Aktualności

Międzynarodowy Dzień Strażaka

2021.05.04 10:40 , aktualizacja: 2021.05.07 12:23

Autor: opr.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • trzej strażacy podczas akcji na drodze Pobierz: trzej strażacy podczas akcji na drodze Strażacy OSP i PSP - zawsze...
  • kilku mężczyzn w galowych mundurach strażackich, jeden z nich trzyma sztandar jednostki Pobierz: kilku mężczyzn w galowych mundurach strażackich, jeden z nich trzyma sztandar jednostki Marszałek Adam Struzik, z...
  • w ciągu stoją strażacy w ubraniach bojowych oraz młodzi ludzie ze strażackich drużyn młodzieżowych, przyjmują gratulacje od wicemarszałka Rafała Rajkowskieggo Pobierz: w ciągu stoją strażacy w ubraniach bojowych oraz młodzi ludzie ze strażackich drużyn młodzieżowych, przyjmują gratulacje od wicemarszałka Rafała Rajkowskieggo Zapewnieniem ciągłości...

Są szybcy, dzielni i zawsze gotowi do działania. Od lat plasują się na pierwszym miejscu w międzynarodowych rankingach profesji cieszących się największym zaufaniem społecznym. Strażacy – to oni, często z narażeniem własnego życia, niosą pomoc poszkodowanym. Nie zawiedli także w trudnym czasie pandemii. Dziś, w dniu ich patrona Św. Floriana obchodzą swoje święto.

 

Dzielny jak strażak

Strażacka służba to głównie działalność ratownicza. Ale strażacy angażują się również w życie swoich małych ojczyzn. Regularnie prowadzą w szkołach, przedszkolach lub podczas festynów szkolenia i pokazy z obszaru bezpieczeństwa, udzielania pierwszej pomocy oraz ekologii. Są aktywni tam, gdzie potrzebne jest wsparcie. Strażacy zintegrowani są z różnymi organizacjami i grupami społecznymi, aktywnie uczestniczącą w życiu wielu środowisk – zarówno wiejskich, jak i miejskich. Nie ma chyba uroczystości organizowanej w gminie czy powiecie, w którą nie byliby zaangażowani. Święto Flagi Państwowej, Konstytucji 3 Maja czy Święto Niepodległości 11 listopada to uroczystości, podczas których nie może zabraknąć strażackich sztandarów. Okres wielkanocny to dla druhów także warta honorowa przy grobie Pańskim. Trudno także wyobrazić sobie procesje Rezurekcyjną czy Bożego Ciała bez asysty mundurowych. Strażaków  spotkamy także przy wszelkiego rodzaju akcjach charytatywnych, a przede wszystkim możemy na nich liczyć w każdej sytuacji kryzysowej – jak powódź, pożar czy wichura.

Najdzielniejszych druhów samorząd Mazowsza wspólnie z oddziałem wojewódzkim ZOSP RP nagradza tytułem „Strażaka Miesiąca” i „Strażaka Roku Województwa Mazowieckiego”.

 

Zawsze w gotowości

Strażacy nie zawiedli także w czasie pandemii. Spontanicznie zorganizowali akcję #STRAŻACY MEDYKOM, w ramach której druhowie pomagali szpitalom w ustawianiu namiotów do pobierania próbek, włączyli się w akcję szycia maseczek. Pomagają cały czas, zawsze w gotowości.

Troska o przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom to również ważna cześć strażackiej misji. Zapewnieniem ciągłości pracy szeregów OSP są młodzieżowe i harcerskie drużyny pożarnicze, które poznają tajniki strażackiej służby przy zaangażowaniu wielu druhów działających w ruchu.

