Aktualności

Budżet Obywatelski Mazowsza okazał się sukcesem!

2021.05.11 12:30 , aktualizacja: 2021.05.12 14:14

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Infografika 252 projekty zgłoszono do...
  • Trzy osoby w maseczkach i z dystansem społecznym za stołem konferencyjnym Informacje o BOM przekazano...
  • Marszałek w maseczce za stołem – Bardzo dobry wynik! -...

252 projekty, w tym aż 182 przedsięwzięcia w puli podregionalnej zgłosili w tym roku mieszkańcy regionu do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

 

– Bardzo dobry wynik! Mazowszanie chcą mieć wpływ na rozwój naszego regionu. I to buduje. Ze wstępnej analizy projektów wiemy, że i w tym roku zgłoszono wiele ciekawych i godnych uwagi inicjatyw – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, władze Mazowsza przeznaczyły aż 25 mln zł na realizację pomysłów w ramach BOM-u. Mieszkańcy Mazowsza swoje projekty mogli zgłaszać do 30 kwietnia. Większość przedsięwzięć trafiła do urzędu marszałkowskiego drogą elektroniczną. Tylko nieliczni zdecydowali się na wersję papierową. To również jeden z efektów pandemii.

 

– Mimo trudnej sytuacji epidemicznej w kraju i w regionie mieszkańcy nie zrezygnowali z możliwości zawalczenia o swoje pomysły. Znaleźli bezpieczny sposób, aby wspólnie dopracować swoje pomysły i przekazać je nam w ten bezpieczniejszy, a zarazem wygodny sposób. I już dziś serdecznie gratuluję wszystkim, którzy odważyli się pokazać Mazowszu swój pomysł i zgłosili go do BOM-u – zaznacza marszałek Adam Struzik.

 

252 pomysły na to, jak zmienić Mazowsze na lepsze

Mazowszanie dobrze wykorzystali prawie miesięczny czas na tworzenie i przesłanie projektów, zgłaszając w sumie aż 252 pomysły, w tym aż 182 w puli podregionalnej, a 70 w ogólnowojewódzkiej. Najwięcej projektów zgłosili mieszkańcy podregionu warszawskiego zachodniego – aż 35 pomysłów. Z kolei mieszkańcy siedleckiego zgłosili 14 projektów, radomskiego 30, a żyrardowskiego – 13. Podregiony ciechanowski i płocki mają po 17 pomysłów na to, jak wydać pieniądze z budżetu województwa mazowieckiego. Warszawiacy wypracowali 21 przedsięwzięć, którymi chcą zawalczyć o wsparcie w ramach BOM-u, a mieszkańcy podregionu warszawskiego wschodniego przesłali w sumie 24 inicjatywy. Z podregionu ostrołęckiego wpłynęło 11 pomysłów, na to jak zmieniać na lepsze Mazowsze.

 

Aktualnie trwa ocena formalna i merytoryczna wszystkich zaproponowanych przez mieszkańców przedsięwzięć. Komisja będzie pracować do 18 czerwca. Zgodnie z harmonogramem informacja o wynikach naboru powinna pojawić się do końca czerwca. Głosowanie w tym roku zaplanowano na przełom sierpnia i września.

 

Jak Mazowszanie chcą zmieniać Mazowsze?

Tak, jak w ubiegłym roku projekty były zgłaszane w kilkunastu kategoriach. Najpopularniejszy w tym roku, podobnie jak w pierwszej edycji okazał się obszar „transport zbiorowy i drogi publiczne” z aż 54 pomysłami. Są to głównie projekty związane z bezpieczeństwem pieszych, jak np. doświetlenie przejść dla pieszych, chodniki czy ścieżki rowerowe. Drugimi najczęściej zgłaszanymi przedsięwzięciami były te związane z edukacją publiczną (48). W tym obszarze wpłynęły m.in. pomysły zajęć edukacji pozaformalnej dla dzieci i młodzieży związane z budowaniem i odbudowywaniem więzi społecznych zaburzonych pandemią COVID-19. Są też w tej kategorii projekty dotyczące wychowania dwujęzycznego przedszkolaków. Wśród pomysłów z tego zakresu jest również aplikacja mobilna, która w przestrzeni online mogłaby połączyć mieszkańców Mazowsza. Wciąż trwająca epidemia może być przyczyną dużej liczby zgłoszonych projektów prozdrowotnych. Te pomysły są i w tym roku w pierwszej trójce najczęściej wybieranych przez Mazowszan obszarów wsparcia. W sumie zgłoszono aż 44 inicjatywy związane z promocją i ochroną zdrowia. Zgłaszający pomysły do tej kategorii również zwracali uwagę na stan epidemiczny, proponując inicjatywy związane ze wsparciem młodych ludzi w radzeniu sobie z problemami wieku dojrzewania w czasach epidemii.

 

– Cieszy nas fakt, że mieszkańcy na bieżąco reagują na trudne sytuacje w swoim otoczeniu i właśnie w BOM dostrzegają sposób na ich poprawę. Przykładami mogą tu być projekty, których celem jest swego rodzaju rehabilitacja po okresie przymusowej izolacji spowodowanej pandemią. W tej edycji zachęcaliśmy także do składania projektów adresowanych do osób z niepełnosprawnościami i nasza prośba spotkała się z odzewem. Wspomnę tu choćby o ciekawym projekcie tyflografik obrazów w jednym z muzeów, tworzonych z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku – zaznacza zastępca dyrektora departamentu organizacji w urzędzie marszałkowskim Sara Michalska.

 

Ponadto w tym roku mieszkańcy regionu będą walczyć o środki z BOM-u na przedsięwzięcia związane z m.in. kulturą i ochroną zabytków (29), bezpieczeństwem publicznym (27), a także kulturą fizyczną i turystyką (22).

 

 

Co dalej? Ważne daty

  • do 18 czerwca 2021 r.  – ocena projektów
  • 30 czerwca 2021 r. – informacja o wynikach oceny projektów
  • 14 dni od dnia opublikowania informacji o wynikach oceny projektów –  odwołania od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania
  • do 4 sierpnia 2021 r. – ogłoszenie listy projektów poddawanych pod głosowanie
  • od 23 sierpnia do 19 września 2021 r. – głosowanie
  • do 30 września 2021 r. – ogłoszenie wyników głosowania

 

 

Więcej szczegółów na www.bom.mazovia.pl

 

Liczba wyświetleń: 470

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.