Aktualności

Trzeciomajowe czytanie Konstytucji dla Europy

2021.05.04 10:00 , aktualizacja: 2021.05.07 11:50

Autor: Tomasz Opaliński, Wprowadzenie: Opaliński Tomasz

  • Olgierd Łukaszewicz na tle banerów z powstańcami O Jastrzębowskim mówił...
  • Adam Struzik przemawia O Konstytucji dla Europy...
  • Dorota Zmarzlak, Tomasz Grodzki , Adam Struzik oraz Bogdan Szczesiak W spotkaniu udział wzięli:...
  • Marszałek Adam Struzik i Bogdan Szczesiak Marszałek Adam Struzik...
  • Plansza zapowiadająca transmisje wielkiego samorządowego czytania Konstytucji dla Europy Transmisja online...
  • śpiewa Aleksandra Resztik Koncert pieśni...
  • uczennica na tle postaci Jastrzębowskiego Postać Jastrzębowskiego...
  • Czytają Dorota Zmarzlak, Tomasz Grodzki , Joanna Białas, Adam Struzik oraz Bogdan Szczesiak Czytanie fragmentów...
  • Chórzyści śpiewający hymn Wspólne odśpiewanie hymnu...

Trzeciego maja w ramach uroczystej sesji Rady Gminy Izabelin, w Centrum Kultury Izabelin odbyło się z udziałem m.in. marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego oraz marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika wielkie samorządowe czytanie Konstytucji dla Europy Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego – z racji obostrzeń sanitarnych bez udziału publiczności, ale transmitowane online.

 

Patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Fundacja „My Obywatele UE” im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego, Gmina Izabelin, Warszawska Izba Gospodarcza oraz Stowarzyszenie Polskich Mediów.

 

Każdemu świadomemu Polakowi trzeci dzień maja kojarzy się z Konstytucją 3 Maja (pierwszą konstytucją w Europie) – w tym roku obchodziliśmy 230. rocznicę jej uchwalenia. Nie wszyscy jednak uświadamiają sobie, że jest to również dzień 190. rocznicy opublikowania Konstytucji dla Europy autorstwa Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego. Myśl polskiego naukowca i wizjonera oraz jej aktualność dla współczesnej Europy ma przypomnieć zarówno promocja dokumentu w ramach jego czytania online, jak i ogłoszenie roku 2021 na Mazowszu rokiem Bogumiła Wojciecha Jastrzębowskiego.

 

– 3 maja 1831, Wojciech Bogumił Jastrzębowski, walcząc w powstaniu listopadowym w okopach Olszynki Grochowskiej, stworzył traktat o wiecznym przymierzu między narodami, nazywany też „Konstytucją dla Europy”. To dokument, który znacznie wyprzedzał swoje czasy. Główna myśl, jaka wypływa z 77 artykułów, mówi, że narody europejskie mogą żyć w pokoju, jeśli stworzą wspólny organizm. Dziś, żyjąc we wspólnej, zjednoczonej Europie, jesteśmy spadkobiercami tej myśli. Chcemy w ramach samorządowej akcji czytania Konstytucji dla Europy przypomnieć ten dokument, ale też zobowiązać się do przestrzegania tych wartości i tych ideałów, które dla Jastrzębowskiego były marzeniami, a teraz są możliwe do spełniania. Chcemy je wspólnie pielęgnować – mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

 

Podczas spotkania w Izabelinie marszałek podkreślał, jak aktualna jest idea polskiego powstańca i wizjonera społecznego zwłaszcza w kontekście rocznicy Konstytucji 3 Maja oraz rocznicy przystąpienia Polski do Unii, ponieważ „ten wzorzec Jastrzębowskiego, który powstał tak dawno, jest teraz realnie wcielany w życie przez Unię Europejską”.

 

W ramach spotkania jego uczestnicy mogli usłyszeć koncert pieśni m.in. Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego czy Stanisława Moniuszki w wykonaniu Aleksandry Resztik (sopran) z akompaniamentem Piotra Latoszyńskiego (fortepian). Postać Jastrzębowskiego oraz jego projekt przybliżyli: promotor projektu i fundator fundacji „My, Obywatele UE” Olgierd Łukaszewicz oraz – dzięki przygotowanej w ramach zdalnej pracy projekcji multimedialnej – uczniowie Szkoły Podstawowej im. płk. Stanisława Królickiego w Izabelinie.

Na żywo wybrane fragmenty Konstytucji dla Europy odczytali: Dorota Zmarzlak – wójt gminy Izabelin, Tomasz Grodzki – marszałek Senatu RP, Joanna Białas – przewodnicząca Rady Gminy Izabelin, Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego oraz Bogdan Szczesiak – przewodniczący komisji kultury Rady Gminy Izabelin.

Spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Polski oraz „Ody do radości” w wykonaniu przedstawicieli gminnych chórów oraz wszystkich obecnych.

 

Warto przypomnieć, że rok 2021 został ogłoszony na Mazowszu „Rokiem Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego – autora »Konstytucji dla Europy« w 190. rocznicę jej wydania” uchwałą Sejmiku Województwa Mazowieckiego nr 162/20 z 15 grudnia 2020 r. W ramach obchodów tego roku przewidziana jest m.in. przygotowana przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie wystawa planszowa, przybliżająca postać Jastrzębowskiego jako naukowca oraz jego związki z północnym Mazowszem, czy zapowiedziane przez Muzeum Niepodległości w Warszawie nakręcenie serialu dokumentalnego o życiu Jastrzębowskiego, konferencja naukowa oraz druk książki Alicji Wejner „Azymut Wspólna Europa. Jastrzębowski”.

Liczba wyświetleń: 180

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.