 

Samorząd wspiera OSP

By strażacy mogli skutecznie reagować w każdym przypadku, konieczne są pieniądze. Sukcesywnie, wspiera OSP samorząd Mazowsza. W latach 2006–2020 na różnego rodzaju pomoc dla tej grupy społecznej przeznaczono 118 mln zł. Samorząd Województwa Mazowieckiego dofinansował zakup m.in. ponad 700 samochodów pożarniczych, łodzi motorowych, narzędzi hydraulicznych do ratownictwa drogowego, różnego typu motopomp, pił, agregatorów, drabin pożarniczych, systemów selektywnego alarmowania, aparatów powietrznych, zestawów ratownictwa medycznego, pontonów, defibrylatorów, masztów oświetleniowych. To także środki pomocowe na umundurowania, dofinansowanie specjalistycznych szkoleń z obszaru ratownictwa drogowego i medycznego czy też na strażnice, których w latach 2018–2020 wyremontowano 542.Dzięki takim celowanym i systematycznym działaniom strażacy są skuteczniejsi, gdy stają w obliczu nowych wyzwań współczesności, jak np. gaszenie samochodów hybrydowych. Warto też wspomnieć, że dzięki wsparciu samorządu województwa wiele jednostek OSP dołączyło do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który łączy OSP i PSP.

Zarząd Mazowsza zdecydował także w ubiegłym roku o przekazaniu 8 mln zł na doposażenie 548 jednostek OSP działających w KSRG. Każda jednostka otrzymała zestaw zawierający: półmaski filtrujące FFP2 (150 sztuk), kombinezony jednorazowe kat. III typ 4B (15 sztuk), rękawice jednorazowe nitrylowe (400 par), 20 worków na odpady o pojemności 120 litrów, płyny dezynfekcyjne, ubrania lekkie, hełmy z przyłbicą i goglami. Na ten rok zaplanowano w budżecie Mazowsza wsparcie w wysokości 23 mln zł.

 

Różne zawody, wspólny cel – pomoc innym

Na co dzień to rolnicy, mechanicy, kierowcy, urzędnicy, leśnicy, księża, ale gdy usłyszą dźwięk syreny biegną do remizy, by nieść pomoc tym, którzy w tym momencie pilnie jej potrzebują. Tacy są strażacy ochotnicy i takich ich znamy. Ale to niejedyne oblicze Ochotniczej Straży Pożarnej. Warto wspomnieć, że w zarządzie województwa są dwaj strażacy – marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 

– Być strażakiem to niezwykłe wyzwanie i ogromny zaszczyt. To bezinteresowna służba innym, Ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego, gotowość niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują, nie zważając na własne bezpieczeństwo, to działania wpisane w codzienną strażacką służbę. Druhnom i druhom z Mazowsza, wszystkim naszym dzielnym strażakom wszelkiej pomyślności z okazji Waszego święta – mówił marszałek Adam Struzik. – Dziękujemy za Waszą pracę, ofiarność i zaangażowanie! Za to, że ratujecie nasze zdrowie i życie. Dziękujemy, za Waszą nieustającą gotowość do niesienia pomocy, dzięki której możemy się czuć się bezpieczniej. Za to, że zawsze można na Was liczyć. Za Waszą odwagę w walce z COVID-19.

 

– OSP skupiają w swoich szeregach profesjonalnych i oddanych społeczników, którzy niosą pomoc, często z narażeniem własnego życia. Druhowie są odpowiednio szkoleni z obszaru ratownictwa technicznego, drogowego oraz medycznego. I cieszy mnie, że niemała w tym zasługa samorządu Mazowsza. Skuteczność działania uzależniona jest również od sprzętu, jakim dysponują strażacy ochotnicy. Mamy tego świadomość i dokładamy starań, by jednostki były odpowiednio doposażone – podkreślił wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Wszystkim Druhnom i Druhom z okazji Waszego święta składam serdeczne podziękowania za działalność ratowniczą i bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi. Niech dopisuje Wam zdrowie, nie opuszcza szczęście, a wszelka pomyślność towarzyszy każdego dnia. Życzę Wam bezpiecznej służby i tyle samo powrotów co wyjazdów.

 

Strażackiej braci w służbie św. Floriana życzymy wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w wymagającej pracy na rzecz bezpieczeństwa obywateli.

 

Liczba wyświetleń: 203

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.