Aktualności

Patchwork nas łączy

2021.05.20 14:00 , aktualizacja: 2021.05.25 13:17
Autor: Hanna Ajdukiewicz (ZD), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Patchwork wykonanyn z bawełny Patchwork to inicjatywa,...
Zszyte kawałki materiału Co roku w każdą trzecią...
Robiony na drutach patchwork W tym roku po raz kolejny...
Patchwork wykonanyn w Ostrołece W 2020 r. wykryto łącznie...

Co roku w każdą trzecią niedzielę maja, na całym świecie organizowane są wydarzenia dla upamiętnienia wszystkich osób, które zmarły z powodu AIDS.

 

W hołdzie ofiarom tej choroby, tego dnia realizowane są rożne wydarzenia. Wspominanie ofiar epidemii AIDS m. in. przez szycie patchworków to już tradycja. „Patchwork 2021” jest kolejną edycją ogólnopolskiego projektu.

 

Szyjemy!

Gotowy, połączony z elementów patchwork został zaprezentowany na Placu Zamkowym w Warszawie, podczas centralnych obchodów MEMORIAL AIDS DAY. Młodzież ze Szkoły Promocji Zdrowia z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku przyłączyła się do akcji i uszyła swoją część patchworku.

 

Współpracujemy

– Organizacje pozarządowe są bardzo dobrym partnerem aktywnie działającym w lokalnych środowiskach na rzecz lokalnych społeczności. Ma to kluczowe znaczenie przy realizacji zadań w zakresie edukacji i promocji zdrowia. Mazowsze ma bogate doświadczenie w tym obszarze. Przez ostatnie lata dofinansowano kilkadziesiąt przedsięwzięć dotyczących podniesienia poziomu akceptacji społecznej osób żyjących z tą chorobą – mówi zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM Marzena Cendrowska.

 

W tym roku po raz kolejny został dofinasowany projekt Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej RES HUMANAE, będący kontynuacją dotychczasowej współpracy z województwem mazowieckim w zakresie podniesienia poziomu akceptacji społecznej wobec osób żyjących z HIV/AIDS, ich rodzin i bliskich. Fundacja przygotuje we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego sesję poświęconą zagadnieniom zmiany postaw wobec osób żyjących z HIV, budowania akceptacji i przeciwdziałania dyskryminacji. Sesja odbędzie się w ramach XXVIII edycji konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”. Konferencja organizowana jest corocznie w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS, a jej znamienny tytuł podkreśla olbrzymi społeczny kontekst epidemii HIV/AIDS. Sesja przeznaczona jest przede wszystkim dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego województwa mazowieckiego i innych podmiotów działających na jego obszarze. Otwarty charakter tego działania umożliwi też udział ekspertów zajmujących się tą problematyką - dodała pani dyrektor.  

 

Liczby

W 2020 r. wykryto łącznie 308 nowych zakażeń HIV (16% zakażeń zdiagnozowano wśród obcokrajowców). Najczęstszą przyczyną zakażenia było podejmowanie ryzykownych kontaktów seksualnych – stanowiły one aż 94% wszystkich przypadków (kontakty homoseksualne: 48,05%, heteroseksualne: 37,99%, biseksualne: 8,44%). Ponad 1/3 zakażeń HIV wykrywanych w Polsce, diagnozowana jest na Mazowszu (37%).

Liczba wyświetleń: 90

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.