Aktualności

Samorząd Mazowsza wspiera inwestycje drogowe w subregionie ciechanowskim

2021.04.30 14:25 , aktualizacja: 2021.04.30 15:49

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

pięć osób stoli trzymając symboliczny czek na dofinansowanie inwestycji Realizacja inwestycji...
trzy osoby w maseczkach siedzą przy stole konferencyjnym i podpisują umowy Umowy na realizację...

Rozbudowa drogi powiatowej nr 2326W Wiśniewo-Wola Szydłowska, rozbudowa drogi powiatowej nr 2351 Unikowo-Modła-Sulerzyż czy przebudowa drogi gminnej w miejscowości Damięty Nawroty, Drążewo i Bieńki Karkuty – to inwestycje, których realizacja jest możliwa dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w wysokości ponad 8 mln zł. Umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz beneficjenci. W spotkaniu wziął udział radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski.

 

– Na realizację instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego przeznaczyliśmy w tym roku rekordowe 151 mln zł, w tym ponad 95 mln zł to pieniądze, które wspomogą nowe projekty samorządów – podkreśla marszałek Adam Struzik. –To środki, które pomagają rozwijać się mazowieckim miastom i gminom. Ostatnie miesiące pokazały, że nie wszyscy mogą liczyć na sprawiedliwy podział środków w ramach programów rządowych, ale zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie. Dla nas nie są istotne sympatie polityczne, liczy się rozwój naszego województwa. Dlatego zrobiliśmy wszystko, aby również w tym roku zabezpieczyć całkiem sporą kwotę, bo aż 250 mln zł, na programy wsparcia – podsumowuje marszałek Adam Struzik.

 

Instrument zadań ważnych to jeden ze sztandarowych programów wsparcia prowadzonych przez samorząd województwa mazowieckiego.

– Tylko w tym roku, na jego realizację przeznaczyliśmy 151 mln zł, z czego 95 mln zł na nowe projekty – zaznacza radny województwa Konrad Wojnarowski. – W subregionie ciechanowskim nasze wsparcie otrzyma 9 inwestycji na kwotę ponad 22 mln zł. Dzisiaj podpisaliśmy umowę na 3 ważne projekty m.in. rozbudowę dróg powiatowych nr 2326W Wiśniewo-Wola Szydłowska i nr 2351 Unikowo-Modła-Sulerzyż oraz przebudowę drogi gminnej w miejscowości Damięty Nawroty, Drążewo i Bieńki Karkuty – podsumowuje radny.

 

Rozbudowa drogi powiatowej nr 2326W Wiśniewo-Wola Szydłowska

 

Inwestycja obejmuje rozbudowę drogi powiatowej nr 2326W w miejscowości Wyszyny Kościelne na odcinku 1496 metrów. Wybudowana zostanie sieć kanalizacji deszczowej, powstanie nowe oświetlenie uliczne, a sieci telekomunikacyjne, gazowe i energetyczne przebudowane.

 

W ramach planowanej inwestycji powstanie nowa nawierzchnia z betonu asfaltowego o szerokości 6 metrów wraz z krawężnikami i chodnikami oraz poboczami na odcinku szlakowym. Powstaną nowe zjazdy z kostki betonowej brukowej, a przy kościele parafialnym parking. Samorząd Mazowsza na realizację tej inwestycji przeznaczy 4 mln zł.

 

Rozbudowa drogi powiatowej nr 2351 Unikowo-Modła-Sulerzyż

 

Dzięki ponad 3 mln z budżetu województwa mazowieckiego rozbudowana zostanie droga powiatowa znajdująca się na terenie gminy wiejskiej Ciechanów. Poprawi to spójność komunikacyjną z drogą krajową nr 60. W ramach inwestycji wykonane zostaną roboty rozbiórkowe i ziemne, konstrukcja nawierzchni oraz chodników i zjazdów. Powstanie także kanalizacja deszczowa i nowe oznakowanie pionowe i poziome drogi.

 

– Dofinansowanie samorządu województwa mazowieckiego, jakie trafi do powiatu w ramach instrumentu wspierania zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego, to możliwość realizacji kolejnej, niezwykle potrzebnej inwestycji – zaznacza  starosta ciechanowski Joanna Potocka-Rak. – Rozbudowa drogi powiatowej nr 2351 Unikowo-Modła-Sulerzyż, przejście przez miejscowość Rydzewo to inwestycja, na którą mieszkańcy Rydzewa i nie tylko czekali od wielu lat. Otrzymane dofinansowanie pozwoli na realizację ważnego zadania, zarówno pod względem inwestycyjnym jak i społecznym. Poszerzenie i wymiana nawierzchni czy budowa chodników i kanalizacji deszczowej, to podstawowy zakres rzeczowy przewidziany do realizacji, dodatkowy element to stworzenie zdecydowanie lepszych warunków komunikacyjnych dla rozwijającej się tej części powiatu. Dzięki takim instrumentom finansowym, powiat ciechanowski może realizować kolejne inwestycje o znaczeniu ponadlokalnym – dodaje.

 

Rozbudowa drogi gminnej w miejscowości: Damięty Nawroty, Drążewo i Bieńki Karkuty

 

Samorząd Mazowsza przeznaczył 969 tys. zł na przebudowę odcinka drogi o długości ok. 4,8 km. W ramach inwestycji wykonane zostaną roboty pomiarowe i przygotowawcze. Powstanie nowa jezdnia o szerokości 5 metrów wraz z poboczami po obu stronach drogi i nowe oznakowanie. Po modernizacji droga stanowić będzie połączenie z dwiema drogami powiatowymi: Ciechanów-Gąsocin oraz Gołotczyzna-Zawady-Nowe Miasto.

 

– Dofinansowana przez samorząd województwa mazowieckiego droga gminna przebiegająca przez miejscowości Damięty-Narwoty, Drążewo i Bieńki Karkuty w gminie Sońsk, to bardzo ważny ciąg komunikacyjny łączący dwie drogi powiatowe nr. 2421W relacji Ciechanów-Gąsocin i nr. 1248W relacji Gołotczyzna-Zawady-Nowe Miasto. Droga o łącznej długości blisko 5 km to ciąg komunikacyjny prowadzący i poprawiający dojazd do stacji PKP w Gołotczyźnie, Urzędu Gminy czy Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie gdzie będą prowadzone prace budowy terenu rekreacyjnego przez Starostwo Powiatowe w Ciechanowie. Droga ta łączy się również z obecnie budowaną ścieżką rowerową relacji Ciechanów-Sońsk prowadzoną przez powiat ciechanowski, co będzie doskonałym połączeniem komunikacyjnym oraz zwiększy dostęp do wielu atrakcji na terenie powiatu ciechanowskiego, a także pozwoli aktywnie spędzać czas – zaznacza Jarosław Muchowski, wójt gminy Sońsk.

Liczba wyświetleń: 176

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.