Aktualności

Rozpoczął się 30. Festiwal Mozartowski

2021.05.11 12:10 , aktualizacja: 2021.05.12 12:47

Autor: Ewa Siniarska (Warszawska Opera Kameralna), Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Grypa artystów oraz prowadzący galę w strojach scenicznych podczas występu. W tle wyświetlane są dekoracje przedstawiające drzewa oraz logotyp Warszawskiej Opery Kameralnej. Galę Mozart Night...
  • Dwoje artystów w kostiumach scenicznych klęczy na przeciwko siebie, patrząc sobie w oczy i trzymając się w objęciach. W tle dekoracja sceniczna przedstawiająca rośliny i motyle. Tegoroczna edycja Festiwalu...
  • Cztery kobiety w kositiumach scenicznych podczas występu na scenie. W tle wyświetlany obraz stanowiący dekorację przedstawiające kwitnące drzewa oraz logotyp Warszawskiej Opery Kamerallnej. Program Festiwalu jest...
  • Trzech mężczyzn i dwie kobiety w strojach wieczorowych występują na scenie. W tle dekoracje z motywami roślinnymi Festiwal Mozartowski...

Galą Mozart Night zainaugurowany został 30. Festiwal Mozartowski w Warszawie, który potrwa do 4 lipca. Organizatorem festiwalu jest Warszawska Opera Kameralna (instytucja Samorządu Województwa Mazowieckiego). W trakcie festiwalu zaprezentowanych zostanie ponad 30 wydarzeń artystycznych.

 

Galę poprowadzili: Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Marcin Cejrowski. W spektaklu w reżyserii Tomasza Cyza, wzięli udział najznakomitsi śpiewacy: Ingrida Gapova, Artur Janda, Aleksander Kunach, Ilona Krzywicka, Jan Jakub Monowid, Aleksandra Olczyk, Tomasz Rak, Natalia Rubiś, Ewa Tracz, Elżbieta Wróblewska, Aleksandra Żakiewicz.

 

Gala Mozart Night to dwuczęściowe show mozartowskie, w którym – jak w szekspirowskim Śnie nocy letniej – mylą się kochankowie, pojawiają się niezapowiedziani goście, dochodzi do zaskakujących qui pro quo. Podstawą fabularną było Così fan tutte, ale w trakcie tej przedziwnej i przepięknej nocy można było usłyszeć także wyimki z Don Giovanniego, Wesela Figara oraz Czarodziejskiego fletu. Młodzi bohaterowie doświadczyli przygód, zamiany ról, niespodziewanych połączeń, podmiany partnerów, których – być może – tylko ta noc mogła wytłumaczyć i wyjaśnić. A wszystko po to, by potem wrócić do siebie – mądrzejsi, bardziej doświadczeni, czulsi.

 

Gwiazdy festiwalu

Już 16 maja odbędzie się wyjątkowy koncert muzyki mozartowskiej w jazzowym wydaniu, czyli Jazz z MACV: Krzysztof Herdzin. W programie: Koncert fortepianowy XVII G-dur KV 453 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Chopiniana Con Delizia Krzysztofa Herdzina. Artyście towarzyszyć będzie Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV. Tę ucztę można usłyszeć poprzez portal e-wejsciowki.pl. 29 maja odbędzie się premiera Don Giovanniego w reżyserii Michała Znanieckiego i scenografii Rafała Olbińskiego. Będzie to pierwsza festiwalowa premiera z udziałem publiczności. W trakcie dwóch festiwalowych miesięcy wystawione będą opery: Czarodziejski flet, Wesele Figara, Idomeneo, Cosi Fan Tutte czy Uprowadzenie z seraju, tradycyjnie zabrzmi ikoniczne dla całej muzyki Requiem, dzieła kameralne oraz koncert dedykowany mozartowskim uwerturom. Gwiazdami jubileuszowej edycji Festiwalu będą światowej sławy śpiewaczki: Simone Kermes i Vivica Genaux. Wystąpią także tak uznani artyści i zespoły, jak Agnieszka Duczmal wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Leszek Możdzer, Krzysztof Herdzin, Amici Veneziani oraz artyści związani z Warszawską Operą Kameralną. Artystom w przeważającej większości towarzyszyć będzie orkiestra Warszawskiej Opery Kameralnej Orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

 

Wydarzenia towarzyszące

15 maja w ramach Nocy Muzeów Warszawska Opera Kameralna zaprasza na ul. Solidarności 76B przed budynek WOK na specjalne ,,Silent Disco’’. Utwory Mozarta zostaną zmiksowane w nowoczesnym wydaniu przez warszawskiego DJa znanego z kolektywu „Piosenka jest dobra na wszystko”, Fafika. Z kolei 22 maja rozpocznie się cykl sobotnich zajęć ruchowych z muzyką, w Parku Saskim, które poprowadzą znani tancerze Edyta Herbuś i Tomasz Barański. W ramach Festiwalu Mozartowskiego odbędzie się 2. edycja Mozart Junior. Festiwal dla najmłodszych otworzy spektakl Bastien i Bastienne, a następnie młodzi widzowie obejrzą premierę Czarodziejskiego fletu piccolo na podstawie Czarodziejskiego fletu oraz Orientalną awanturką na podstawie Uprowadzenia z seraju. Oprócz oper, przygotowane są także wydarzenia edukacyjne takie jak: warsztaty Mozart-naście oraz koncert finalistów Międzynarodowego talentshow Wirtuozi 4+. Wszystkie wydarzenia, w czasie trwania całego Festiwalu, będą transmitowane za pośrednictwem ewejsciowki.pl. Natomiast od 29 maja będzie również możliwość obcowania ze sztuką w teatrze.

 

O Festiwalu Mozartowskim

Powołany do życia w 1991 r. Festiwal Mozartowski to fenomen w skali światowej. Na przestrzeni lat wykonano w jego ramach wszystkie dzieła sceniczne kompozytora. Warszawska Opera Kameralna była jedyną instytucją, która posiadała je w stałym repertuarze, wielokrotnie prezentując je poza granicami i podbijając serca melomanów m.in. Japonii, Omanu, Libanu i niemal całej Europy. Jubileuszowa XXX edycja została przeniesiona ze względu na pandemię, z 2020 na 2021 r. Patronat honorowy nad 30. Festiwalem Mozartowskim objął Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Ambasador Austrii w Polsce. Szczegółowe informacje dotyczące 30. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie oraz bilety znajdują się na stronie Warszawskiej Opery Kameralnej.

 

 

Liczba wyświetleń: 262

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.