Aktualności

Powstanie Archiwum Województwa Mazowieckiego

2021.05.11 15:10 , aktualizacja: 2021.05.13 09:52

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Grupa ludzi w maseczkach pozuje do pamiątkowego zdjęcia W Piasecznie przy ul....
  • Pięć osób przy stole Na budowę archiwum samorząd...
  • Waldemar Kuliński przy stole, obok mężczyzna w marynarce Duże znaczenie inwestycji...

W Piasecznie przy ul. Elektronicznej wybudowana zostanie siedziba dla Archiwum Województwa Mazowieckiego, do której przeniesiona zostanie również delegatura urzędu marszałkowskiego. Porozumienie w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. Na realizację inwestycji w budżecie samorządu Mazowsza zarezerwowano ponad 43 mln zł.

 

Nie tylko przechowywanie

W dwóch budynkach o łącznej powierzchni ok. 10 tys. m² zlokalizowane będzie Archiwum Województwa Mazowieckiego, a także siedziba delegatury urzędu marszałkowskiego w Piasecznie. Archiwum pomieści dokumenty archiwalne nie tylko urzędu marszałkowskiego, ale również szpitali, instytucji kultury oraz innych jednostek podległych samorządowi województwa, które nie posiadają miejsca do przechowywania dokumentacji lub wynajmują powierzchnie magazynowe do archiwizacji dokumentów. Dodatkowo w tym samym miejscu Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich wybuduje obwód drogowy – budynek administracyjno-socjalny, magazyny m.in. soli oraz garaż.

 

Na zalety takiego rozwiązania wskazuje marszałek Adam Struzik.

– Stworzenie nowoczesnych powierzchni archiwizacji, to nie tylko więcej miejsca do przechowywania, ale również możliwość zastosowania nowoczesnych rozwiązań zabezpieczających dokumentację – podkreśla marszałek. – Z kolei inwestycja, która będzie realizowana przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich ułatwi pracę służbom drogowym, dzięki czemu poprawi się też bezpieczeństwo na drogach.

 

Jak dodaje wicemarszałek Wiesław Raboszuk utworzenie jednego wspólnego archiwum odciąży jednostki podległe samorządowi województwa.

– Szpitale czy instytucje kultury będą mogły powierzchnie, wykorzystywane do tej pory na archiwum, przeznaczyć na inne cele związane z ich działalnością – zaznacza wicemarszałek.

 

Duże znaczenie inwestycji dla urzędu i wojewódzkich jednostek organizacyjnych podkreśla sekretarz województwa Waldemar Kuliński.

– Dotychczas nasze instytucje organizowały archiwum we własnym zakresie. Dziś chcemy stworzyć nową instytucję, czyli Archiwum województwa mazowieckiego. Wiąże się z tym profesjonalna obsługa oraz profesjonalne przechowywanie dokumentów – dodaje dyrektor urzędu.

 

Wspólnie z Piasecznem

Przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej i wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich Piotr Kandyba wyjaśnia, że inwestycja jest wyrazem dobrej współpracy gminy Piaseczno i urzędu marszałkowskiego.

– Od lat samorząd województwa mazowieckiego współfinansuje wiele inwestycji na terenie Piaseczna i okolic. A archiwum przyczyni się do zmniejszenia bezrobocia oraz rozwoju gminy – podkreśla radny.

 

W ramach porozumienia gmina Piaseczno zrealizuje przebudowę ulicy Elektronicznej wraz z zabezpieczeniem towarzyszącej infrastruktury technicznej oraz opracuje dokumentację projektową na potrzeby rozbudowy ulicy Opornikowej, która ma stanowić drugą, alternatywną drogę dojazdową do nieruchomości. W zamian za to samorząd województwa mazowieckiego zarezerwuje dla gminy Piaseczno do ok. 300 metrów bieżących powierzchni do przechowywania dokumentacji spraw zakończonych w budynku archiwum.

 

Na budowę archiwum samorząd Mazowsza zarezerwował ponad 43 mln zł. Podpisana została już umowa na dokumentację projektową, a realizacja inwestycji może potrwać ok. 3 lat.

Liczba wyświetleń: 483

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.