Aktualności

Stacja meteorologiczna dla gminy Pniewy

2021.04.27 12:30 , aktualizacja: 2021.04.29 08:42

Autor: Daria Feliga, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

„Mazowiecki Instrument...

Stację zamontowano w miejscowości Załęże Duże. To duże udogodnienie dla gminy Pniewy (pow. grójecki), znanej z jej sadowniczego charakteru. Na wykonanie projektu gmina otrzymała dotację w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej MAZOWSZE 2020” w kwocie ponad 47 tys. zł (77,42 proc. wartości inwestycji).

 

Znaczenie stacji meteorologicznej dla rolnictwa jest nieocenione. Sukces produkcji rolnej jest w znacznej mierze uzależniony od warunków klimatycznych i pogodowych, a także odpowiedniego przygotowania do ewentualnych klęsk żywiołowych. Ich przewidywanie umożliwia właśnie stacja meteorologiczna, która znacząco ułatwia i usprawnia pracę rolników.

 

Stacja meteo uratuje zbiory

Efektywna uprawa roślin uzależniona jest od temperatury powietrza, wilgotności, ilości opadów i nasłonecznienia . Intensywne opady deszczu i śniegu, długotrwałe  susze, wichury czy burze i gradobicia – zawsze źle się odbijają na plonach. Dzięki stacji meteorologicznej można przewidzieć, kiedy nastąpią i podjąć działania, które pomogą zniwelować straty lub nawet im zapobiec. Jest to szczególnie ważne w sadownictwie i warzywnictwie.

Liczba wyświetleń: 73

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.