączone za pomocą dwukondygnacyjnych łączników. Budynek zwieńczony jest wysokim mansardowym dachem. Najciekawszym elementem, wyróżniającym Pałac Przebendowskich spośród innych barokowych zabytków Warszawy, jest półkoliście wysunięty ryzalit we frontowej fasadzie. Wewnątrz budynku tworzy on efektowny owalny westybul wejściowy oraz hall na pierwszym piętrze. Elewacje mają bogaty wystrój, na który składają się ryzality, kolumny, boniowania, obramienia okienne, obdasznice, podokienniki, gzymsy i balustrady.

Liczba wyświetleń: 358

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.