Aktualności

Flaga Mazowsza w Ostrołęce

2021.04.29 11:05 , aktualizacja: 2021.05.06 12:52

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • – Niech ten symbol będzie...
  • Barwy Mazowsza znalazły się...
  • Flaga Mazowsza odwołuje się...
  • Wspólnie na placu Bema,...
  • Flaga to symbol, z którym...

Wspólnie na placu Bema, przed budynkiem urzędu miasta, Flagę Województwa Mazowieckiego wywiesiły władze Mazowsza i Ostrołęki. W najbliższym czasie flaga Mazowsza trafi do wszystkich samorządów. – Niech ten symbol będzie wyrazem jedności naszej mazowieckiej wspólnoty. Zachęcam każdego Mazowszanina do wywieszania flagi regionu. Bądźmy dumni z Mazowsza mówił w trakcie wydarzenia marszałek Adam Struzik.

 

Prezydent Miasta Ostrołęki Łukasz Kulik podkreślił wagę wydarzenia. 

– Dzisiejszy dzień zapisze się w historii naszego miasta, albowiem barwy Mazowsza znalazły się na placu gen. Józefa Bema, obok flag Polski, Miasta Ostrołęki i Unii Europejskiej. To nie tylko dowód dobrej współpracy miasta z władzami Mazowsza, ale także podkreślenie poczucia wspólnoty, jaką jesteśmy – przyznaje Łukasz Kulik.

Flaga będzie mogła być wykorzystywana w celach identyfikacyjnych i promocyjnych, a także, po uzyskaniu zgody zarządu województwa mazowieckiego, umieszczona również na przedmiotach przeznaczonych do handlu. Władze Mazowsza zainaugurowały kampanię promującą Flagę Województwa Mazowieckiego. Flagi Mazowsza rozsyłane są do wszystkich samorządów.

Decyzję radnych województwa mazowieckiego tłumaczy członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

– Od teraz mieszkańcy regionu, samorządy gminne i powiatowe oraz instytucje czy organizacje z Mazowsza mogą swobodnie korzystać z wizerunku mazowieckiej flagi – wyjaśnia członek zarządu Mazowsza. – Flaga Mazowsza odwołuje się do naszej historii i korzeni, daje poczucie przynależności, solidarności i jedności – dodaje Elżbieta Lanc.

Flaga to symbol, który powinien jednoczyć zaznacza marszałek Adam Struzik.

– Symbol, z którym powinniśmy się utożsamiać i który określa nas jako Polaków, Europejczyków, ale też Mazowszan. Mazowsze to największy i od lat najszybciej rozwijający się region w Polsce. Województwo wielu szans i możliwości. Mamy więc z czego być dumni. Dlatego, pokażmy, że Mazowsze jest dla nas ważne, wywieszając flagę z wizerunkiem białego orła bez korony przed domem, w miejscu pracy i nauki – zachęca marszałek.

Dumę i przywiązanie do najważniejszego symbolu województwa podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

– Mazowsze jest najdynamiczniej rozwijającym się regionem w Polsce. Jesteśmy liderem m.in. w produkcji warzyw, owoców i mleka, mamy duże zaplecze naukowe i badawcze, przyciągamy bogatą ofertą edukacyjną, kulturalną i turystyczną. Flaga Mazowsza przypomina o naszych najsilniejszych stronach, integruje i buduje więzi społeczne.

Symbolika flagi nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. Integruje i skłania do refleksji o naszych korzeniach. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne.

– Radni zdecydowali – wizerunku flagi Mazowsza mogą używać wszyscy mieszkańcy! Bez ograniczeń, co do miejsca i czasu. I moim zdaniem to jest bardzo dobra decyzja. Jesteśmy Mazowszanami i wszyscy powinniśmy być z tego dumni – podkreśla radny województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak.

 

 

Liczba wyświetleń: 217

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.